Nedturen fortsætter: Liverpool i grumt nederlag

Liverpool har nu tabt tre af sine seneste fire ligakampe efter et nederlag lørdag på 0-3 til Wolverhampton.



Liverpool har virkelig kæmpet med spillet i 2023.

I fire kampe er det blot blevet til et enkelt point. Lørdag led Jürgen Klopps mandskab årets tredje nederlag i Premier League, da det på udebane mod Wolverhampton endte 0-3.

Det gik allerede helt galt for Liverpool efter fem minutter. Her kom Joel Matip på uheldig vis til at sende bolden i eget net.

Seks minutter senere stod det 2-0. Craig Dawson, der spillede sin første kamp for Wolverhampton, var vaks og sparkede en returbold i feltet i kassen.

Ruben Neves så godt som lukkede kampen med sit mål til 3-0 i 71. minut.

Bedre gik det for Liverpools ærkerival, Manchester United, der tog en sejr på 2-1 over Crystal Palace på Old Trafford.

Bruno Fernandes scorede først på et straffespark kort inde i kampen, inden Marcus Rashford fordoblede føringen lidt over et kvarter inde i anden halvleg.

Lidt efter opstod der tumult, og i den forbindelse blev Casemiro udvist med direkte rødt kort for kortvarigt at have taget kvælertag på en modstander.

Det gav gæsterne liv. Med et kvarter tilbage af den ordinære spilletid fik Crystal Palace reduceret ved Jeffrey Schlupp, men comebacket løb ud i sandet for London-holdet.

Et andet London-hold, Brentford, havde til gengæld en succesfuld lørdag. Danskerklubben vandt 3-0 over bundholdet Southampton.

Christian Nørgaard og Mathias Jensen, som scorede til 3-0 med cirka ti minutter tilbage, startede inde for Brentford.

Undervejs blev Mads Roerslev, Mikkel Damsgaard og Mathias "Zanka" Jørgensen også sendt i aktion. Southampton skiftede i pausen de tidligere superligaprofiler Paul Onuachu og Kamaldeen Sulemana ind.

Victor Kristiansen startede inde for Leicester og fik Premier League-debut, da Leicester vandt 4-2 over Aston Villa efter både at have været bagud 0-1 og 1-2.

Bournemouth havde Philip Billing inde fra start, da det mod Brighton endte med et nederlag på 0-1 efter et mål scoret i 87. minut af japanske Kaoru Mitoma.

Han blev dermed matchvinder for Brighton med en sen scoring for anden kamp i træk. I sidste weekend gjorde han det samme, da Brighton vandt 2-1 over Liverpool i FA Cuppen.

Efter lørdagens resultater har Manchester United 42 på tredjepladsen. Newcastle kan senere søndag matche det med en sejr over West Ham.

Liverpool har 29 point på tiendepladsen. Brentford har 33 på sjettepladsen.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

Brøndby tog vigtig overtidssejr

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Positive forhandlinger med Nartey

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper