Arsenal-stjerne: Så må de blive hjemme!

Arsenals drøm om at kvalificere sig til Champions League ser ud til at være ovre efter nederlag til Newcastle.



Flere af Arsenals spillere havde tilsyneladende svært ved at klare presset, da holdet mandag tabte 0-2 på udebane til Newcastle i Premier League.

Det antyder midtbanespiller Granit Xhaka efter nederlaget, der ser ud til at koste holdet en plads i næste års Champions League på bekostning af ærkerivalerne fra Tottenham.

– Vi drømte om at spille en stor kamp, men det skete ikke, siger den 29-årige schweizer til BBC.

– Folk taler altid om at vise lederskab. Hvis nogen ikke er klar til at håndtere det her pres, så må de blive hjemme. Vi kan ikke møde op og spille sådan her. Vi så virkelig dårlige ud i dag. Vores slagplan var helt anderledes, end den måde vi spillede på.

Arsenal har ikke deltaget i Champions League siden 2016-2017-sæsonen, men kunne med en sejr over Newcastle være rykket op på den kvalifikationsgivende fjerdeplads med en kamp tilbage i sæsonen.

I stedet bliver holdet stående på femtepladsen i Premier League – to point efter Tottenham, der i sidste runde møder allerede nedrykkede Norwich.

Og spørger man Granit Xhaka, så er det udelukkende spillernes egen skyld, at Arsenal mod Newcastle ikke formåede at genvinde den top-4-placering, som holdet indtil for ganske få runder siden sad helt sikkert på.

– De (Newcastle, red.) løb igennem os fra det første til det sidste minut. Når man spiller sådan her, så fortjener man ikke at være med i Champions League, siger han.

– Sagen er den, at hvis man ikke kan håndtere presset, så ender det, som det gjorde i dag. Det ser ud til, at vi ikke kan overkomme det pres.

Arsenal skal i sidste spillerunde møde Everton, der kæmper for at undgå nedrykning. Her skal holdet vinde og samtidig håbe på, at Tottenham, der har en markant bedre målscore end Arsenal, taber til Norwich.

/ritzau/






FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Napoli-chok på vej

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil

Godt nyt for Jess Thorup



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Kovending? Han kan blive i Brøndby

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!