FC Barcelona kom søndag tilbage på sejskurs på hjemmebane i La Liga, da holdet besejrede Mallorca med 2-1.
Sejren var holdets første på Camp Nou i fire forsøg, men det var ikke de eneste gode nyheder for den spanske storklub.
I midten af anden halvleg blev teenagestjernen Ansu Fati nemlig skiftet ind efter en længere skadespause, og det er cheftræner Xavi Hernandez nærmest mere glad for end resultatet.
– Jeg er meget tilfreds med ham. Han har gjort sig umage for at blive klar til den sidste del af sæsonen. Han gør en forskel, han er speciel, men vi er nødt til at passe på ham, siger Xavi til avisen Marca.
Fatis tilbagevenden kan ifølge avisen komme til at påvirke Barcelonas transferaktivitet denne sommer, da den 19-årige spanier har potentialet til at udvikle sig til en målscorer i verdensklasse, hvis han kan holde sig skadesfri.
Ifølge nyhedsbureauet Reuters kan Xavi da også sagtens se Fati som klubbens næste frontangriber de næste mange år.
– Jeg har prøvet ham af som en nummer ni, fordi jeg synes, at han er nødt til at spille i straffesparksfeltet.
– Hans fornemmelse for at score mål er utrolig. Til træning regner det ind med mål (fra ham, red). Han er nødt til at være i feltet, og derfor skiftede jeg ham ind som angriber, men også fordi han stadig mangler lidt rytme i forhold til at spille på kanten, siger Xavi.
Ansu Fati har de seneste 16 måneder blandt andet kæmpet med flere knæskader. Den 19-årige angriber er et produkt af Barcelonas ungdomsafdeling og fik debut for førsteholdet som 16-årig.
Han har også spillet fire landskampe for Spaniens landshold.
Barcelona møder i næste runde Real Betis. Holdet kan med en sejr i den kamp nærmest garantere klubben en plads i næste års Champions League.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
UEFA med vild ændring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Snart sker det
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
