FC Barcelonas forsvarsspiller Gerard Pique efterlyser ændringer på alle ledder og kanter efter fredagens opsigtsvækkende nederlag til Bayern München.
Det siger han i kølvandet på kampen, der endte 8-2 til tyskerne.
– Vi bliver alle nødt til at reflektere over det her. Klubben har brug for mange forandringer. Jeg taler ikke om træneren eller om særlige spillere, jeg vil ikke udpege nogen. Men klubben har brug for strukturelle forandringer, siger han.
Der har længe været uro i Barcelona, hvor ledelsen og spillerne flere gange i løbet af sæsonen har haft sammenstød.
– Skam er nok det ord, jeg vil bruge om det her. Vi kan ikke tåle at spille på den her måde, og det er hverken første, anden eller tredje gang, at vi gør det, lyder det fra den 33-årige forsvarsspiller.
Pique er selv åben for at forlade klubben, hvis det kræves af ham.
– Hvis der er brug for nyt blod for at ændre kursen, så er jeg ikke urørlig. Jeg er den første til at smutte, hvis det er nødvendigt, fordi det virker til, at vi fuldstændig har ramt bunden, siger Pique.
Med fredagens nederlag i Champions League-kvartfinalen lykkedes det ikke for Barcelona-træner Quique Setien at hente et trofæ i denne sæson.
Han ønsker dog ikke selv at spå om sin fremtid.
– Jeg kommer ikke til at snakke om det, for jeg har kun været her et halvt år. Men eftersom det er Pique, der taler, så er der nok noget sandhed i, hvad han siger, lyder det fra den spanske cheftræner.
– Lige nu føler vi enorm frustration, og vi kan kun prøve at fokusere på fremtiden. Barcelona er en så stor klub, at det her kommer til at skade os, og der er selvfølgelig brug for forandring, siger Setien.
Mens Barcelona-spillerne nu kan gå på sommerferie efter en forlænget sæson, så er Bayern München klar til semifinalen i Champions League.
Her venter vinderen af lørdagens kvartfinale mellem Manchester City og Lyon.
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
CUSTOM
Mexico – England
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
OPTAKT
USA – Belgien
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
