Deler Yeboah-anekdote: Jeg er ikke ligesom Messi

Clement Bischoff er lykkelig på holdkammeraten og sidemakkeren i omklædningsrummets vegne.



VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah blev søndag den helt store Brøndby-helt, da han med to sene scoringer udlignede Viborgs føringsmål hele to gange dybt inde i tillægstiden. 

Målene var Yeboahs første for Brøndby, og efter et vanskeligt år kan man tydeligt mærke, at holdkammeraterne er lykkelige på hans vegne. 

En af dem, som smiler ekstra stort, er unge Clement Bischoff, der har et stærkt forhold til Yeboah. De sidder nemlig ved siden af hinanden i omklædningsrummet, og efter kampen var han ude og dele en særlig anekdote om Yeboah til Tipsbladet og de fremmødte medier.

– Vi har alle sammen vidst, at han kunne noget i boksen. En af de første dage han kom – eller begyndte ikke at spille – fortalte han mig: ”Jeg er ikke ligesom Ronaldo. Jeg er ikke ligesom Messi. Jeg skal have bolden i boksen, så skal jeg nok score. Hvis træneren ikke spiller mig, kan jeg ikke score. Hvis han spiller mig i et par kampe, skal jeg nok lave mål.”

– Det viste han i dag, at han har ret i! 

Yeboah har været gemt godt væk, men det er han ikke i omklædningsrummet, siger Bischoff.

– Han er jo en sjov type. Han kalder sig selv 99, fordi han har 99 idéer til at score mål. Han er en crazy type. Jeg sidder ved siden af ham i omklædningsrummet. Han har en masse gode historier og er en rigtig sød fyr, og så er han meget bevidst om, hvad han kan. Det er det med at være i boksen, siger Bischoff. 

Bischoff pakker ikke ind, at Yeboah har haft det svært siden skiftet sidste sommer, men han håber, at det her kan sparke Brøndby-karrieren i gang.

– Det er altid svært, når man kommer fra en klub og har spillet fast. Han har næsten ikke spillet. De kvaliteter, han har, har måske været lidt svære at vise til træning. Der skal nogle kampe til, og det har han ikke rigtig fået. Nu må man håbe, at det var startskuddet til, at han kan komme ind og lave nogle kasser, for det fortjener han.

Yeboah blev helten for Brøndby, men kigger man over hele kampen, så leverede Clement Bischoff en særdeles opløftende indsats på venstre wingback som Brøndbys måske bedste spiller. Bischoff var et stort offensiv våben for Brøndby, og han scorede selv sin første kasse for de blå-gule, da han i første halvleg trak ind og fyrede bolden ind bag Lucas Lund i målet. 

Selv var Bischoff også tilfreds med præstatione og lykkelig for sit første mål.

– Det var fantastisk. Jeg er en offensiv spiller, så når jeg kommer ned på wingbacken, skal jeg bidrage i en-mod-en-spillet og få lavet nogle mål og assists. Det forventer jeg af mig selv, men jeg er altid glad, når jeg scorer. Jeg havde egentlig chancer og muligheder for at score to og også lave assister. Jeg er positiv, og så er jeg videre, siger han.

Clement Bischoff skal konkurrere med Marko Divkovic på venstre wingback-positionen. I dag scorede han afgjort mange pluspoint.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Argentina – Kap Verde

Colombia – Ghana



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er prisen på Aral Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Åbner for sommertransfer