Wow: Nathan Trott giver hele Superligaen baghjul

Nathan Trott har nogle helt vilde statistikker blandt Superligaens målmænd, mens Kamil Grabara er placeret i den knap så sjove ende.



Efterårssæonen i Superligaen er forbi, og hvilken mere belejlig andledning er der til at kigge nærmere på målmændene i Danmarks bedste fodboldrække.

Det har Tipsbladet valgt at gøre gennem tal og statistikker leveret fra SpilXperten. 20 keepere har noteret sig for Superliga-minutter i løbet af efteråret, men fire af de 20 keepere udgår af sammenligningerne, da de har spillet under fem kampe.

Her er tale om Theo Sander fra FC København, der har spillet én kamp, det samme har Andreas Gülstorff i FCN og Kasper Kiilerich i Viborg FF. Carljohan Eriksson har optrådt to gange for FC Nordsjælland.

Og hvad springer så i øjnene, når man kigger på Superliga-målmændenes tal fra efteråret? Det gør Nathan Trott fra Vejle Boldklub. Han er helt suverænt den målmand, som redder flest afslutninger, som underliggende parametre fortæller, skulle have været scoringer.

Vejle Boldklub har lukket 21 mål ind, mens de ifølge expected goals burde have lukket 31,5 mål ind. Det betyder altså, at Nathan Trott har forhindret 10,5 scoringer, hvilket distancerer alle andre Superliga-målmænd med længder.

Filip Djukic med sine 3,6 prevented goals er den næste på listen, mens Patrick Pentz ligger på 3,1 på en fjerdeplads. I den anden ende af skalaen skal OB's Martin Hansen lukke øjnene.

-5,9 prevented goals noterer han sig for, hvilket vil sige, at han lukker tæt på seks mål ind, som han ifølge expected goals imod ikke burde. Reservemålmændene Thomas Mikkelsen og Martin Fraisl er de næste i den knap så sjove ende af listen, og herefter følger Kamil Grabara.

FCK-keeperen har en prevented goals på 0,8, hvilket giver ham en 12. plads ud af de 16 målmænd. Han har også en af ligaens dårligere redningsprocenter på 61,1. Martin Hansen på 58,5, Jonas Lössl på 59,5 og Mads Kikkenborg på 60,9 er placeret lavere end Kamil Grabara.

Redningsprocenter giver dog ikke altid et retvisende billede. Statistikken tager nemlig ikke højde for, om skuddene er forkølede afslutninger fra distancen eller chancer tæt under mål, som burde have givet scoringer.



Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

I dialog med Brøndby

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Opløftende melding for ‘AC’

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

En kæmpe sejr

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

– Det vil være fuldstændigt magisk

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Helt vild med Oscar Schwartau

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup