VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah blev søndag den helt store Brøndby-helt, da han med to sene scoringer udlignede Viborgs føringsmål hele to gange dybt inde i tillægstiden.
Målene var Yeboahs første for Brøndby, og efter et vanskeligt år kan man tydeligt mærke, at holdkammeraterne er lykkelige på hans vegne.
En af dem, som smiler ekstra stort, er unge Clement Bischoff, der har et stærkt forhold til Yeboah. De sidder nemlig ved siden af hinanden i omklædningsrummet, og efter kampen var han ude og dele en særlig anekdote om Yeboah til Tipsbladet og de fremmødte medier.
– Vi har alle sammen vidst, at han kunne noget i boksen. En af de første dage han kom – eller begyndte ikke at spille – fortalte han mig: ”Jeg er ikke ligesom Ronaldo. Jeg er ikke ligesom Messi. Jeg skal have bolden i boksen, så skal jeg nok score. Hvis træneren ikke spiller mig, kan jeg ikke score. Hvis han spiller mig i et par kampe, skal jeg nok lave mål.”
– Det viste han i dag, at han har ret i!
Yeboah har været gemt godt væk, men det er han ikke i omklædningsrummet, siger Bischoff.
– Han er jo en sjov type. Han kalder sig selv 99, fordi han har 99 idéer til at score mål. Han er en crazy type. Jeg sidder ved siden af ham i omklædningsrummet. Han har en masse gode historier og er en rigtig sød fyr, og så er han meget bevidst om, hvad han kan. Det er det med at være i boksen, siger Bischoff.
Bischoff pakker ikke ind, at Yeboah har haft det svært siden skiftet sidste sommer, men han håber, at det her kan sparke Brøndby-karrieren i gang.
– Det er altid svært, når man kommer fra en klub og har spillet fast. Han har næsten ikke spillet. De kvaliteter, han har, har måske været lidt svære at vise til træning. Der skal nogle kampe til, og det har han ikke rigtig fået. Nu må man håbe, at det var startskuddet til, at han kan komme ind og lave nogle kasser, for det fortjener han.
Yeboah blev helten for Brøndby, men kigger man over hele kampen, så leverede Clement Bischoff en særdeles opløftende indsats på venstre wingback som Brøndbys måske bedste spiller. Bischoff var et stort offensiv våben for Brøndby, og han scorede selv sin første kasse for de blå-gule, da han i første halvleg trak ind og fyrede bolden ind bag Lucas Lund i målet.
Selv var Bischoff også tilfreds med præstatione og lykkelig for sit første mål.
– Det var fantastisk. Jeg er en offensiv spiller, så når jeg kommer ned på wingbacken, skal jeg bidrage i en-mod-en-spillet og få lavet nogle mål og assists. Det forventer jeg af mig selv, men jeg er altid glad, når jeg scorer. Jeg havde egentlig chancer og muligheder for at score to og også lave assister. Jeg er positiv, og så er jeg videre, siger han.
Clement Bischoff skal konkurrere med Marko Divkovic på venstre wingback-positionen. I dag scorede han afgjort mange pluspoint.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Fyrer landstræner to måneder før VM
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fik blackout på Brøndby Stadion
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
OB siger farvel til seks spillere
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur