Arsenal-stjerne: Så må de blive hjemme!

Arsenals drøm om at kvalificere sig til Champions League ser ud til at være ovre efter nederlag til Newcastle.



Flere af Arsenals spillere havde tilsyneladende svært ved at klare presset, da holdet mandag tabte 0-2 på udebane til Newcastle i Premier League.

Det antyder midtbanespiller Granit Xhaka efter nederlaget, der ser ud til at koste holdet en plads i næste års Champions League på bekostning af ærkerivalerne fra Tottenham.

– Vi drømte om at spille en stor kamp, men det skete ikke, siger den 29-årige schweizer til BBC.

– Folk taler altid om at vise lederskab. Hvis nogen ikke er klar til at håndtere det her pres, så må de blive hjemme. Vi kan ikke møde op og spille sådan her. Vi så virkelig dårlige ud i dag. Vores slagplan var helt anderledes, end den måde vi spillede på.

Arsenal har ikke deltaget i Champions League siden 2016-2017-sæsonen, men kunne med en sejr over Newcastle være rykket op på den kvalifikationsgivende fjerdeplads med en kamp tilbage i sæsonen.

I stedet bliver holdet stående på femtepladsen i Premier League – to point efter Tottenham, der i sidste runde møder allerede nedrykkede Norwich.

Og spørger man Granit Xhaka, så er det udelukkende spillernes egen skyld, at Arsenal mod Newcastle ikke formåede at genvinde den top-4-placering, som holdet indtil for ganske få runder siden sad helt sikkert på.

– De (Newcastle, red.) løb igennem os fra det første til det sidste minut. Når man spiller sådan her, så fortjener man ikke at være med i Champions League, siger han.

– Sagen er den, at hvis man ikke kan håndtere presset, så ender det, som det gjorde i dag. Det ser ud til, at vi ikke kan overkomme det pres.

Arsenal skal i sidste spillerunde møde Everton, der kæmper for at undgå nedrykning. Her skal holdet vinde og samtidig håbe på, at Tottenham, der har en markant bedre målscore end Arsenal, taber til Norwich.

/ritzau/





Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea




LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Arsenal skal til Danmark

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Sønderjyske – FC Midtjylland

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Randers kæmper sig tilbage to gange

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF