Wow – han bliver et stort Superliga-salg!

Viborg FF sikrede sig endnu en flot sejr over FC Nordsjælland - her er Tipsbladets dom fra kampen.



Viborg FF – FC Nordsjælland 3-2 (3-1)
0-1 Sindre Walle Egeli (15.)
1-1 Stipe Radic (28.)
2-1 Renato Junior (39.) 
3-1 Isak Jensen (45.)
3-2 Lucas Hey (88.)

Kampens bedste
Viborg FF

Er du vimmer, Viborg har gang i nogle gode dage! En storsejr over Vejle i søndags, og nu en flot sejr over FC Nordsjælland.

Og igen fredag var der mange spillere, der imponerede. Magnus Westergaard var endnu engang velspillende og noterede sig for to assister, men midtbaneprofilen blev overgået af en holdkammerat.

Isak Jensen var nemlig ustoppelig på venstrekanten, hvor han nærmest ikke satte en fod forkert. Han kom til en masse kvalificerede afslutninger og kom da også på tavlen. Det var et scoop, at Viborg kunne sikre ham permanent i sommer, og hvis han fortsætter opturen, bliver den blot 20-årige dansker Viborgs næste store salg – ja, faktisk kan han ende med at blive Viborgs rekord-salg – så god er han!

FC Nordsjælland
Ikke mange FC Nordsjælland-spillere imponerede i fredagens kamp. Supertalentet Sindre Walle Egeli kom på tavlen igen, men var ellers ikke meget involveret. Til gengæld var Milan Iloski et friskt pust i anden halvleg, da han blev skiftet ind, og han var uheldig med ikke at få tildelt et straffespark.

Kampens værste
Flere af FC Nordsjællands spillere kandiderer til den her pris. Mads Kristian Hansen fik ikke gjort meget i sin tid på banen, Benjamin Nygren imponerede ikke, og Peter Ankersen ramte ikke topniveauet.

I målet var Andreas Hansen heller ikke videre imponerende, og han har generelt ikke ramt topniveauet i denne sæson endnu. Der var ikke nogle deciderede drops i fredagens kamp, men han var heller ikke prisgivet på målene. Lige nu er han et stykke under det niveau, der tidligere har gjort ham landsholdsaktuel. 

*Kampens detalje
FC Nordsjælland fik tidligt i anden halvleg tildelt et straffespark, efter at Milan Iloski faldt i feltet – men lige som Marcus Ingvartsen gjorde sig klar til at sparke, måtte dommer Sandi Putros ud til VAR-skærmen og se situationen igennem.

Dommen blev så omstødt – blandt andet til stor forundring for Kenneth Emil Petersen. Ifølge storskærmen blev det annulleret på grund af et frispark af en angriber, men efter opgøret sagde Sandi Putros, at det var et tilfældigt sammenstød, der gjorde, at der ikke var straffespark.

Og så er vi fremme ved konklusionen på hele denne forvirring: Kommunikationen omkring VAR sejler stadig. Ingen ved, hvad der foregår, eller hvorfor en kendelse bliver trukket tilbage eller får lov at stå. Der kunne man godt ønske sig, at der blev gjort mere for at forklare, hvad der er årsagen til det ene eller det andet.

 *Tipsbladet har rettet i denne del, efter Sandi Putros har forklaret sig angående VAR-kendelsen. Oprindeligt stod der, at kendelsen blev annulleret grundet en frispark i opspillet.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Dorgu gør Wan-Bissaka rundtosset

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Riemer lover: De får debut

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Vender tilbage til skærmen

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Bekræfter kæmpebud

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Supercomputer: De rykker op i Superligaen