Ydmyget af Brøndby: Er som med FCK

1-5-nederlaget til Brøndby gør stadig nas på FC Midtjylland.



HERNING (Tipsbladet): Franculino, Darío Osorio og de andre landsholdsspillere i FC Midtjylland var på træningsbanen fredag formiddag i Herning.

Her blev der trænet opspilsmønstre og tempo i spillet, og bedømt ud fra de fem kvarters træning har Thomas Thomasberg alle de forventede spillere klar og en trup, hvor humøret er fint og spillelysten på plads, også for dem der har været på langfart med deres landshold.

Søndagens opgave i første runde af slutspillet er dog alt andet end noget, midtjyderne kommer til at tage let på.

For til Brøndbys seneste besøg endte det i et 5-1-nederlag for FC Midtjylland, klubbens største nogensinde på MCH Arena, og hvis nogen til FC Midtjyllands træning skulle have glemt det, blev de mindet om det af Tipsbladet og journalister fra de andre medier til fredagens træningspas.

Cheftræner Thomas Thomasberg behøvede naturligvis ingen påmindelse om, hvordan det gik sidst, og mens det nederlag ikke er noget, der fylder hverken halve eller hele dage i cheftrænerens og trænerstabens oplæg til søndagens kamp, giver ydmygelsen i efteråret et ekstra lag til kampen for FC Midtjylland, der har det svært med Brøndby i disse år.

– Der er jo et eller andet, der har ramt. Jeg tror også, jeg har stået og sagt efter møder med FCK, at det er lidt unaturligt, hvor mange sejre, vi har haft mod dem eller ikke tabt kampe til dem. Jeg synes, det er lidt det samme mod Brøndby, siger Thomas Thomasberg.

– 1-5 var selvfølgelig en forfærdelig dag på stadion, en kamp vi tabte fortjent. Men så kan jeg også nævne tre-fire andre kampe mod dem, hvor jeg synes, at det er utroligt, tingene ikke gik lidt mere vores vej. Det handler om noget kvalitet og noget skarphed på dagen, og de dage har vi ikke været gode til at ramme mod dem, siger FCM-cheftræneren.

Videoforberedelserne til kampen ruller som normalt, men på søndag får spillerne en ekstra påmindelse om, hvad der er på højkant.

– Jeg har faktisk ikke mindet dem om det endnu. Det kommer jeg til at gøre på kampdagen for at få en trodsreaktion og få vist, at der skete noget der, vi ikke kunne lide. Det venter vi med, for indtil nu har det handlet rigtig meget om, hvad vi selv vil bringe i spillet, hvad Brøndby kommer med, men allermest hvad vores udtryk skal være, og hvordan vi gerne vil spille. Vi ser altid mest på os selv, siger Thomas Thomasberg.

FCM-cheftræneren har sammen med trænerkollegerne været ved at se på Brøndbys kampe og har naturligvis bidt mærke i, at Brøndby efter fire kampe i et firemandsforsvar igen spillede med tre midtstoppere mod Silkeborg i seneste runde.

– Det er lidt specielt, fordi de har spillet ét system frem til seneste kamp, hvor de så gik tilbage til noget, de har spillet i en rigtig lang periode. Vi har kigget på begge dele men også på deres spillere, og hvordan de gør tingene, siger Thomas Thomasberg.

Thomasberg og FC Midtjylland har spillet 4-3-3 i 2025 med Aral Simsir og Darío Osorio på de to kanter og så enten Adam Buksa eller Franculino som spydspids.

Buksa spiller fortsat med en ansigtsmaske, efter han brækkede næsen i kampen mod FC Nordsjælland i begyndelsen af måneden.

FC Midtjylland begynder slutspillet på førstepladsen med fire point i forspring til FC København, mens Brøndby er sekser, 12 point bagude efter man kun snævert klemte sig med i Top 6-slutspillet via en udligning et kvarter før tid mod Silkeborg i 22. runde.





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Leverkusen – Bayern



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den største genistreg i Superligaen?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs