VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah blev søndag den helt store Brøndby-helt, da han med to sene scoringer udlignede Viborgs føringsmål hele to gange dybt inde i tillægstiden.
Målene var Yeboahs første for Brøndby, og efter et vanskeligt år kan man tydeligt mærke, at holdkammeraterne er lykkelige på hans vegne.
En af dem, som smiler ekstra stort, er unge Clement Bischoff, der har et stærkt forhold til Yeboah. De sidder nemlig ved siden af hinanden i omklædningsrummet, og efter kampen var han ude og dele en særlig anekdote om Yeboah til Tipsbladet og de fremmødte medier.
– Vi har alle sammen vidst, at han kunne noget i boksen. En af de første dage han kom – eller begyndte ikke at spille – fortalte han mig: ”Jeg er ikke ligesom Ronaldo. Jeg er ikke ligesom Messi. Jeg skal have bolden i boksen, så skal jeg nok score. Hvis træneren ikke spiller mig, kan jeg ikke score. Hvis han spiller mig i et par kampe, skal jeg nok lave mål.”
– Det viste han i dag, at han har ret i!
Yeboah har været gemt godt væk, men det er han ikke i omklædningsrummet, siger Bischoff.
– Han er jo en sjov type. Han kalder sig selv 99, fordi han har 99 idéer til at score mål. Han er en crazy type. Jeg sidder ved siden af ham i omklædningsrummet. Han har en masse gode historier og er en rigtig sød fyr, og så er han meget bevidst om, hvad han kan. Det er det med at være i boksen, siger Bischoff.
Bischoff pakker ikke ind, at Yeboah har haft det svært siden skiftet sidste sommer, men han håber, at det her kan sparke Brøndby-karrieren i gang.
– Det er altid svært, når man kommer fra en klub og har spillet fast. Han har næsten ikke spillet. De kvaliteter, han har, har måske været lidt svære at vise til træning. Der skal nogle kampe til, og det har han ikke rigtig fået. Nu må man håbe, at det var startskuddet til, at han kan komme ind og lave nogle kasser, for det fortjener han.
Yeboah blev helten for Brøndby, men kigger man over hele kampen, så leverede Clement Bischoff en særdeles opløftende indsats på venstre wingback som Brøndbys måske bedste spiller. Bischoff var et stort offensiv våben for Brøndby, og han scorede selv sin første kasse for de blå-gule, da han i første halvleg trak ind og fyrede bolden ind bag Lucas Lund i målet.
Selv var Bischoff også tilfreds med præstatione og lykkelig for sit første mål.
– Det var fantastisk. Jeg er en offensiv spiller, så når jeg kommer ned på wingbacken, skal jeg bidrage i en-mod-en-spillet og få lavet nogle mål og assists. Det forventer jeg af mig selv, men jeg er altid glad, når jeg scorer. Jeg havde egentlig chancer og muligheder for at score to og også lave assister. Jeg er positiv, og så er jeg videre, siger han.
Clement Bischoff skal konkurrere med Marko Divkovic på venstre wingback-positionen. I dag scorede han afgjort mange pluspoint.
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
– Det har man nok aldrig set før
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
Her er alle VM-grupperne
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
Her er alle VM-puljerne
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
Her er Danmarks VM-gruppe
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW