Ydmyget af Brøndby: Er som med FCK

1-5-nederlaget til Brøndby gør stadig nas på FC Midtjylland.



HERNING (Tipsbladet): Franculino, Darío Osorio og de andre landsholdsspillere i FC Midtjylland var på træningsbanen fredag formiddag i Herning.

Her blev der trænet opspilsmønstre og tempo i spillet, og bedømt ud fra de fem kvarters træning har Thomas Thomasberg alle de forventede spillere klar og en trup, hvor humøret er fint og spillelysten på plads, også for dem der har været på langfart med deres landshold.

Søndagens opgave i første runde af slutspillet er dog alt andet end noget, midtjyderne kommer til at tage let på.

For til Brøndbys seneste besøg endte det i et 5-1-nederlag for FC Midtjylland, klubbens største nogensinde på MCH Arena, og hvis nogen til FC Midtjyllands træning skulle have glemt det, blev de mindet om det af Tipsbladet og journalister fra de andre medier til fredagens træningspas.

Cheftræner Thomas Thomasberg behøvede naturligvis ingen påmindelse om, hvordan det gik sidst, og mens det nederlag ikke er noget, der fylder hverken halve eller hele dage i cheftrænerens og trænerstabens oplæg til søndagens kamp, giver ydmygelsen i efteråret et ekstra lag til kampen for FC Midtjylland, der har det svært med Brøndby i disse år.

– Der er jo et eller andet, der har ramt. Jeg tror også, jeg har stået og sagt efter møder med FCK, at det er lidt unaturligt, hvor mange sejre, vi har haft mod dem eller ikke tabt kampe til dem. Jeg synes, det er lidt det samme mod Brøndby, siger Thomas Thomasberg.

– 1-5 var selvfølgelig en forfærdelig dag på stadion, en kamp vi tabte fortjent. Men så kan jeg også nævne tre-fire andre kampe mod dem, hvor jeg synes, at det er utroligt, tingene ikke gik lidt mere vores vej. Det handler om noget kvalitet og noget skarphed på dagen, og de dage har vi ikke været gode til at ramme mod dem, siger FCM-cheftræneren.

Videoforberedelserne til kampen ruller som normalt, men på søndag får spillerne en ekstra påmindelse om, hvad der er på højkant.

– Jeg har faktisk ikke mindet dem om det endnu. Det kommer jeg til at gøre på kampdagen for at få en trodsreaktion og få vist, at der skete noget der, vi ikke kunne lide. Det venter vi med, for indtil nu har det handlet rigtig meget om, hvad vi selv vil bringe i spillet, hvad Brøndby kommer med, men allermest hvad vores udtryk skal være, og hvordan vi gerne vil spille. Vi ser altid mest på os selv, siger Thomas Thomasberg.

FCM-cheftræneren har sammen med trænerkollegerne været ved at se på Brøndbys kampe og har naturligvis bidt mærke i, at Brøndby efter fire kampe i et firemandsforsvar igen spillede med tre midtstoppere mod Silkeborg i seneste runde.

– Det er lidt specielt, fordi de har spillet ét system frem til seneste kamp, hvor de så gik tilbage til noget, de har spillet i en rigtig lang periode. Vi har kigget på begge dele men også på deres spillere, og hvordan de gør tingene, siger Thomas Thomasberg.

Thomasberg og FC Midtjylland har spillet 4-3-3 i 2025 med Aral Simsir og Darío Osorio på de to kanter og så enten Adam Buksa eller Franculino som spydspids.

Buksa spiller fortsat med en ansigtsmaske, efter han brækkede næsen i kampen mod FC Nordsjælland i begyndelsen af måneden.

FC Midtjylland begynder slutspillet på førstepladsen med fire point i forspring til FC København, mens Brøndby er sekser, 12 point bagude efter man kun snævert klemte sig med i Top 6-slutspillet via en udligning et kvarter før tid mod Silkeborg i 22. runde.



Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Lurer på dyr dansk stjerne

Frederik Birk bryder tavsheden

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Pibekoncert til Thomas Frank

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Spøger i kæmpeklub

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea