Xavi jubler over supertalent: Her skal han spille

Barcelonas cheftræner håber at forvandle 19-årige Ansu Fati til en angriber i verdensklasse efter comeback.



FC Barcelona kom søndag tilbage på sejskurs på hjemmebane i La Liga, da holdet besejrede Mallorca med 2-1.

Sejren var holdets første på Camp Nou i fire forsøg, men det var ikke de eneste gode nyheder for den spanske storklub.

I midten af anden halvleg blev teenagestjernen Ansu Fati nemlig skiftet ind efter en længere skadespause, og det er cheftræner Xavi Hernandez nærmest mere glad for end resultatet.

– Jeg er meget tilfreds med ham. Han har gjort sig umage for at blive klar til den sidste del af sæsonen. Han gør en forskel, han er speciel, men vi er nødt til at passe på ham, siger Xavi til avisen Marca.

Fatis tilbagevenden kan ifølge avisen komme til at påvirke Barcelonas transferaktivitet denne sommer, da den 19-årige spanier har potentialet til at udvikle sig til en målscorer i verdensklasse, hvis han kan holde sig skadesfri.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters kan Xavi da også sagtens se Fati som klubbens næste frontangriber de næste mange år.

– Jeg har prøvet ham af som en nummer ni, fordi jeg synes, at han er nødt til at spille i straffesparksfeltet.

– Hans fornemmelse for at score mål er utrolig. Til træning regner det ind med mål (fra ham, red). Han er nødt til at være i feltet, og derfor skiftede jeg ham ind som angriber, men også fordi han stadig mangler lidt rytme i forhold til at spille på kanten, siger Xavi.

Ansu Fati har de seneste 16 måneder blandt andet kæmpet med flere knæskader. Den 19-årige angriber er et produkt af Barcelonas ungdomsafdeling og fik debut for førsteholdet som 16-årig.

Han har også spillet fire landskampe for Spaniens landshold.

Barcelona møder i næste runde Real Betis. Holdet kan med en sejr i den kamp nærmest garantere klubben en plads i næste års Champions League.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

UEFA klar til at boykotte VM

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i Europa: De venter i næste runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

Hvor er I vilde, AGF!

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Tottenham-flop i stor transfer

Stjerne på plads i Chelsea



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen