Yann Aurel Bisseck løfter sløret for gode tilbud

Yann Aurel Bisseck er uden at fornærme nogen en af Superligaens bedste stoppere, og det ville andre klubber gerne betale penge for i januar, fortæller stopperen efter sejren over AC Horsens.



Yann Aurel Bisseck gjorde sig endnu en gang bemærket i fredagens sejr over AC Horsens.

Tyskeren var nådesløs i sit forsvarsspil, og offensivt gjorde han sig bemærket med scoringen til slutresultatet 2-0. Det er blot en i en perlerække af gode præstationer fra Bisseck i denne sæson.

Stopperens tårnhøje niveau bliver ikke kun rost i den danske andedam, for ude i fodboldeuropa bliver han også bemærket. Eintracht Frankfurt var angiveligt ude efter ham i januar.

De var tilsyneladende ikke alene om at have forhåbninger om en aftale. Det afslører Yann Aurel Bisseck efter sejren over AC Horsens fredag aften på Ceres Park.

– Jeg havde flere gode tilbud. Det var ikke rigtigt i mine hænder, men jeg vil heller ikke holde det hemmeligt, siger han til Viaplay.

Ekstra Bladet skrev dengang, at AGF forlangte omkring 35 millioner kroner for Yann Aurel Bisseck. Det beløb er formentlig kun blevet større efter en stærk åbning på forårssæsonen.

Selv forklarer Yann Aurel Bisseck, at økonomien spillede en rolle i januar, men derfor er ambitionerne fortsat intakte.

– På et tidspunkt vil jeg gerne tage det næste skridt, og var det sket denne vinter, så var det fint med mig. Men jeg har det også fint med at afslutte sæsonen her. Der er selvfølgelig også nogle økonomiske ting, der er ude af mine hænder, som skal overvejes.

Sportschef, Stig Inge Bjørnebye, har tidligere i et interview med Tipsbladet forklaret, at der i januar var bred interesse for den tidligere FC Köln-spiller.

– Vi forventede, at der i dette vindue ville være meget interesse for Yann, og det gav mening, fordi han har skilt sig ud i ligaen. Vi havde snakke med klubber, der var interesserede, men det er ikke mit bord at nævne de klubber eller prisen. Han er stadig hos os, og det er vi glade for.

Stig Inge Bjørnebye slog i samme interview fast, at han nok ikke afslutter karrieren i AGF. Han spiller i hvert fald foråret færdigt i Aarhus, hvor man lige nu har kurs mod en placering i top seks.

20 Superliga-kampe, tre mål og samme antal assister har han leveret i denne sæson. Han kom til klubben fra FC Köln i sommeren 2021 på leje, og underskrev en permanent aftale året efter.





TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Andreas Christensen afviste Danmark



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Storklub vil hente Thomas Kristensen

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

FC Midtjylland – Viborg FF

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

OB – FC Fredericia

Hylder dansk debutant

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– En stor beslutning

Vild udtalelse blusser op i Italien

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Ikke sket i 8 år

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Elkjær jubler over Frank

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Holdt på stor hemmelighed

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’