Ydmyget! Hvor er det bare ringe, Frederik Birk!

Vi serverer her en dugfrisk udgave af Tipsbladets Dom fra den pivvigtige Superliga-kamp mellem Randers FC og Brøndby IF.



RANDERS (Tipsbladet)

Randers FC var i Top 6 med en sejr, mens Brøndby IF var meget, meget tæt på, hvis det blev dem, der løb med tre point.

Og pointdeling? Ja det kunne de to klubber jo egentlig også bruge, hvis det lignede udkommet i slutfasen.

Kunne det ses?

Det og en masse andet ser vi nærmere på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Randers FC-Brøndby IF 4-2 (0-0)

1-0 Mohamed Touré (47.)
1-1 Nicolai Vallys (54.)
2-1 Oliver Olsen (58.)
3-1 Mohamed Touré (69.)
3-2 Jordi Vanlerberghe (74.)
4-2 Mathias Greve (90+2.)

Kampens bedste:

Randers FC

Mohamed Touré var igen i dag virkelig god.

Pågående, opsøgende, fræk, fuldstændig ligeglad med, at han står overfor et af Danmarks mest kendte hold.

Den unge australier klør bare på, ja man har ham mistænkt for at være fuldstændig ligeglad, hvis man kastede ham ud i en Champions League-knockoutkamp i morgen mod et verdensklassehold.

Efter en første halvleg med lidt for mange aktioner, der var lige ved og næsten, scorede Touré et flot 1-0-mål lige efter pausen med et tidligt hovedstød, der fangede Patrick Pentz og Brøndby-forsvaret, og Brøndby skal være glad for, det ikke gik galt flere gange.

Touré var der igen, da Patrick Pentz tabte kuglen for fødderne af ham og gav en af karrierens nemmeste scoringer til den unge australier.

Randers har en stærk evne i disse år til at finde nogle dygtige og unge folk i udlandet, der hurtigt kan gøre en positiv forskel i udlandet.

Mohamed Toure er i den grad ved at stille sig forrest i køen som den næste Randers-spiller, der skal køres afsted til udlandet for mange millioner kroner – det er altså en spændende spiller, vi her har med at gøre, om som der i dag var scouts fra klubber i England, Tyskland, Holland og Østrig, der så live med en brandkamp mod Brøndby IF.

Og fremragende anden halvleg af Randers, der fuldt, fuldt fortjent er i Top 6.

Brøndby IF

Yuito Suzuki får gode point for et flot oplæg til Brøndbys 1-1-mål og for at være en af de eneste, der voldede Randers problemer før slutfasen, hvor Brøndby naturligvis kom frem efter 3-1-scoringen til hjemmeholdet.

Men vi er altså hverken helt eller halvt oppe at ringe i superlativerne her, det var en skidt indsats af Brøndby, det her, uanset at man fik trykket Randers tilbage i slutfasen.

Kampens værste:

Hvad skulle Clement Bischoff på bænken fra kampstart?

Hvad skulle Nicolai Vallys som nier i en lang og vigtig periode af kampen?

Hvad sker der med de defensive dødbolde, hvor Brøndby, da kampen var på højkant og man netop havde udlignet, blev mast som en pakke flødeboller nær sidste salgsdato?

Det kan godt være, cheftræner Frederik Birk har de gode, offensive idéer, mange har skreget på i 2024, og som naturligvis kan lykkes med de dygtige boldspillere, Brøndby stiller med.

Men opgaven i de her fem kampe i foråret var også at komme i Top 6, gerne i sikker stil.

Nu har Brøndby IF på tre runder smidt point til til Vejle og Lyngby og tabt til Randers FC, så det der hype-tog om Brøndby som guldkandidat må da efterhånden være rullet hen på fjerneste rangér-spor, hvor det kan vente, indtil Brøndby kan forsvare sig nogenlunde fejlfrit i en hel kamp.

Den her kamp og de to uafgjorte resultater peger i den grad tilbage på Frederik Birk. Man får unægtelig tanken, om det her var en lidt for stor mundfuld, når opgaven er at styre i Top 6 .

Han bliver så også svigtet af en defensiv, der altså ikke ser ud til overhovedet at være i medaljekamp-gear og skal være lykkelig for, Silkeborg IF formåede at tabe til Lyngby og Vejle, hvilket efterlader Brøndby med den simple opgave at spille uafgjort på søndag hjemme mod netop SIF.

Men ærligt: Det kan vi ikke bruge til noget, når det her Brøndby IF er skruet sammen til at jagte guld og komme i et Europa-ligaspil til sommer.

Den her kamp og den her start har været alt for ringe, Frederik Birk, og det har man nu kun én chance for at rette op på, med mindre vi begynder at finde på undskyldninger med pokalturneringen. Ejerne må sidde i USA og tænke over, om det var det her, de havde bestilt i den første måneds tid af 2025.

PS: Det frikender ikke Brøndby-spillerne det mindste, at vi her fokuserer på Frederik Birk – de ligner ikke et hold, der for ti måneder siden spillede om guld med stort set samme besætning, minus et par forstærkninger købt i denne sæson.

Kampens detalje:

Skulle Mohamed Touré have smidt sig der?

Der var ikke spillet en halv time, før Brøndby Frederik Alves måtte grave dybt i værktøjskassen for at forhindre Mohamed Touré i at få en friløber mod Patrick Pentz’ mål.

Touré var tydeligt hurtigere end Brøndby-forsvarsspilleren og havde rundet ham ude i højre angrebsside, da Alves i sidste splitsekund rev Touré i skulderen og derefter viklede armen sammen med den hurtige Randers-forward, som blev bremset.

En tydeligt vred Touré appellerede sammen med resten af stadion og mange holdkammeraterne til dommer Morten Krogh om, hvorfor i alverden det ikke minimum var et gult kort.

Frederik Alves og Brøndby IF skal være lykkelig for, den ikke blev fløjtet – en mere kynisk, og erfaren, angriber end Touré havde lagt sig og fået et tilsyneladende fortjent frispark, og det kunne have været højkriminelt for Brøndby.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe stjerne besøger København

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Rasmus Højlund har ikke set det før

Er det her Danmarks hemmelige våben?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Melder ud om Kasper Hjulmand

Danmark og Tjekkiet kæmper om VM-billet

Fortid i Brøndby? Der er dialog



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Tjekkiet – Danmark

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

FC København afviser konspirationsteori

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC København vil bruge mere data i transfers

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København