Yann Aurel Bisseck gjorde sig endnu en gang bemærket i fredagens sejr over AC Horsens.
Tyskeren var nådesløs i sit forsvarsspil, og offensivt gjorde han sig bemærket med scoringen til slutresultatet 2-0. Det er blot en i en perlerække af gode præstationer fra Bisseck i denne sæson.
Stopperens tårnhøje niveau bliver ikke kun rost i den danske andedam, for ude i fodboldeuropa bliver han også bemærket. Eintracht Frankfurt var angiveligt ude efter ham i januar.
De var tilsyneladende ikke alene om at have forhåbninger om en aftale. Det afslører Yann Aurel Bisseck efter sejren over AC Horsens fredag aften på Ceres Park.
– Jeg havde flere gode tilbud. Det var ikke rigtigt i mine hænder, men jeg vil heller ikke holde det hemmeligt, siger han til Viaplay.
Ekstra Bladet skrev dengang, at AGF forlangte omkring 35 millioner kroner for Yann Aurel Bisseck. Det beløb er formentlig kun blevet større efter en stærk åbning på forårssæsonen.
Selv forklarer Yann Aurel Bisseck, at økonomien spillede en rolle i januar, men derfor er ambitionerne fortsat intakte.
– På et tidspunkt vil jeg gerne tage det næste skridt, og var det sket denne vinter, så var det fint med mig. Men jeg har det også fint med at afslutte sæsonen her. Der er selvfølgelig også nogle økonomiske ting, der er ude af mine hænder, som skal overvejes.
Sportschef, Stig Inge Bjørnebye, har tidligere i et interview med Tipsbladet forklaret, at der i januar var bred interesse for den tidligere FC Köln-spiller.
– Vi forventede, at der i dette vindue ville være meget interesse for Yann, og det gav mening, fordi han har skilt sig ud i ligaen. Vi havde snakke med klubber, der var interesserede, men det er ikke mit bord at nævne de klubber eller prisen. Han er stadig hos os, og det er vi glade for.
Stig Inge Bjørnebye slog i samme interview fast, at han nok ikke afslutter karrieren i AGF. Han spiller i hvert fald foråret færdigt i Aarhus, hvor man lige nu har kurs mod en placering i top seks.
20 Superliga-kampe, tre mål og samme antal assister har han leveret i denne sæson. Han kom til klubben fra FC Köln i sommeren 2021 på leje, og underskrev en permanent aftale året efter.

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Silkeborg IF – Sønderjyske

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Vil købe Oliver Christensen

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Vanvidsskifte under opsejling?

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup