Xavi jubler over supertalent: Her skal han spille

Barcelonas cheftræner håber at forvandle 19-årige Ansu Fati til en angriber i verdensklasse efter comeback.



FC Barcelona kom søndag tilbage på sejskurs på hjemmebane i La Liga, da holdet besejrede Mallorca med 2-1.

Sejren var holdets første på Camp Nou i fire forsøg, men det var ikke de eneste gode nyheder for den spanske storklub.

I midten af anden halvleg blev teenagestjernen Ansu Fati nemlig skiftet ind efter en længere skadespause, og det er cheftræner Xavi Hernandez nærmest mere glad for end resultatet.

– Jeg er meget tilfreds med ham. Han har gjort sig umage for at blive klar til den sidste del af sæsonen. Han gør en forskel, han er speciel, men vi er nødt til at passe på ham, siger Xavi til avisen Marca.

Fatis tilbagevenden kan ifølge avisen komme til at påvirke Barcelonas transferaktivitet denne sommer, da den 19-årige spanier har potentialet til at udvikle sig til en målscorer i verdensklasse, hvis han kan holde sig skadesfri.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters kan Xavi da også sagtens se Fati som klubbens næste frontangriber de næste mange år.

– Jeg har prøvet ham af som en nummer ni, fordi jeg synes, at han er nødt til at spille i straffesparksfeltet.

– Hans fornemmelse for at score mål er utrolig. Til træning regner det ind med mål (fra ham, red). Han er nødt til at være i feltet, og derfor skiftede jeg ham ind som angriber, men også fordi han stadig mangler lidt rytme i forhold til at spille på kanten, siger Xavi.

Ansu Fati har de seneste 16 måneder blandt andet kæmpet med flere knæskader. Den 19-årige angriber er et produkt af Barcelonas ungdomsafdeling og fik debut for førsteholdet som 16-årig.

Han har også spillet fire landskampe for Spaniens landshold.

Barcelona møder i næste runde Real Betis. Holdet kan med en sejr i den kamp nærmest garantere klubben en plads i næste års Champions League.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Hvem vinder VM? Her kan du forudsige VM-slutrunden

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jens Jønsson flirter med dansk retur



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Optakt: Mexico – Sydafrika

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Har talt med Bruno Fernandes om transfer