Wow – han bliver et stort Superliga-salg!

Viborg FF sikrede sig endnu en flot sejr over FC Nordsjælland - her er Tipsbladets dom fra kampen.



Viborg FF – FC Nordsjælland 3-2 (3-1)
0-1 Sindre Walle Egeli (15.)
1-1 Stipe Radic (28.)
2-1 Renato Junior (39.) 
3-1 Isak Jensen (45.)
3-2 Lucas Hey (88.)

Kampens bedste
Viborg FF

Er du vimmer, Viborg har gang i nogle gode dage! En storsejr over Vejle i søndags, og nu en flot sejr over FC Nordsjælland.

Og igen fredag var der mange spillere, der imponerede. Magnus Westergaard var endnu engang velspillende og noterede sig for to assister, men midtbaneprofilen blev overgået af en holdkammerat.

Isak Jensen var nemlig ustoppelig på venstrekanten, hvor han nærmest ikke satte en fod forkert. Han kom til en masse kvalificerede afslutninger og kom da også på tavlen. Det var et scoop, at Viborg kunne sikre ham permanent i sommer, og hvis han fortsætter opturen, bliver den blot 20-årige dansker Viborgs næste store salg – ja, faktisk kan han ende med at blive Viborgs rekord-salg – så god er han!

FC Nordsjælland
Ikke mange FC Nordsjælland-spillere imponerede i fredagens kamp. Supertalentet Sindre Walle Egeli kom på tavlen igen, men var ellers ikke meget involveret. Til gengæld var Milan Iloski et friskt pust i anden halvleg, da han blev skiftet ind, og han var uheldig med ikke at få tildelt et straffespark.

Kampens værste
Flere af FC Nordsjællands spillere kandiderer til den her pris. Mads Kristian Hansen fik ikke gjort meget i sin tid på banen, Benjamin Nygren imponerede ikke, og Peter Ankersen ramte ikke topniveauet.

I målet var Andreas Hansen heller ikke videre imponerende, og han har generelt ikke ramt topniveauet i denne sæson endnu. Der var ikke nogle deciderede drops i fredagens kamp, men han var heller ikke prisgivet på målene. Lige nu er han et stykke under det niveau, der tidligere har gjort ham landsholdsaktuel. 

*Kampens detalje
FC Nordsjælland fik tidligt i anden halvleg tildelt et straffespark, efter at Milan Iloski faldt i feltet – men lige som Marcus Ingvartsen gjorde sig klar til at sparke, måtte dommer Sandi Putros ud til VAR-skærmen og se situationen igennem.

Dommen blev så omstødt – blandt andet til stor forundring for Kenneth Emil Petersen. Ifølge storskærmen blev det annulleret på grund af et frispark af en angriber, men efter opgøret sagde Sandi Putros, at det var et tilfældigt sammenstød, der gjorde, at der ikke var straffespark.

Og så er vi fremme ved konklusionen på hele denne forvirring: Kommunikationen omkring VAR sejler stadig. Ingen ved, hvad der foregår, eller hvorfor en kendelse bliver trukket tilbage eller får lov at stå. Der kunne man godt ønske sig, at der blev gjort mere for at forklare, hvad der er årsagen til det ene eller det andet.

 *Tipsbladet har rettet i denne del, efter Sandi Putros har forklaret sig angående VAR-kendelsen. Oprindeligt stod der, at kendelsen blev annulleret grundet en frispark i opspillet.





Ekspert: De rykker op i Superligaen




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Dem kan FCM trække i Europa League

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Første gang nogensinde for Eriksen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Stort medie langer ud efter Jens Stage

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

‘Han er tilgivet’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Stor overraskelse til FCM-træning

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Her skal Sepp Piontek begraves

‘Jeg hadede verden’

Liverpool – West Ham United

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Augsburg kan tæve Gedebukke

Ny hooliganpakke er vedtaget

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Endelig er der godt nyt

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel