Er yderst tilfreds med Emmanuel Yeboah

Emmanuel Yeboah fik nogle sjældne minutter for Brøndby i dagens testkamp mod FC København, og Jesper Sørensen kunne lide, hvad han så.



PORTUGAL (Tipsbladet): Brøndby brugte mange penge i sommer på Emmanuel Yeboah, men ser man på, hvor få minutter, han har spillet, ja, så har det indtil nu været en rigtig dårlig forretning. 

Men måske er der lys for enden af tunnelen, for mandag fik man en sjælden mulighed for at se Emmannuel Yeboah i aktion, da han fik en halv times tid på banen i træningskampen mod FC København. 

Og hvordan gik det så? Det gik faktisk helt udmærket.

Han så kropsstærk ud. Han så virkelig energisk ud

Angriberen var involveret i flere aktioner, hvor han brugte sin fysik fornuftigt. Derudover skulle han nærmest have noteret sig for to oplæg, men hans holdkammerater misbrugte mulighederne. Og så sluttede han kampen af med at prøve at score fra midten uden held. Så ja, Yeboah var involveret i lidt af hvert, og det var Brøndbys cheftræner, Jesper Sørensen, ganske fint tilfreds med.

– Jeg så, at Emmanuel gjorde, hvad han kunne, for at blende ind i det med de andre. Da kampen gik ud på det sidste kvarter, ti minutter, var han i stand til fremme i banen at holde spillet for os, når vi nogle gange måtte ligge lavt og forsvare. Det var jeg glad for at se, fortæller Jesper Sørensen og fortsætter:

– Han så kropsstærk ud. Han så virkelig energisk ud, også i sit defensive arbejde for holdet, og havde også nogle gode pågående angreb og en god assist til Bertram (Kvist, red.), hvor han har en afslutning, der så blev reddet. Det var fint.

Han har også selvtilliden i orden, for han prøvede sig fra midten af, lige inden der blev fløjtet af…

– Hvis du er angriber, og du ved, at der ikke er lang tid igen, kan det godt være, du vil se, om du kan få en scoring sat ind. Med lidt mere præcision havde den måske siddet i målet. Ja ja, det er fint nok. Så må man jo prøve sig af fra distancen, lyder det med et smil fra Jesper Sørensen.

Et ekstraordinært talent
En som var endnu mere involveret i dagens kamp var unge Oscar Schwartau. Han scorede til 2-0 og var generelt meget involveret med sin fine teknik og snævre driblinger. Endnu mere imponerende er det, at Schwartau for nylig var syg, mens Brøndby har været på træningslejr, og Kevin Mensah er ikke bleg for at smække de helt tunge ord på stortalentet.

– Han er et ekstraordinært talent, der også har brug for ro. Nu kender jeg Oscar og ved, hvordan det hele blev hypet op. Han har ikke behov for at lægge for meget pres på sig selv nu og forvente, at han skal spille hver gang. Han er 17 år og spiller en top tre klub i Danmark, og han er en af de første på holdkortet i hver kamp, så det fortæller alt om hans kvaliteter.

Kan man nogle gange glemme, at han bare er 17?

– Ja, for han har været med så mange år. Det tror jeg også, I kan. Det tror jeg faktisk også nogle gange selv, han selv gør. Det er fuldt forståeligt, når man er en ambitiøs mand, forklarer Kevin Mensah. 

Oscar Schwartau gjorde i hvert fald sit for at banke på Brøndby-døren. Konkurrencen er bare enorm på de forreste pladser efter tilgangen af Filip Bundgaard.



Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Voldsomt transferønske til FCK

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Superliga-legende stråler som 41-årig

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Vender hjem til AaB

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’