Xavi jubler over supertalent: Her skal han spille

Barcelonas cheftræner håber at forvandle 19-årige Ansu Fati til en angriber i verdensklasse efter comeback.



FC Barcelona kom søndag tilbage på sejskurs på hjemmebane i La Liga, da holdet besejrede Mallorca med 2-1.

Sejren var holdets første på Camp Nou i fire forsøg, men det var ikke de eneste gode nyheder for den spanske storklub.

I midten af anden halvleg blev teenagestjernen Ansu Fati nemlig skiftet ind efter en længere skadespause, og det er cheftræner Xavi Hernandez nærmest mere glad for end resultatet.

– Jeg er meget tilfreds med ham. Han har gjort sig umage for at blive klar til den sidste del af sæsonen. Han gør en forskel, han er speciel, men vi er nødt til at passe på ham, siger Xavi til avisen Marca.

Fatis tilbagevenden kan ifølge avisen komme til at påvirke Barcelonas transferaktivitet denne sommer, da den 19-årige spanier har potentialet til at udvikle sig til en målscorer i verdensklasse, hvis han kan holde sig skadesfri.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters kan Xavi da også sagtens se Fati som klubbens næste frontangriber de næste mange år.

– Jeg har prøvet ham af som en nummer ni, fordi jeg synes, at han er nødt til at spille i straffesparksfeltet.

– Hans fornemmelse for at score mål er utrolig. Til træning regner det ind med mål (fra ham, red). Han er nødt til at være i feltet, og derfor skiftede jeg ham ind som angriber, men også fordi han stadig mangler lidt rytme i forhold til at spille på kanten, siger Xavi.

Ansu Fati har de seneste 16 måneder blandt andet kæmpet med flere knæskader. Den 19-årige angriber er et produkt af Barcelonas ungdomsafdeling og fik debut for førsteholdet som 16-årig.

Han har også spillet fire landskampe for Spaniens landshold.

Barcelona møder i næste runde Real Betis. Holdet kan med en sejr i den kamp nærmest garantere klubben en plads i næste års Champions League.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

VM-spiller får fem karantænedage

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Skotland – Brasilien

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Tjekkiet – Mexico

Åbner op for sommertransfer

Marokko – Haiti

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Ny bejler til dansk guldfugl

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Et skridt tættere Englands største stadion

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion