Wow: Nathan Trott giver hele Superligaen baghjul

Nathan Trott har nogle helt vilde statistikker blandt Superligaens målmænd, mens Kamil Grabara er placeret i den knap så sjove ende.



Efterårssæonen i Superligaen er forbi, og hvilken mere belejlig andledning er der til at kigge nærmere på målmændene i Danmarks bedste fodboldrække.

Det har Tipsbladet valgt at gøre gennem tal og statistikker leveret fra SpilXperten. 20 keepere har noteret sig for Superliga-minutter i løbet af efteråret, men fire af de 20 keepere udgår af sammenligningerne, da de har spillet under fem kampe.

Her er tale om Theo Sander fra FC København, der har spillet én kamp, det samme har Andreas Gülstorff i FCN og Kasper Kiilerich i Viborg FF. Carljohan Eriksson har optrådt to gange for FC Nordsjælland.

Og hvad springer så i øjnene, når man kigger på Superliga-målmændenes tal fra efteråret? Det gør Nathan Trott fra Vejle Boldklub. Han er helt suverænt den målmand, som redder flest afslutninger, som underliggende parametre fortæller, skulle have været scoringer.

Vejle Boldklub har lukket 21 mål ind, mens de ifølge expected goals burde have lukket 31,5 mål ind. Det betyder altså, at Nathan Trott har forhindret 10,5 scoringer, hvilket distancerer alle andre Superliga-målmænd med længder.

Filip Djukic med sine 3,6 prevented goals er den næste på listen, mens Patrick Pentz ligger på 3,1 på en fjerdeplads. I den anden ende af skalaen skal OB's Martin Hansen lukke øjnene.

-5,9 prevented goals noterer han sig for, hvilket vil sige, at han lukker tæt på seks mål ind, som han ifølge expected goals imod ikke burde. Reservemålmændene Thomas Mikkelsen og Martin Fraisl er de næste i den knap så sjove ende af listen, og herefter følger Kamil Grabara.

FCK-keeperen har en prevented goals på 0,8, hvilket giver ham en 12. plads ud af de 16 målmænd. Han har også en af ligaens dårligere redningsprocenter på 61,1. Martin Hansen på 58,5, Jonas Lössl på 59,5 og Mads Kikkenborg på 60,9 er placeret lavere end Kamil Grabara.

Redningsprocenter giver dog ikke altid et retvisende billede. Statistikken tager nemlig ikke højde for, om skuddene er forkølede afslutninger fra distancen eller chancer tæt under mål, som burde have givet scoringer.





Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket




LIVE

TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Vil væk fra Brøndby

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afviser stort bud på dansker

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

FC København er uden Andreas Cornelius

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub har taget kontakt

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Henter Kamil Wilczek

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Transferudmelding fra Vallys

– Han er bare ren verdensklasse!

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

AaB-angriber på vej til Serie A

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub