Ydmyget – en kavalkade af elendighed!

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Vejle Boldklub og Viborg FF.



Vejle Boldklub – Viborg FF 0-5 (0-1)
0-1, Jeppe Grønning (45.)
0-2, Serginho (55.)
0-3, Isak Jensen (65.)
0-4, Anosike Ementa (68.)
0-5, Anosike Ementa (84.)

Kampens bedste
Vejle Boldklub
Vejles præstation fortjener sandt for dyden ikke meget ros, og det vil næsten være forkert at fremhæve en spiller i denne nedsabling. Skal vi pege på en, bliver det Dimitris Emmanouilidis, som – trods kort tid på banen – kom til et par chancer. 

Viborg FF
Viborg har fået vendt deres skuffende sæsonstart, og der var gode takter fra en god håndfuld spillere i dagens kamp. Serginho scorede, omend det var på et målmandsdrop. Thomas Jørgensen leverede en flot præstation på midtbanen og kom også på tavlen med en assist. Isak Jensen scorede et flot holdmål. Magnus Westergaard var fremragende på midtbanen. Og Anosike Ementa blev dobbelt målscorer.

I sidste ende går prisen som kampens spiller til Serginho, der er i gang med sit helt store gennembrud i dette efterår.

Kampens værste
Den her kamp var ganske enkelt en kavalkade af store fejl og elendighed – særligt fra VB.

Det startede allerede efter halvandet minut. Viborgs forsvarsspiller Stipe Radic var for langsom til at skille sig af med bolden, og det udnyttede Vejles angriber Musa Juwara til at stjæle bolden. Men angriberen gjorde det ikke meget bedre end forsvarsspilleren i situationen og afsluttede af uransagelige årsager meget langt udefra. En meget forkert beslutning, som den tidligere målræv Peter Graulund sagde i kommenteringen på TV 2 Sport.

Fejlene fortsatte, og det var altså særligt af Vejles spillere. Richard Jensen begik et torskedumt straffespark i slutningen af første halvleg, som Viborg scorede på, og i anden halvleg fordoblede Serginho gæsternes føring takket være et stort målmandsdrop af Igor Vekic.

I sidste ende endte det med en total ydmygelse af Vejle Boldklub, der nu ikke har hentet et eneste point i otte kampe.

Kampens detalje
Vejle var selv skyld i flere af dagens mål, men Anosike Ementas kasse kunne vejlenserne ikke gøre meget for at dæmme op for. Efter en tackling røg bolden over til den høje angriber, som flot flugtede bolden i kassen. Et fornemt mål, som kan ende med at blive vigtigt for Viborg FF, hvis klubben nu kan få gang i sidste sæsons topscorer. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCK lurer på landsholdsspiller

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Manchester United – Liverpool

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Et markant problem for Silkeborg

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig