Ydmyget – en kavalkade af elendighed!

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Vejle Boldklub og Viborg FF.



Vejle Boldklub – Viborg FF 0-5 (0-1)
0-1, Jeppe Grønning (45.)
0-2, Serginho (55.)
0-3, Isak Jensen (65.)
0-4, Anosike Ementa (68.)
0-5, Anosike Ementa (84.)

Kampens bedste
Vejle Boldklub
Vejles præstation fortjener sandt for dyden ikke meget ros, og det vil næsten være forkert at fremhæve en spiller i denne nedsabling. Skal vi pege på en, bliver det Dimitris Emmanouilidis, som – trods kort tid på banen – kom til et par chancer. 

Viborg FF
Viborg har fået vendt deres skuffende sæsonstart, og der var gode takter fra en god håndfuld spillere i dagens kamp. Serginho scorede, omend det var på et målmandsdrop. Thomas Jørgensen leverede en flot præstation på midtbanen og kom også på tavlen med en assist. Isak Jensen scorede et flot holdmål. Magnus Westergaard var fremragende på midtbanen. Og Anosike Ementa blev dobbelt målscorer.

I sidste ende går prisen som kampens spiller til Serginho, der er i gang med sit helt store gennembrud i dette efterår.

Kampens værste
Den her kamp var ganske enkelt en kavalkade af store fejl og elendighed – særligt fra VB.

Det startede allerede efter halvandet minut. Viborgs forsvarsspiller Stipe Radic var for langsom til at skille sig af med bolden, og det udnyttede Vejles angriber Musa Juwara til at stjæle bolden. Men angriberen gjorde det ikke meget bedre end forsvarsspilleren i situationen og afsluttede af uransagelige årsager meget langt udefra. En meget forkert beslutning, som den tidligere målræv Peter Graulund sagde i kommenteringen på TV 2 Sport.

Fejlene fortsatte, og det var altså særligt af Vejles spillere. Richard Jensen begik et torskedumt straffespark i slutningen af første halvleg, som Viborg scorede på, og i anden halvleg fordoblede Serginho gæsternes føring takket være et stort målmandsdrop af Igor Vekic.

I sidste ende endte det med en total ydmygelse af Vejle Boldklub, der nu ikke har hentet et eneste point i otte kampe.

Kampens detalje
Vejle var selv skyld i flere af dagens mål, men Anosike Ementas kasse kunne vejlenserne ikke gøre meget for at dæmme op for. Efter en tackling røg bolden over til den høje angriber, som flot flugtede bolden i kassen. Et fornemt mål, som kan ende med at blive vigtigt for Viborg FF, hvis klubben nu kan få gang i sidste sæsons topscorer. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Aston Villa – Nottingham Forest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt