FC Barcelonas forsvarsspiller Gerard Pique efterlyser ændringer på alle ledder og kanter efter fredagens opsigtsvækkende nederlag til Bayern München.
Det siger han i kølvandet på kampen, der endte 8-2 til tyskerne.
– Vi bliver alle nødt til at reflektere over det her. Klubben har brug for mange forandringer. Jeg taler ikke om træneren eller om særlige spillere, jeg vil ikke udpege nogen. Men klubben har brug for strukturelle forandringer, siger han.
Der har længe været uro i Barcelona, hvor ledelsen og spillerne flere gange i løbet af sæsonen har haft sammenstød.
– Skam er nok det ord, jeg vil bruge om det her. Vi kan ikke tåle at spille på den her måde, og det er hverken første, anden eller tredje gang, at vi gør det, lyder det fra den 33-årige forsvarsspiller.
Pique er selv åben for at forlade klubben, hvis det kræves af ham.
– Hvis der er brug for nyt blod for at ændre kursen, så er jeg ikke urørlig. Jeg er den første til at smutte, hvis det er nødvendigt, fordi det virker til, at vi fuldstændig har ramt bunden, siger Pique.
Med fredagens nederlag i Champions League-kvartfinalen lykkedes det ikke for Barcelona-træner Quique Setien at hente et trofæ i denne sæson.
Han ønsker dog ikke selv at spå om sin fremtid.
– Jeg kommer ikke til at snakke om det, for jeg har kun været her et halvt år. Men eftersom det er Pique, der taler, så er der nok noget sandhed i, hvad han siger, lyder det fra den spanske cheftræner.
– Lige nu føler vi enorm frustration, og vi kan kun prøve at fokusere på fremtiden. Barcelona er en så stor klub, at det her kommer til at skade os, og der er selvfølgelig brug for forandring, siger Setien.
Mens Barcelona-spillerne nu kan gå på sommerferie efter en forlænget sæson, så er Bayern München klar til semifinalen i Champions League.
Her venter vinderen af lørdagens kvartfinale mellem Manchester City og Lyon.
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Tunesien – Holland
OPTAKT
Tyrkiet – USA
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Egypten – Iran
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Skylder FC København penge – straffes hårdt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Paraguay – Australien
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
VM-spiller får fem karantænedage
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb
OPTAKT
