Xavi jubler over supertalent: Her skal han spille

Barcelonas cheftræner håber at forvandle 19-årige Ansu Fati til en angriber i verdensklasse efter comeback.



FC Barcelona kom søndag tilbage på sejskurs på hjemmebane i La Liga, da holdet besejrede Mallorca med 2-1.

Sejren var holdets første på Camp Nou i fire forsøg, men det var ikke de eneste gode nyheder for den spanske storklub.

I midten af anden halvleg blev teenagestjernen Ansu Fati nemlig skiftet ind efter en længere skadespause, og det er cheftræner Xavi Hernandez nærmest mere glad for end resultatet.

– Jeg er meget tilfreds med ham. Han har gjort sig umage for at blive klar til den sidste del af sæsonen. Han gør en forskel, han er speciel, men vi er nødt til at passe på ham, siger Xavi til avisen Marca.

Fatis tilbagevenden kan ifølge avisen komme til at påvirke Barcelonas transferaktivitet denne sommer, da den 19-årige spanier har potentialet til at udvikle sig til en målscorer i verdensklasse, hvis han kan holde sig skadesfri.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters kan Xavi da også sagtens se Fati som klubbens næste frontangriber de næste mange år.

– Jeg har prøvet ham af som en nummer ni, fordi jeg synes, at han er nødt til at spille i straffesparksfeltet.

– Hans fornemmelse for at score mål er utrolig. Til træning regner det ind med mål (fra ham, red). Han er nødt til at være i feltet, og derfor skiftede jeg ham ind som angriber, men også fordi han stadig mangler lidt rytme i forhold til at spille på kanten, siger Xavi.

Ansu Fati har de seneste 16 måneder blandt andet kæmpet med flere knæskader. Den 19-årige angriber er et produkt af Barcelonas ungdomsafdeling og fik debut for førsteholdet som 16-årig.

Han har også spillet fire landskampe for Spaniens landshold.

Barcelona møder i næste runde Real Betis. Holdet kan med en sejr i den kamp nærmest garantere klubben en plads i næste års Champions League.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

AC Milan kigger på dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brian Riemer peger på tre årsager

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Bo Svensson svært utilfreds

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’