Xavi: Ny kalender kan redde stramt kampprogram

Efter endnu et par skader til Barcelona går Xavi nu i brechen for at få sænket belastningen på spillere.



Fodboldkalenderen er nødt til at have en overhaling, hvis man skal undgå de mange skader, som spillere rager til sig i løbet af sæsonen. Det mener FC Barcelona-træner Xavi Hernandez.

– Jeg tror, at Fifa (Det Internationale Fodboldforbund, red.) allerede overvejer det. En af løsningerne kunne være, at man havde ni måneder med klubben, to måneder med landsholdet og så en måneds ferie, siger han ifølge Reuters.

Hvis man samlede al klubfodbold til at vare i ni måneder og så havde to måneder udelukkende med landsholdsfodbold, ville i hvert fald udfordringen med mange og lange rejser for spillerne bliver fjernet.

Xavi henviser selv til, at han først torsdag fik et par af sine sydamerikanske landsholdsspillere retur. Og det var efter flyveture på 13-14 timer.

Lørdag klokken 14 skal Barcelona selv i aktion, og det er et problem, mener Xavi.

– De er ikke restitueret. Og sådan er det for alle hold, ikke kun for os, lyder det fra Barcelona-træneren.

Han er formentlig også ekstra træt af tilstandene for tiden, efter at han fik to af sine stamspillere skadet tilbage fra den seneste landsholdspause.

Keeper Marc Andre ter Stegen blev skadet under træning i den tyske landsholdslejr, mens det 19-årige midtbanetalent Gavi kom endnu mere galt afsted.

I en soloulykke i Spaniens kamp mod Georgien kom han galt afsted med sit højre knæ, og undersøgelserne slog efterfølgende fast, at han havde ødelagt korsbåndet.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Medie: FC København jagter Michael Parker

LIVE: DR Congo – Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Uventet skifte?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk