Wow – han bliver et stort Superliga-salg!

Viborg FF sikrede sig endnu en flot sejr over FC Nordsjælland - her er Tipsbladets dom fra kampen.



Viborg FF – FC Nordsjælland 3-2 (3-1)
0-1 Sindre Walle Egeli (15.)
1-1 Stipe Radic (28.)
2-1 Renato Junior (39.) 
3-1 Isak Jensen (45.)
3-2 Lucas Hey (88.)

Kampens bedste
Viborg FF

Er du vimmer, Viborg har gang i nogle gode dage! En storsejr over Vejle i søndags, og nu en flot sejr over FC Nordsjælland.

Og igen fredag var der mange spillere, der imponerede. Magnus Westergaard var endnu engang velspillende og noterede sig for to assister, men midtbaneprofilen blev overgået af en holdkammerat.

Isak Jensen var nemlig ustoppelig på venstrekanten, hvor han nærmest ikke satte en fod forkert. Han kom til en masse kvalificerede afslutninger og kom da også på tavlen. Det var et scoop, at Viborg kunne sikre ham permanent i sommer, og hvis han fortsætter opturen, bliver den blot 20-årige dansker Viborgs næste store salg – ja, faktisk kan han ende med at blive Viborgs rekord-salg – så god er han!

FC Nordsjælland
Ikke mange FC Nordsjælland-spillere imponerede i fredagens kamp. Supertalentet Sindre Walle Egeli kom på tavlen igen, men var ellers ikke meget involveret. Til gengæld var Milan Iloski et friskt pust i anden halvleg, da han blev skiftet ind, og han var uheldig med ikke at få tildelt et straffespark.

Kampens værste
Flere af FC Nordsjællands spillere kandiderer til den her pris. Mads Kristian Hansen fik ikke gjort meget i sin tid på banen, Benjamin Nygren imponerede ikke, og Peter Ankersen ramte ikke topniveauet.

I målet var Andreas Hansen heller ikke videre imponerende, og han har generelt ikke ramt topniveauet i denne sæson endnu. Der var ikke nogle deciderede drops i fredagens kamp, men han var heller ikke prisgivet på målene. Lige nu er han et stykke under det niveau, der tidligere har gjort ham landsholdsaktuel. 

*Kampens detalje
FC Nordsjælland fik tidligt i anden halvleg tildelt et straffespark, efter at Milan Iloski faldt i feltet – men lige som Marcus Ingvartsen gjorde sig klar til at sparke, måtte dommer Sandi Putros ud til VAR-skærmen og se situationen igennem.

Dommen blev så omstødt – blandt andet til stor forundring for Kenneth Emil Petersen. Ifølge storskærmen blev det annulleret på grund af et frispark af en angriber, men efter opgøret sagde Sandi Putros, at det var et tilfældigt sammenstød, der gjorde, at der ikke var straffespark.

Og så er vi fremme ved konklusionen på hele denne forvirring: Kommunikationen omkring VAR sejler stadig. Ingen ved, hvad der foregår, eller hvorfor en kendelse bliver trukket tilbage eller får lov at stå. Der kunne man godt ønske sig, at der blev gjort mere for at forklare, hvad der er årsagen til det ene eller det andet.

 *Tipsbladet har rettet i denne del, efter Sandi Putros har forklaret sig angående VAR-kendelsen. Oprindeligt stod der, at kendelsen blev annulleret grundet en frispark i opspillet.





LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Dansker på blokken i ny storklub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM

FCK tjener millioner på ung stopper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Mexico – England

Brasilien – Norge

Canada – Marokko

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘Det er et angreb på FCK’

FCK-direktør får job i West Ham

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Stort FCK-talent er blevet solgt

Paraguay – Frankrig

Brøndby tæt på Superliga-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas