Xavi: Ny kalender kan redde stramt kampprogram

Efter endnu et par skader til Barcelona går Xavi nu i brechen for at få sænket belastningen på spillere.



Fodboldkalenderen er nødt til at have en overhaling, hvis man skal undgå de mange skader, som spillere rager til sig i løbet af sæsonen. Det mener FC Barcelona-træner Xavi Hernandez.

– Jeg tror, at Fifa (Det Internationale Fodboldforbund, red.) allerede overvejer det. En af løsningerne kunne være, at man havde ni måneder med klubben, to måneder med landsholdet og så en måneds ferie, siger han ifølge Reuters.

Hvis man samlede al klubfodbold til at vare i ni måneder og så havde to måneder udelukkende med landsholdsfodbold, ville i hvert fald udfordringen med mange og lange rejser for spillerne bliver fjernet.

Xavi henviser selv til, at han først torsdag fik et par af sine sydamerikanske landsholdsspillere retur. Og det var efter flyveture på 13-14 timer.

Lørdag klokken 14 skal Barcelona selv i aktion, og det er et problem, mener Xavi.

– De er ikke restitueret. Og sådan er det for alle hold, ikke kun for os, lyder det fra Barcelona-træneren.

Han er formentlig også ekstra træt af tilstandene for tiden, efter at han fik to af sine stamspillere skadet tilbage fra den seneste landsholdspause.

Keeper Marc Andre ter Stegen blev skadet under træning i den tyske landsholdslejr, mens det 19-årige midtbanetalent Gavi kom endnu mere galt afsted.

I en soloulykke i Spaniens kamp mod Georgien kom han galt afsted med sit højre knæ, og undersøgelserne slog efterfølgende fast, at han havde ødelagt korsbåndet.

/ritzau/





TransferLIVE: OB bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

– Derfor fyrer vi Thomasberg

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Til lægetjek i Superliga-klub

Skotland – Brasilien

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

VM i tal: Så vildt har det været

Ny bejler til dansk guldfugl

FC Barcelona køber VM-angriber

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Chokskifte på vej?

FC Midtjylland forlænger med stort talent