Flere af Arsenals spillere havde tilsyneladende svært ved at klare presset, da holdet mandag tabte 0-2 på udebane til Newcastle i Premier League.
Det antyder midtbanespiller Granit Xhaka efter nederlaget, der ser ud til at koste holdet en plads i næste års Champions League på bekostning af ærkerivalerne fra Tottenham.
– Vi drømte om at spille en stor kamp, men det skete ikke, siger den 29-årige schweizer til BBC.
– Folk taler altid om at vise lederskab. Hvis nogen ikke er klar til at håndtere det her pres, så må de blive hjemme. Vi kan ikke møde op og spille sådan her. Vi så virkelig dårlige ud i dag. Vores slagplan var helt anderledes, end den måde vi spillede på.
Arsenal har ikke deltaget i Champions League siden 2016-2017-sæsonen, men kunne med en sejr over Newcastle være rykket op på den kvalifikationsgivende fjerdeplads med en kamp tilbage i sæsonen.
I stedet bliver holdet stående på femtepladsen i Premier League – to point efter Tottenham, der i sidste runde møder allerede nedrykkede Norwich.
Og spørger man Granit Xhaka, så er det udelukkende spillernes egen skyld, at Arsenal mod Newcastle ikke formåede at genvinde den top-4-placering, som holdet indtil for ganske få runder siden sad helt sikkert på.
– De (Newcastle, red.) løb igennem os fra det første til det sidste minut. Når man spiller sådan her, så fortjener man ikke at være med i Champions League, siger han.
– Sagen er den, at hvis man ikke kan håndtere presset, så ender det, som det gjorde i dag. Det ser ud til, at vi ikke kan overkomme det pres.
Arsenal skal i sidste spillerunde møde Everton, der kæmper for at undgå nedrykning. Her skal holdet vinde og samtidig håbe på, at Tottenham, der har en markant bedre målscore end Arsenal, taber til Norwich.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
