Ydmyget – en kavalkade af elendighed!

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Vejle Boldklub og Viborg FF.



Vejle Boldklub – Viborg FF 0-5 (0-1)
0-1, Jeppe Grønning (45.)
0-2, Serginho (55.)
0-3, Isak Jensen (65.)
0-4, Anosike Ementa (68.)
0-5, Anosike Ementa (84.)

Kampens bedste
Vejle Boldklub
Vejles præstation fortjener sandt for dyden ikke meget ros, og det vil næsten være forkert at fremhæve en spiller i denne nedsabling. Skal vi pege på en, bliver det Dimitris Emmanouilidis, som – trods kort tid på banen – kom til et par chancer. 

Viborg FF
Viborg har fået vendt deres skuffende sæsonstart, og der var gode takter fra en god håndfuld spillere i dagens kamp. Serginho scorede, omend det var på et målmandsdrop. Thomas Jørgensen leverede en flot præstation på midtbanen og kom også på tavlen med en assist. Isak Jensen scorede et flot holdmål. Magnus Westergaard var fremragende på midtbanen. Og Anosike Ementa blev dobbelt målscorer.

I sidste ende går prisen som kampens spiller til Serginho, der er i gang med sit helt store gennembrud i dette efterår.

Kampens værste
Den her kamp var ganske enkelt en kavalkade af store fejl og elendighed – særligt fra VB.

Det startede allerede efter halvandet minut. Viborgs forsvarsspiller Stipe Radic var for langsom til at skille sig af med bolden, og det udnyttede Vejles angriber Musa Juwara til at stjæle bolden. Men angriberen gjorde det ikke meget bedre end forsvarsspilleren i situationen og afsluttede af uransagelige årsager meget langt udefra. En meget forkert beslutning, som den tidligere målræv Peter Graulund sagde i kommenteringen på TV 2 Sport.

Fejlene fortsatte, og det var altså særligt af Vejles spillere. Richard Jensen begik et torskedumt straffespark i slutningen af første halvleg, som Viborg scorede på, og i anden halvleg fordoblede Serginho gæsternes føring takket være et stort målmandsdrop af Igor Vekic.

I sidste ende endte det med en total ydmygelse af Vejle Boldklub, der nu ikke har hentet et eneste point i otte kampe.

Kampens detalje
Vejle var selv skyld i flere af dagens mål, men Anosike Ementas kasse kunne vejlenserne ikke gøre meget for at dæmme op for. Efter en tackling røg bolden over til den høje angriber, som flot flugtede bolden i kassen. Et fornemt mål, som kan ende med at blive vigtigt for Viborg FF, hvis klubben nu kan få gang i sidste sæsons topscorer. 





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det var en af de værste dage

Peter Schmeichel lander stort job

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Manchester City – Brentford

Frygter Christian Eriksen-problem

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?