HERNING (Tipsbladet)
FC Midtjylland-Viborg FF 3-1 (1-1)
0-1 Magnus Westergaard (24.)
1-1 Aral Simsir (39.)
2-1 Joel Andersson (71')
3-1 Franculino (73')
Kampens bedste:
FC MIDTJYLLAND
FCM manglede ni mand med skader og Darío Osorio i karantæne, så Viborg havde held til at skabe uro hos hjemmeholdet indtil føringsscoringen midt i 1. halvleg.
Men så fik vi godt nok at se, hvorfor man skal komme i god tid for at få en presseplads på langsiden foran FCM's lounge, som vi deler med scouts og agenter.
Søndag var der igen fyldt, selv om førnævnte Osorio var i karantæne, og det er klart, når FC Midtjylland har folk som Emiliano Martínez, Aral Simsir og Franculino løbende.
Franculino stjal showet til sidst med en skøn assist til 2-1-målet, hvor han vippede bolden snarrådigt videre til en totalt fri Joel Andersson, før han selv bragede 3-1 i kassen to minutter senere.
Han danser omkring sine modstandere og er også her efter 15 måneder i dansk fodbold en hovedpine for modstanderne, der ikke har en chance for at forudsige, hvad han gør.
Emiliano Martínez er en sydamerikansk jætte på den centrale midtbane og også en spiller, der virkelig er tilbage i 2024, mens Aral Simsir konstant udfordrer.
Franculino tager vores pris i dag, men det er ikke så mærkeligt, at storklubberne flokkes til Herning for at savle over udvalget, og at de kommer fra både Premier League, La Liga, Ligue 1, Bundesligaen og Serie A, når der spilles bold.
VIBORG FF
Det kan stadig blive bedre, men det er altså spændende at se 18-årige Thomas Jørgensen på Viborgs midtbane.
Han tager mod bolden og vender med den, så snart der er mulighed for det, og andre genge spiller han den videre først gang, når det er det, der er brug for.
Thomas Jørgensen viser god forståelse for spillet og flowet, når der skal tages en beslutning på et splitsekund, og det er en fremragende kvalitet at vise under pres i et glohedt derby, hvor der var masser af tænding.
Man forstår sådan set godt, at FC København ikke bare kunne give ham en startplads eller love, den var der fra nytår på et hold med masser af udskiftninger.
Men det havde været synd og skam, hvis han skulle blomstre på bænken eller udlejes til en mindre klub i Superligaen eller 1. Division – han bliver rigtig god og solgt for en masse millioner, hvis det her fortsætter så flot, så det er begyndt.
Kampens værste:
Den tager de to hold fælles i dag – der var en del grumme tacklinger fra begge mandskaber i dag, hvor bentøjet hos offensive esser som Serginho, Franculino og Aral Simsir blev testet hårdt.
Fair nok, at det er et derby, men en mere krakilsk dommer kunne godt have stanget et par røde kort ud i situationer, hvor de offensive profiler blev flået midt over.
Kampens detalje:
Holy smokes Aral Simsir!
Det er noget af en kattepote, den unge kantspiller har, og den fik han brugt på flotteste vis ved 1-1-målet.
En skarp dribling og et følt spark op i det fjerne målhjørne, og så kunne Simsir spurte ud til FC Midtjylland-fanafsnittet og lade sig hylde for et pragtmål for gud ved hvilken gang.
Nogle gange kører det ud i sandet for ham, især når det lykkes modstanderne at bremse ham langt fra eget mål, men søndag var Simsir virkelig i hopla.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
MEDIE