FC Barcelona kom søndag tilbage på sejskurs på hjemmebane i La Liga, da holdet besejrede Mallorca med 2-1.
Sejren var holdets første på Camp Nou i fire forsøg, men det var ikke de eneste gode nyheder for den spanske storklub.
I midten af anden halvleg blev teenagestjernen Ansu Fati nemlig skiftet ind efter en længere skadespause, og det er cheftræner Xavi Hernandez nærmest mere glad for end resultatet.
– Jeg er meget tilfreds med ham. Han har gjort sig umage for at blive klar til den sidste del af sæsonen. Han gør en forskel, han er speciel, men vi er nødt til at passe på ham, siger Xavi til avisen Marca.
Fatis tilbagevenden kan ifølge avisen komme til at påvirke Barcelonas transferaktivitet denne sommer, da den 19-årige spanier har potentialet til at udvikle sig til en målscorer i verdensklasse, hvis han kan holde sig skadesfri.
Ifølge nyhedsbureauet Reuters kan Xavi da også sagtens se Fati som klubbens næste frontangriber de næste mange år.
– Jeg har prøvet ham af som en nummer ni, fordi jeg synes, at han er nødt til at spille i straffesparksfeltet.
– Hans fornemmelse for at score mål er utrolig. Til træning regner det ind med mål (fra ham, red). Han er nødt til at være i feltet, og derfor skiftede jeg ham ind som angriber, men også fordi han stadig mangler lidt rytme i forhold til at spille på kanten, siger Xavi.
Ansu Fati har de seneste 16 måneder blandt andet kæmpet med flere knæskader. Den 19-årige angriber er et produkt af Barcelonas ungdomsafdeling og fik debut for førsteholdet som 16-årig.
Han har også spillet fire landskampe for Spaniens landshold.
Barcelona møder i næste runde Real Betis. Holdet kan med en sejr i den kamp nærmest garantere klubben en plads i næste års Champions League.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
– Mange var søde, og så var der også lidt buhråb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
EKSKLUSIVT
