Wow: Nathan Trott giver hele Superligaen baghjul

Nathan Trott har nogle helt vilde statistikker blandt Superligaens målmænd, mens Kamil Grabara er placeret i den knap så sjove ende.



Efterårssæonen i Superligaen er forbi, og hvilken mere belejlig andledning er der til at kigge nærmere på målmændene i Danmarks bedste fodboldrække.

Det har Tipsbladet valgt at gøre gennem tal og statistikker leveret fra SpilXperten. 20 keepere har noteret sig for Superliga-minutter i løbet af efteråret, men fire af de 20 keepere udgår af sammenligningerne, da de har spillet under fem kampe.

Her er tale om Theo Sander fra FC København, der har spillet én kamp, det samme har Andreas Gülstorff i FCN og Kasper Kiilerich i Viborg FF. Carljohan Eriksson har optrådt to gange for FC Nordsjælland.

Og hvad springer så i øjnene, når man kigger på Superliga-målmændenes tal fra efteråret? Det gør Nathan Trott fra Vejle Boldklub. Han er helt suverænt den målmand, som redder flest afslutninger, som underliggende parametre fortæller, skulle have været scoringer.

Vejle Boldklub har lukket 21 mål ind, mens de ifølge expected goals burde have lukket 31,5 mål ind. Det betyder altså, at Nathan Trott har forhindret 10,5 scoringer, hvilket distancerer alle andre Superliga-målmænd med længder.

Filip Djukic med sine 3,6 prevented goals er den næste på listen, mens Patrick Pentz ligger på 3,1 på en fjerdeplads. I den anden ende af skalaen skal OB's Martin Hansen lukke øjnene.

-5,9 prevented goals noterer han sig for, hvilket vil sige, at han lukker tæt på seks mål ind, som han ifølge expected goals imod ikke burde. Reservemålmændene Thomas Mikkelsen og Martin Fraisl er de næste i den knap så sjove ende af listen, og herefter følger Kamil Grabara.

FCK-keeperen har en prevented goals på 0,8, hvilket giver ham en 12. plads ud af de 16 målmænd. Han har også en af ligaens dårligere redningsprocenter på 61,1. Martin Hansen på 58,5, Jonas Lössl på 59,5 og Mads Kikkenborg på 60,9 er placeret lavere end Kamil Grabara.

Redningsprocenter giver dog ikke altid et retvisende billede. Statistikken tager nemlig ikke højde for, om skuddene er forkølede afslutninger fra distancen eller chancer tæt under mål, som burde have givet scoringer.





AGF tager pis på FC Midtjylland




LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

23 røde kort i vanvidskamp

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

I svime: Som en ny spiller



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Vil have ham væk fra FC København

– Han har måske været lagt lidt på is

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Rasmus Højlund i massiv modvind

I chok: Har aldrig set lignende

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Kæmpe kærlighedserklæring

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Alpha retter hård kritik

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på