Ydmyget Pique er klar til at smutte for at give nye plads

Der er brug for store forandringer hos FC Barcelona, understreger Gerard Pique efter 2-8-afklapsning.



FC Barcelonas forsvarsspiller Gerard Pique efterlyser ændringer på alle ledder og kanter efter fredagens opsigtsvækkende nederlag til Bayern München.

Det siger han i kølvandet på kampen, der endte 8-2 til tyskerne.

– Vi bliver alle nødt til at reflektere over det her. Klubben har brug for mange forandringer. Jeg taler ikke om træneren eller om særlige spillere, jeg vil ikke udpege nogen. Men klubben har brug for strukturelle forandringer, siger han.

Der har længe været uro i Barcelona, hvor ledelsen og spillerne flere gange i løbet af sæsonen har haft sammenstød.

– Skam er nok det ord, jeg vil bruge om det her. Vi kan ikke tåle at spille på den her måde, og det er hverken første, anden eller tredje gang, at vi gør det, lyder det fra den 33-årige forsvarsspiller.

Pique er selv åben for at forlade klubben, hvis det kræves af ham.

– Hvis der er brug for nyt blod for at ændre kursen, så er jeg ikke urørlig. Jeg er den første til at smutte, hvis det er nødvendigt, fordi det virker til, at vi fuldstændig har ramt bunden, siger Pique.

Med fredagens nederlag i Champions League-kvartfinalen lykkedes det ikke for Barcelona-træner Quique Setien at hente et trofæ i denne sæson.

Han ønsker dog ikke selv at spå om sin fremtid.

– Jeg kommer ikke til at snakke om det, for jeg har kun været her et halvt år. Men eftersom det er Pique, der taler, så er der nok noget sandhed i, hvad han siger, lyder det fra den spanske cheftræner.

– Lige nu føler vi enorm frustration, og vi kan kun prøve at fokusere på fremtiden. Barcelona er en så stor klub, at det her kommer til at skade os, og der er selvfølgelig brug for forandring, siger Setien.

Mens Barcelona-spillerne nu kan gå på sommerferie efter en forlænget sæson, så er Bayern München klar til semifinalen i Champions League.

Her venter vinderen af lørdagens kvartfinale mellem Manchester City og Lyon.

/ritzau/Reuters







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

– Det vil være VM’s største overraskelse!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superligaen er knækket

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Scorer heftig lønstigning

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Knuser transferrekord

Arbejder på Brøndby-exit

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Fredberg henter italiensk legende

Norges kronprins rejser til USA

Frankrig – Marokko