HERNING (Tipsbladet): Franculino, Darío Osorio og de andre landsholdsspillere i FC Midtjylland var på træningsbanen fredag formiddag i Herning.
Her blev der trænet opspilsmønstre og tempo i spillet, og bedømt ud fra de fem kvarters træning har Thomas Thomasberg alle de forventede spillere klar og en trup, hvor humøret er fint og spillelysten på plads, også for dem der har været på langfart med deres landshold.
Søndagens opgave i første runde af slutspillet er dog alt andet end noget, midtjyderne kommer til at tage let på.
For til Brøndbys seneste besøg endte det i et 5-1-nederlag for FC Midtjylland, klubbens største nogensinde på MCH Arena, og hvis nogen til FC Midtjyllands træning skulle have glemt det, blev de mindet om det af Tipsbladet og journalister fra de andre medier til fredagens træningspas.
Cheftræner Thomas Thomasberg behøvede naturligvis ingen påmindelse om, hvordan det gik sidst, og mens det nederlag ikke er noget, der fylder hverken halve eller hele dage i cheftrænerens og trænerstabens oplæg til søndagens kamp, giver ydmygelsen i efteråret et ekstra lag til kampen for FC Midtjylland, der har det svært med Brøndby i disse år.
– Der er jo et eller andet, der har ramt. Jeg tror også, jeg har stået og sagt efter møder med FCK, at det er lidt unaturligt, hvor mange sejre, vi har haft mod dem eller ikke tabt kampe til dem. Jeg synes, det er lidt det samme mod Brøndby, siger Thomas Thomasberg.
– 1-5 var selvfølgelig en forfærdelig dag på stadion, en kamp vi tabte fortjent. Men så kan jeg også nævne tre-fire andre kampe mod dem, hvor jeg synes, at det er utroligt, tingene ikke gik lidt mere vores vej. Det handler om noget kvalitet og noget skarphed på dagen, og de dage har vi ikke været gode til at ramme mod dem, siger FCM-cheftræneren.
Videoforberedelserne til kampen ruller som normalt, men på søndag får spillerne en ekstra påmindelse om, hvad der er på højkant.
– Jeg har faktisk ikke mindet dem om det endnu. Det kommer jeg til at gøre på kampdagen for at få en trodsreaktion og få vist, at der skete noget der, vi ikke kunne lide. Det venter vi med, for indtil nu har det handlet rigtig meget om, hvad vi selv vil bringe i spillet, hvad Brøndby kommer med, men allermest hvad vores udtryk skal være, og hvordan vi gerne vil spille. Vi ser altid mest på os selv, siger Thomas Thomasberg.
FCM-cheftræneren har sammen med trænerkollegerne været ved at se på Brøndbys kampe og har naturligvis bidt mærke i, at Brøndby efter fire kampe i et firemandsforsvar igen spillede med tre midtstoppere mod Silkeborg i seneste runde.
– Det er lidt specielt, fordi de har spillet ét system frem til seneste kamp, hvor de så gik tilbage til noget, de har spillet i en rigtig lang periode. Vi har kigget på begge dele men også på deres spillere, og hvordan de gør tingene, siger Thomas Thomasberg.
Thomasberg og FC Midtjylland har spillet 4-3-3 i 2025 med Aral Simsir og Darío Osorio på de to kanter og så enten Adam Buksa eller Franculino som spydspids.
Buksa spiller fortsat med en ansigtsmaske, efter han brækkede næsen i kampen mod FC Nordsjælland i begyndelsen af måneden.
FC Midtjylland begynder slutspillet på førstepladsen med fire point i forspring til FC København, mens Brøndby er sekser, 12 point bagude efter man kun snævert klemte sig med i Top 6-slutspillet via en udligning et kvarter før tid mod Silkeborg i 22. runde.
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
Vejen tilbage?
Her trækkes der lod til VM
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG