RANDERS (Tipsbladet)
Randers FC var i Top 6 med en sejr, mens Brøndby IF var meget, meget tæt på, hvis det blev dem, der løb med tre point.
Og pointdeling? Ja det kunne de to klubber jo egentlig også bruge, hvis det lignede udkommet i slutfasen.
Kunne det ses?
Det og en masse andet ser vi nærmere på her i Tipsbladets Dom fra kampen.
Randers FC-Brøndby IF 4-2 (0-0)
1-0 Mohamed Touré (47.)
1-1 Nicolai Vallys (54.)
2-1 Oliver Olsen (58.)
3-1 Mohamed Touré (69.)
3-2 Jordi Vanlerberghe (74.)
4-2 Mathias Greve (90+2.)
Kampens bedste:
Randers FC
Mohamed Touré var igen i dag virkelig god.
Pågående, opsøgende, fræk, fuldstændig ligeglad med, at han står overfor et af Danmarks mest kendte hold.
Den unge australier klør bare på, ja man har ham mistænkt for at være fuldstændig ligeglad, hvis man kastede ham ud i en Champions League-knockoutkamp i morgen mod et verdensklassehold.
Efter en første halvleg med lidt for mange aktioner, der var lige ved og næsten, scorede Touré et flot 1-0-mål lige efter pausen med et tidligt hovedstød, der fangede Patrick Pentz og Brøndby-forsvaret, og Brøndby skal være glad for, det ikke gik galt flere gange.
Touré var der igen, da Patrick Pentz tabte kuglen for fødderne af ham og gav en af karrierens nemmeste scoringer til den unge australier.
Randers har en stærk evne i disse år til at finde nogle dygtige og unge folk i udlandet, der hurtigt kan gøre en positiv forskel i udlandet.
Mohamed Toure er i den grad ved at stille sig forrest i køen som den næste Randers-spiller, der skal køres afsted til udlandet for mange millioner kroner – det er altså en spændende spiller, vi her har med at gøre, om som der i dag var scouts fra klubber i England, Tyskland, Holland og Østrig, der så live med en brandkamp mod Brøndby IF.
Og fremragende anden halvleg af Randers, der fuldt, fuldt fortjent er i Top 6.
Brøndby IF
Yuito Suzuki får gode point for et flot oplæg til Brøndbys 1-1-mål og for at være en af de eneste, der voldede Randers problemer før slutfasen, hvor Brøndby naturligvis kom frem efter 3-1-scoringen til hjemmeholdet.
Men vi er altså hverken helt eller halvt oppe at ringe i superlativerne her, det var en skidt indsats af Brøndby, det her, uanset at man fik trykket Randers tilbage i slutfasen.
Kampens værste:
Hvad skulle Clement Bischoff på bænken fra kampstart?
Hvad skulle Nicolai Vallys som nier i en lang og vigtig periode af kampen?
Hvad sker der med de defensive dødbolde, hvor Brøndby, da kampen var på højkant og man netop havde udlignet, blev mast som en pakke flødeboller nær sidste salgsdato?
Det kan godt være, cheftræner Frederik Birk har de gode, offensive idéer, mange har skreget på i 2024, og som naturligvis kan lykkes med de dygtige boldspillere, Brøndby stiller med.

Men opgaven i de her fem kampe i foråret var også at komme i Top 6, gerne i sikker stil.
Nu har Brøndby IF på tre runder smidt point til til Vejle og Lyngby og tabt til Randers FC, så det der hype-tog om Brøndby som guldkandidat må da efterhånden være rullet hen på fjerneste rangér-spor, hvor det kan vente, indtil Brøndby kan forsvare sig nogenlunde fejlfrit i en hel kamp.
Den her kamp og de to uafgjorte resultater peger i den grad tilbage på Frederik Birk. Man får unægtelig tanken, om det her var en lidt for stor mundfuld, når opgaven er at styre i Top 6 .
Han bliver så også svigtet af en defensiv, der altså ikke ser ud til overhovedet at være i medaljekamp-gear og skal være lykkelig for, Silkeborg IF formåede at tabe til Lyngby og Vejle, hvilket efterlader Brøndby med den simple opgave at spille uafgjort på søndag hjemme mod netop SIF.
Men ærligt: Det kan vi ikke bruge til noget, når det her Brøndby IF er skruet sammen til at jagte guld og komme i et Europa-ligaspil til sommer.
Den her kamp og den her start har været alt for ringe, Frederik Birk, og det har man nu kun én chance for at rette op på, med mindre vi begynder at finde på undskyldninger med pokalturneringen. Ejerne må sidde i USA og tænke over, om det var det her, de havde bestilt i den første måneds tid af 2025.
PS: Det frikender ikke Brøndby-spillerne det mindste, at vi her fokuserer på Frederik Birk – de ligner ikke et hold, der for ti måneder siden spillede om guld med stort set samme besætning, minus et par forstærkninger købt i denne sæson.
Kampens detalje:
Skulle Mohamed Touré have smidt sig der?
Der var ikke spillet en halv time, før Brøndby Frederik Alves måtte grave dybt i værktøjskassen for at forhindre Mohamed Touré i at få en friløber mod Patrick Pentz’ mål.
Touré var tydeligt hurtigere end Brøndby-forsvarsspilleren og havde rundet ham ude i højre angrebsside, da Alves i sidste splitsekund rev Touré i skulderen og derefter viklede armen sammen med den hurtige Randers-forward, som blev bremset.
En tydeligt vred Touré appellerede sammen med resten af stadion og mange holdkammeraterne til dommer Morten Krogh om, hvorfor i alverden det ikke minimum var et gult kort.
Frederik Alves og Brøndby IF skal være lykkelig for, den ikke blev fløjtet – en mere kynisk, og erfaren, angriber end Touré havde lagt sig og fået et tilsyneladende fortjent frispark, og det kunne have været højkriminelt for Brøndby.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Bayern slår rekord i ny storsejr
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT