Ydmyget – en kavalkade af elendighed!

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Vejle Boldklub og Viborg FF.



Vejle Boldklub – Viborg FF 0-5 (0-1)
0-1, Jeppe Grønning (45.)
0-2, Serginho (55.)
0-3, Isak Jensen (65.)
0-4, Anosike Ementa (68.)
0-5, Anosike Ementa (84.)

Kampens bedste
Vejle Boldklub
Vejles præstation fortjener sandt for dyden ikke meget ros, og det vil næsten være forkert at fremhæve en spiller i denne nedsabling. Skal vi pege på en, bliver det Dimitris Emmanouilidis, som – trods kort tid på banen – kom til et par chancer. 

Viborg FF
Viborg har fået vendt deres skuffende sæsonstart, og der var gode takter fra en god håndfuld spillere i dagens kamp. Serginho scorede, omend det var på et målmandsdrop. Thomas Jørgensen leverede en flot præstation på midtbanen og kom også på tavlen med en assist. Isak Jensen scorede et flot holdmål. Magnus Westergaard var fremragende på midtbanen. Og Anosike Ementa blev dobbelt målscorer.

I sidste ende går prisen som kampens spiller til Serginho, der er i gang med sit helt store gennembrud i dette efterår.

Kampens værste
Den her kamp var ganske enkelt en kavalkade af store fejl og elendighed – særligt fra VB.

Det startede allerede efter halvandet minut. Viborgs forsvarsspiller Stipe Radic var for langsom til at skille sig af med bolden, og det udnyttede Vejles angriber Musa Juwara til at stjæle bolden. Men angriberen gjorde det ikke meget bedre end forsvarsspilleren i situationen og afsluttede af uransagelige årsager meget langt udefra. En meget forkert beslutning, som den tidligere målræv Peter Graulund sagde i kommenteringen på TV 2 Sport.

Fejlene fortsatte, og det var altså særligt af Vejles spillere. Richard Jensen begik et torskedumt straffespark i slutningen af første halvleg, som Viborg scorede på, og i anden halvleg fordoblede Serginho gæsternes føring takket være et stort målmandsdrop af Igor Vekic.

I sidste ende endte det med en total ydmygelse af Vejle Boldklub, der nu ikke har hentet et eneste point i otte kampe.

Kampens detalje
Vejle var selv skyld i flere af dagens mål, men Anosike Ementas kasse kunne vejlenserne ikke gøre meget for at dæmme op for. Efter en tackling røg bolden over til den høje angriber, som flot flugtede bolden i kassen. Et fornemt mål, som kan ende med at blive vigtigt for Viborg FF, hvis klubben nu kan få gang i sidste sæsons topscorer. 





LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Bo Svensson svært utilfreds

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Overbevisende: To chok i Parken



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Skidt nyt om Lukas Lerager



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!