Ydmyget – en kavalkade af elendighed!

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Vejle Boldklub og Viborg FF.



Vejle Boldklub – Viborg FF 0-5 (0-1)
0-1, Jeppe Grønning (45.)
0-2, Serginho (55.)
0-3, Isak Jensen (65.)
0-4, Anosike Ementa (68.)
0-5, Anosike Ementa (84.)

Kampens bedste
Vejle Boldklub
Vejles præstation fortjener sandt for dyden ikke meget ros, og det vil næsten være forkert at fremhæve en spiller i denne nedsabling. Skal vi pege på en, bliver det Dimitris Emmanouilidis, som – trods kort tid på banen – kom til et par chancer. 

Viborg FF
Viborg har fået vendt deres skuffende sæsonstart, og der var gode takter fra en god håndfuld spillere i dagens kamp. Serginho scorede, omend det var på et målmandsdrop. Thomas Jørgensen leverede en flot præstation på midtbanen og kom også på tavlen med en assist. Isak Jensen scorede et flot holdmål. Magnus Westergaard var fremragende på midtbanen. Og Anosike Ementa blev dobbelt målscorer.

I sidste ende går prisen som kampens spiller til Serginho, der er i gang med sit helt store gennembrud i dette efterår.

Kampens værste
Den her kamp var ganske enkelt en kavalkade af store fejl og elendighed – særligt fra VB.

Det startede allerede efter halvandet minut. Viborgs forsvarsspiller Stipe Radic var for langsom til at skille sig af med bolden, og det udnyttede Vejles angriber Musa Juwara til at stjæle bolden. Men angriberen gjorde det ikke meget bedre end forsvarsspilleren i situationen og afsluttede af uransagelige årsager meget langt udefra. En meget forkert beslutning, som den tidligere målræv Peter Graulund sagde i kommenteringen på TV 2 Sport.

Fejlene fortsatte, og det var altså særligt af Vejles spillere. Richard Jensen begik et torskedumt straffespark i slutningen af første halvleg, som Viborg scorede på, og i anden halvleg fordoblede Serginho gæsternes føring takket være et stort målmandsdrop af Igor Vekic.

I sidste ende endte det med en total ydmygelse af Vejle Boldklub, der nu ikke har hentet et eneste point i otte kampe.

Kampens detalje
Vejle var selv skyld i flere af dagens mål, men Anosike Ementas kasse kunne vejlenserne ikke gøre meget for at dæmme op for. Efter en tackling røg bolden over til den høje angriber, som flot flugtede bolden i kassen. Et fornemt mål, som kan ende med at blive vigtigt for Viborg FF, hvis klubben nu kan få gang i sidste sæsons topscorer. 







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Sådan kommer Danmark til VM

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Han var i spil som Brøndby-træner

Manchester United afbryder forhandlingerne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Benhård kritik af Danmark

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

De burde drømme om denne Brøndby-spiller