Ydmyget! Hvor er det bare ringe, Frederik Birk!

Vi serverer her en dugfrisk udgave af Tipsbladets Dom fra den pivvigtige Superliga-kamp mellem Randers FC og Brøndby IF.



RANDERS (Tipsbladet)

Randers FC var i Top 6 med en sejr, mens Brøndby IF var meget, meget tæt på, hvis det blev dem, der løb med tre point.

Og pointdeling? Ja det kunne de to klubber jo egentlig også bruge, hvis det lignede udkommet i slutfasen.

Kunne det ses?

Det og en masse andet ser vi nærmere på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Randers FC-Brøndby IF 4-2 (0-0)

1-0 Mohamed Touré (47.)
1-1 Nicolai Vallys (54.)
2-1 Oliver Olsen (58.)
3-1 Mohamed Touré (69.)
3-2 Jordi Vanlerberghe (74.)
4-2 Mathias Greve (90+2.)

Kampens bedste:

Randers FC

Mohamed Touré var igen i dag virkelig god.

Pågående, opsøgende, fræk, fuldstændig ligeglad med, at han står overfor et af Danmarks mest kendte hold.

Den unge australier klør bare på, ja man har ham mistænkt for at være fuldstændig ligeglad, hvis man kastede ham ud i en Champions League-knockoutkamp i morgen mod et verdensklassehold.

Efter en første halvleg med lidt for mange aktioner, der var lige ved og næsten, scorede Touré et flot 1-0-mål lige efter pausen med et tidligt hovedstød, der fangede Patrick Pentz og Brøndby-forsvaret, og Brøndby skal være glad for, det ikke gik galt flere gange.

Touré var der igen, da Patrick Pentz tabte kuglen for fødderne af ham og gav en af karrierens nemmeste scoringer til den unge australier.

Randers har en stærk evne i disse år til at finde nogle dygtige og unge folk i udlandet, der hurtigt kan gøre en positiv forskel i udlandet.

Mohamed Toure er i den grad ved at stille sig forrest i køen som den næste Randers-spiller, der skal køres afsted til udlandet for mange millioner kroner – det er altså en spændende spiller, vi her har med at gøre, om som der i dag var scouts fra klubber i England, Tyskland, Holland og Østrig, der så live med en brandkamp mod Brøndby IF.

Og fremragende anden halvleg af Randers, der fuldt, fuldt fortjent er i Top 6.

Brøndby IF

Yuito Suzuki får gode point for et flot oplæg til Brøndbys 1-1-mål og for at være en af de eneste, der voldede Randers problemer før slutfasen, hvor Brøndby naturligvis kom frem efter 3-1-scoringen til hjemmeholdet.

Men vi er altså hverken helt eller halvt oppe at ringe i superlativerne her, det var en skidt indsats af Brøndby, det her, uanset at man fik trykket Randers tilbage i slutfasen.

Kampens værste:

Hvad skulle Clement Bischoff på bænken fra kampstart?

Hvad skulle Nicolai Vallys som nier i en lang og vigtig periode af kampen?

Hvad sker der med de defensive dødbolde, hvor Brøndby, da kampen var på højkant og man netop havde udlignet, blev mast som en pakke flødeboller nær sidste salgsdato?

Det kan godt være, cheftræner Frederik Birk har de gode, offensive idéer, mange har skreget på i 2024, og som naturligvis kan lykkes med de dygtige boldspillere, Brøndby stiller med.

Men opgaven i de her fem kampe i foråret var også at komme i Top 6, gerne i sikker stil.

Nu har Brøndby IF på tre runder smidt point til til Vejle og Lyngby og tabt til Randers FC, så det der hype-tog om Brøndby som guldkandidat må da efterhånden være rullet hen på fjerneste rangér-spor, hvor det kan vente, indtil Brøndby kan forsvare sig nogenlunde fejlfrit i en hel kamp.

Den her kamp og de to uafgjorte resultater peger i den grad tilbage på Frederik Birk. Man får unægtelig tanken, om det her var en lidt for stor mundfuld, når opgaven er at styre i Top 6 .

Han bliver så også svigtet af en defensiv, der altså ikke ser ud til overhovedet at være i medaljekamp-gear og skal være lykkelig for, Silkeborg IF formåede at tabe til Lyngby og Vejle, hvilket efterlader Brøndby med den simple opgave at spille uafgjort på søndag hjemme mod netop SIF.

Men ærligt: Det kan vi ikke bruge til noget, når det her Brøndby IF er skruet sammen til at jagte guld og komme i et Europa-ligaspil til sommer.

Den her kamp og den her start har været alt for ringe, Frederik Birk, og det har man nu kun én chance for at rette op på, med mindre vi begynder at finde på undskyldninger med pokalturneringen. Ejerne må sidde i USA og tænke over, om det var det her, de havde bestilt i den første måneds tid af 2025.

PS: Det frikender ikke Brøndby-spillerne det mindste, at vi her fokuserer på Frederik Birk – de ligner ikke et hold, der for ti måneder siden spillede om guld med stort set samme besætning, minus et par forstærkninger købt i denne sæson.

Kampens detalje:

Skulle Mohamed Touré have smidt sig der?

Der var ikke spillet en halv time, før Brøndby Frederik Alves måtte grave dybt i værktøjskassen for at forhindre Mohamed Touré i at få en friløber mod Patrick Pentz’ mål.

Touré var tydeligt hurtigere end Brøndby-forsvarsspilleren og havde rundet ham ude i højre angrebsside, da Alves i sidste splitsekund rev Touré i skulderen og derefter viklede armen sammen med den hurtige Randers-forward, som blev bremset.

En tydeligt vred Touré appellerede sammen med resten af stadion og mange holdkammeraterne til dommer Morten Krogh om, hvorfor i alverden det ikke minimum var et gult kort.

Frederik Alves og Brøndby IF skal være lykkelig for, den ikke blev fløjtet – en mere kynisk, og erfaren, angriber end Touré havde lagt sig og fået et tilsyneladende fortjent frispark, og det kunne have været højkriminelt for Brøndby.







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

I svime over Froholdt – får ny hæder

Forhandler om Albert Grønbæk

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FCM-profil drømmer om Manchester City

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Oliver Sonne vender tilbage

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League