Efterårssæonen i Superligaen er forbi, og hvilken mere belejlig andledning er der til at kigge nærmere på målmændene i Danmarks bedste fodboldrække.
Det har Tipsbladet valgt at gøre gennem tal og statistikker leveret fra SpilXperten. 20 keepere har noteret sig for Superliga-minutter i løbet af efteråret, men fire af de 20 keepere udgår af sammenligningerne, da de har spillet under fem kampe.
Her er tale om Theo Sander fra FC København, der har spillet én kamp, det samme har Andreas Gülstorff i FCN og Kasper Kiilerich i Viborg FF. Carljohan Eriksson har optrådt to gange for FC Nordsjælland.
Og hvad springer så i øjnene, når man kigger på Superliga-målmændenes tal fra efteråret? Det gør Nathan Trott fra Vejle Boldklub. Han er helt suverænt den målmand, som redder flest afslutninger, som underliggende parametre fortæller, skulle have været scoringer.
Vejle Boldklub har lukket 21 mål ind, mens de ifølge expected goals burde have lukket 31,5 mål ind. Det betyder altså, at Nathan Trott har forhindret 10,5 scoringer, hvilket distancerer alle andre Superliga-målmænd med længder.
Filip Djukic med sine 3,6 prevented goals er den næste på listen, mens Patrick Pentz ligger på 3,1 på en fjerdeplads. I den anden ende af skalaen skal OB's Martin Hansen lukke øjnene.
-5,9 prevented goals noterer han sig for, hvilket vil sige, at han lukker tæt på seks mål ind, som han ifølge expected goals imod ikke burde. Reservemålmændene Thomas Mikkelsen og Martin Fraisl er de næste i den knap så sjove ende af listen, og herefter følger Kamil Grabara.
FCK-keeperen har en prevented goals på 0,8, hvilket giver ham en 12. plads ud af de 16 målmænd. Han har også en af ligaens dårligere redningsprocenter på 61,1. Martin Hansen på 58,5, Jonas Lössl på 59,5 og Mads Kikkenborg på 60,9 er placeret lavere end Kamil Grabara.
Redningsprocenter giver dog ikke altid et retvisende billede. Statistikken tager nemlig ikke højde for, om skuddene er forkølede afslutninger fra distancen eller chancer tæt under mål, som burde have givet scoringer.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
OPTAKT
Randers FC – OB
Magiske Messi slår til igen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER