Wow – han bliver et stort Superliga-salg!

Viborg FF sikrede sig endnu en flot sejr over FC Nordsjælland - her er Tipsbladets dom fra kampen.



Viborg FF – FC Nordsjælland 3-2 (3-1)
0-1 Sindre Walle Egeli (15.)
1-1 Stipe Radic (28.)
2-1 Renato Junior (39.) 
3-1 Isak Jensen (45.)
3-2 Lucas Hey (88.)

Kampens bedste
Viborg FF

Er du vimmer, Viborg har gang i nogle gode dage! En storsejr over Vejle i søndags, og nu en flot sejr over FC Nordsjælland.

Og igen fredag var der mange spillere, der imponerede. Magnus Westergaard var endnu engang velspillende og noterede sig for to assister, men midtbaneprofilen blev overgået af en holdkammerat.

Isak Jensen var nemlig ustoppelig på venstrekanten, hvor han nærmest ikke satte en fod forkert. Han kom til en masse kvalificerede afslutninger og kom da også på tavlen. Det var et scoop, at Viborg kunne sikre ham permanent i sommer, og hvis han fortsætter opturen, bliver den blot 20-årige dansker Viborgs næste store salg – ja, faktisk kan han ende med at blive Viborgs rekord-salg – så god er han!

FC Nordsjælland
Ikke mange FC Nordsjælland-spillere imponerede i fredagens kamp. Supertalentet Sindre Walle Egeli kom på tavlen igen, men var ellers ikke meget involveret. Til gengæld var Milan Iloski et friskt pust i anden halvleg, da han blev skiftet ind, og han var uheldig med ikke at få tildelt et straffespark.

Kampens værste
Flere af FC Nordsjællands spillere kandiderer til den her pris. Mads Kristian Hansen fik ikke gjort meget i sin tid på banen, Benjamin Nygren imponerede ikke, og Peter Ankersen ramte ikke topniveauet.

I målet var Andreas Hansen heller ikke videre imponerende, og han har generelt ikke ramt topniveauet i denne sæson endnu. Der var ikke nogle deciderede drops i fredagens kamp, men han var heller ikke prisgivet på målene. Lige nu er han et stykke under det niveau, der tidligere har gjort ham landsholdsaktuel. 

*Kampens detalje
FC Nordsjælland fik tidligt i anden halvleg tildelt et straffespark, efter at Milan Iloski faldt i feltet – men lige som Marcus Ingvartsen gjorde sig klar til at sparke, måtte dommer Sandi Putros ud til VAR-skærmen og se situationen igennem.

Dommen blev så omstødt – blandt andet til stor forundring for Kenneth Emil Petersen. Ifølge storskærmen blev det annulleret på grund af et frispark af en angriber, men efter opgøret sagde Sandi Putros, at det var et tilfældigt sammenstød, der gjorde, at der ikke var straffespark.

Og så er vi fremme ved konklusionen på hele denne forvirring: Kommunikationen omkring VAR sejler stadig. Ingen ved, hvad der foregår, eller hvorfor en kendelse bliver trukket tilbage eller får lov at stå. Der kunne man godt ønske sig, at der blev gjort mere for at forklare, hvad der er årsagen til det ene eller det andet.

 *Tipsbladet har rettet i denne del, efter Sandi Putros har forklaret sig angående VAR-kendelsen. Oprindeligt stod der, at kendelsen blev annulleret grundet en frispark i opspillet.





Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Rigmand vild med FC København-aftale

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Han erstatter Bo Henriksen

Patrick Da Silva idømt fængsel

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chelsea og Liverpool flopper fælt

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nu er han gratis – på vej til OB?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Frank reddet i døende sekunder

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’