Nedturen fortsætter: Liverpool i grumt nederlag

Liverpool har nu tabt tre af sine seneste fire ligakampe efter et nederlag lørdag på 0-3 til Wolverhampton.



Liverpool har virkelig kæmpet med spillet i 2023.

I fire kampe er det blot blevet til et enkelt point. Lørdag led Jürgen Klopps mandskab årets tredje nederlag i Premier League, da det på udebane mod Wolverhampton endte 0-3.

Det gik allerede helt galt for Liverpool efter fem minutter. Her kom Joel Matip på uheldig vis til at sende bolden i eget net.

Seks minutter senere stod det 2-0. Craig Dawson, der spillede sin første kamp for Wolverhampton, var vaks og sparkede en returbold i feltet i kassen.

Ruben Neves så godt som lukkede kampen med sit mål til 3-0 i 71. minut.

Bedre gik det for Liverpools ærkerival, Manchester United, der tog en sejr på 2-1 over Crystal Palace på Old Trafford.

Bruno Fernandes scorede først på et straffespark kort inde i kampen, inden Marcus Rashford fordoblede føringen lidt over et kvarter inde i anden halvleg.

Lidt efter opstod der tumult, og i den forbindelse blev Casemiro udvist med direkte rødt kort for kortvarigt at have taget kvælertag på en modstander.

Det gav gæsterne liv. Med et kvarter tilbage af den ordinære spilletid fik Crystal Palace reduceret ved Jeffrey Schlupp, men comebacket løb ud i sandet for London-holdet.

Et andet London-hold, Brentford, havde til gengæld en succesfuld lørdag. Danskerklubben vandt 3-0 over bundholdet Southampton.

Christian Nørgaard og Mathias Jensen, som scorede til 3-0 med cirka ti minutter tilbage, startede inde for Brentford.

Undervejs blev Mads Roerslev, Mikkel Damsgaard og Mathias "Zanka" Jørgensen også sendt i aktion. Southampton skiftede i pausen de tidligere superligaprofiler Paul Onuachu og Kamaldeen Sulemana ind.

Victor Kristiansen startede inde for Leicester og fik Premier League-debut, da Leicester vandt 4-2 over Aston Villa efter både at have været bagud 0-1 og 1-2.

Bournemouth havde Philip Billing inde fra start, da det mod Brighton endte med et nederlag på 0-1 efter et mål scoret i 87. minut af japanske Kaoru Mitoma.

Han blev dermed matchvinder for Brighton med en sen scoring for anden kamp i træk. I sidste weekend gjorde han det samme, da Brighton vandt 2-1 over Liverpool i FA Cuppen.

Efter lørdagens resultater har Manchester United 42 på tredjepladsen. Newcastle kan senere søndag matche det med en sejr over West Ham.

Liverpool har 29 point på tiendepladsen. Brentford har 33 på sjettepladsen.

/ritzau/





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Boro deprimerer Blues

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

FC København-fans raser

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Henter kæmpe Superliga-flop

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokpris på Victor Froholdt

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

I chok: ‘Tragikomisk’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Voldsomt skænderi i FC København

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

‘Jeg er fucking irriteret’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

FC København misser top seks

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp