HERNING (Tipsbladet): Franculino, Darío Osorio og de andre landsholdsspillere i FC Midtjylland var på træningsbanen fredag formiddag i Herning.
Her blev der trænet opspilsmønstre og tempo i spillet, og bedømt ud fra de fem kvarters træning har Thomas Thomasberg alle de forventede spillere klar og en trup, hvor humøret er fint og spillelysten på plads, også for dem der har været på langfart med deres landshold.
Søndagens opgave i første runde af slutspillet er dog alt andet end noget, midtjyderne kommer til at tage let på.
For til Brøndbys seneste besøg endte det i et 5-1-nederlag for FC Midtjylland, klubbens største nogensinde på MCH Arena, og hvis nogen til FC Midtjyllands træning skulle have glemt det, blev de mindet om det af Tipsbladet og journalister fra de andre medier til fredagens træningspas.
Cheftræner Thomas Thomasberg behøvede naturligvis ingen påmindelse om, hvordan det gik sidst, og mens det nederlag ikke er noget, der fylder hverken halve eller hele dage i cheftrænerens og trænerstabens oplæg til søndagens kamp, giver ydmygelsen i efteråret et ekstra lag til kampen for FC Midtjylland, der har det svært med Brøndby i disse år.
– Der er jo et eller andet, der har ramt. Jeg tror også, jeg har stået og sagt efter møder med FCK, at det er lidt unaturligt, hvor mange sejre, vi har haft mod dem eller ikke tabt kampe til dem. Jeg synes, det er lidt det samme mod Brøndby, siger Thomas Thomasberg.
– 1-5 var selvfølgelig en forfærdelig dag på stadion, en kamp vi tabte fortjent. Men så kan jeg også nævne tre-fire andre kampe mod dem, hvor jeg synes, at det er utroligt, tingene ikke gik lidt mere vores vej. Det handler om noget kvalitet og noget skarphed på dagen, og de dage har vi ikke været gode til at ramme mod dem, siger FCM-cheftræneren.
Videoforberedelserne til kampen ruller som normalt, men på søndag får spillerne en ekstra påmindelse om, hvad der er på højkant.
– Jeg har faktisk ikke mindet dem om det endnu. Det kommer jeg til at gøre på kampdagen for at få en trodsreaktion og få vist, at der skete noget der, vi ikke kunne lide. Det venter vi med, for indtil nu har det handlet rigtig meget om, hvad vi selv vil bringe i spillet, hvad Brøndby kommer med, men allermest hvad vores udtryk skal være, og hvordan vi gerne vil spille. Vi ser altid mest på os selv, siger Thomas Thomasberg.
FCM-cheftræneren har sammen med trænerkollegerne været ved at se på Brøndbys kampe og har naturligvis bidt mærke i, at Brøndby efter fire kampe i et firemandsforsvar igen spillede med tre midtstoppere mod Silkeborg i seneste runde.
– Det er lidt specielt, fordi de har spillet ét system frem til seneste kamp, hvor de så gik tilbage til noget, de har spillet i en rigtig lang periode. Vi har kigget på begge dele men også på deres spillere, og hvordan de gør tingene, siger Thomas Thomasberg.
Thomasberg og FC Midtjylland har spillet 4-3-3 i 2025 med Aral Simsir og Darío Osorio på de to kanter og så enten Adam Buksa eller Franculino som spydspids.
Buksa spiller fortsat med en ansigtsmaske, efter han brækkede næsen i kampen mod FC Nordsjælland i begyndelsen af måneden.
FC Midtjylland begynder slutspillet på førstepladsen med fire point i forspring til FC København, mens Brøndby er sekser, 12 point bagude efter man kun snævert klemte sig med i Top 6-slutspillet via en udligning et kvarter før tid mod Silkeborg i 22. runde.
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
En kæmpe sejr
MEDIE
I dialog med Brøndby
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
Eriksen ude med hård kritik
Jubler over dansker: Dette er bare starten
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TOPNYHED