PORTUGAL (Tipsbladet): Brøndby brugte mange penge i sommer på Emmanuel Yeboah, men ser man på, hvor få minutter, han har spillet, ja, så har det indtil nu været en rigtig dårlig forretning.
Men måske er der lys for enden af tunnelen, for mandag fik man en sjælden mulighed for at se Emmannuel Yeboah i aktion, da han fik en halv times tid på banen i træningskampen mod FC København.
Og hvordan gik det så? Det gik faktisk helt udmærket.
Han så kropsstærk ud. Han så virkelig energisk ud
Angriberen var involveret i flere aktioner, hvor han brugte sin fysik fornuftigt. Derudover skulle han nærmest have noteret sig for to oplæg, men hans holdkammerater misbrugte mulighederne. Og så sluttede han kampen af med at prøve at score fra midten uden held. Så ja, Yeboah var involveret i lidt af hvert, og det var Brøndbys cheftræner, Jesper Sørensen, ganske fint tilfreds med.
– Jeg så, at Emmanuel gjorde, hvad han kunne, for at blende ind i det med de andre. Da kampen gik ud på det sidste kvarter, ti minutter, var han i stand til fremme i banen at holde spillet for os, når vi nogle gange måtte ligge lavt og forsvare. Det var jeg glad for at se, fortæller Jesper Sørensen og fortsætter:
– Han så kropsstærk ud. Han så virkelig energisk ud, også i sit defensive arbejde for holdet, og havde også nogle gode pågående angreb og en god assist til Bertram (Kvist, red.), hvor han har en afslutning, der så blev reddet. Det var fint.
Han har også selvtilliden i orden, for han prøvede sig fra midten af, lige inden der blev fløjtet af…
– Hvis du er angriber, og du ved, at der ikke er lang tid igen, kan det godt være, du vil se, om du kan få en scoring sat ind. Med lidt mere præcision havde den måske siddet i målet. Ja ja, det er fint nok. Så må man jo prøve sig af fra distancen, lyder det med et smil fra Jesper Sørensen.
Et ekstraordinært talent
En som var endnu mere involveret i dagens kamp var unge Oscar Schwartau. Han scorede til 2-0 og var generelt meget involveret med sin fine teknik og snævre driblinger. Endnu mere imponerende er det, at Schwartau for nylig var syg, mens Brøndby har været på træningslejr, og Kevin Mensah er ikke bleg for at smække de helt tunge ord på stortalentet.
– Han er et ekstraordinært talent, der også har brug for ro. Nu kender jeg Oscar og ved, hvordan det hele blev hypet op. Han har ikke behov for at lægge for meget pres på sig selv nu og forvente, at han skal spille hver gang. Han er 17 år og spiller en top tre klub i Danmark, og han er en af de første på holdkortet i hver kamp, så det fortæller alt om hans kvaliteter.
Kan man nogle gange glemme, at han bare er 17?
– Ja, for han har været med så mange år. Det tror jeg også, I kan. Det tror jeg faktisk også nogle gange selv, han selv gør. Det er fuldt forståeligt, når man er en ambitiøs mand, forklarer Kevin Mensah.
Oscar Schwartau gjorde i hvert fald sit for at banke på Brøndby-døren. Konkurrencen er bare enorm på de forreste pladser efter tilgangen af Filip Bundgaard.
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
TOPNYHED
U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
HELT VILDT
Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
DAGENS SPILFORSLAG
Søvndyssende søndag i Stuttgart
HELT VILDT
Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
STORT INTERVIEW