Nedturen fortsætter: Liverpool i grumt nederlag

Liverpool har nu tabt tre af sine seneste fire ligakampe efter et nederlag lørdag på 0-3 til Wolverhampton.



Liverpool har virkelig kæmpet med spillet i 2023.

I fire kampe er det blot blevet til et enkelt point. Lørdag led Jürgen Klopps mandskab årets tredje nederlag i Premier League, da det på udebane mod Wolverhampton endte 0-3.

Det gik allerede helt galt for Liverpool efter fem minutter. Her kom Joel Matip på uheldig vis til at sende bolden i eget net.

Seks minutter senere stod det 2-0. Craig Dawson, der spillede sin første kamp for Wolverhampton, var vaks og sparkede en returbold i feltet i kassen.

Ruben Neves så godt som lukkede kampen med sit mål til 3-0 i 71. minut.

Bedre gik det for Liverpools ærkerival, Manchester United, der tog en sejr på 2-1 over Crystal Palace på Old Trafford.

Bruno Fernandes scorede først på et straffespark kort inde i kampen, inden Marcus Rashford fordoblede føringen lidt over et kvarter inde i anden halvleg.

Lidt efter opstod der tumult, og i den forbindelse blev Casemiro udvist med direkte rødt kort for kortvarigt at have taget kvælertag på en modstander.

Det gav gæsterne liv. Med et kvarter tilbage af den ordinære spilletid fik Crystal Palace reduceret ved Jeffrey Schlupp, men comebacket løb ud i sandet for London-holdet.

Et andet London-hold, Brentford, havde til gengæld en succesfuld lørdag. Danskerklubben vandt 3-0 over bundholdet Southampton.

Christian Nørgaard og Mathias Jensen, som scorede til 3-0 med cirka ti minutter tilbage, startede inde for Brentford.

Undervejs blev Mads Roerslev, Mikkel Damsgaard og Mathias "Zanka" Jørgensen også sendt i aktion. Southampton skiftede i pausen de tidligere superligaprofiler Paul Onuachu og Kamaldeen Sulemana ind.

Victor Kristiansen startede inde for Leicester og fik Premier League-debut, da Leicester vandt 4-2 over Aston Villa efter både at have været bagud 0-1 og 1-2.

Bournemouth havde Philip Billing inde fra start, da det mod Brighton endte med et nederlag på 0-1 efter et mål scoret i 87. minut af japanske Kaoru Mitoma.

Han blev dermed matchvinder for Brighton med en sen scoring for anden kamp i træk. I sidste weekend gjorde han det samme, da Brighton vandt 2-1 over Liverpool i FA Cuppen.

Efter lørdagens resultater har Manchester United 42 på tredjepladsen. Newcastle kan senere søndag matche det med en sejr over West Ham.

Liverpool har 29 point på tiendepladsen. Brentford har 33 på sjettepladsen.

/ritzau/





NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Alle storroser Dario Osorio

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

– Det er så ringe, begge dele!

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Her trækkes der lod til VM

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Riemer svarer på Tøftings kritik

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Storklub meldes interesseret

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

– Han tog mig på røven!

‘Køb ikke Franculino Djú’

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Dansk stjerne: Det er til grin!

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Stor dansk chance!