VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah blev søndag den helt store Brøndby-helt, da han med to sene scoringer udlignede Viborgs føringsmĂĄl hele to gange dybt inde i tillægstiden.Â
MĂĄlene var Yeboahs første for Brøndby, og efter et vanskeligt ĂĄr kan man tydeligt mærke, at holdkammeraterne er lykkelige pĂĄ hans vegne.Â
En af dem, som smiler ekstra stort, er unge Clement Bischoff, der har et stærkt forhold til Yeboah. De sidder nemlig ved siden af hinanden i omklædningsrummet, og efter kampen var han ude og dele en særlig anekdote om Yeboah til Tipsbladet og de fremmødte medier.
– Vi har alle sammen vidst, at han kunne noget i boksen. En af de første dage han kom – eller begyndte ikke at spille – fortalte han mig: ”Jeg er ikke ligesom Ronaldo. Jeg er ikke ligesom Messi. Jeg skal have bolden i boksen, så skal jeg nok score. Hvis træneren ikke spiller mig, kan jeg ikke score. Hvis han spiller mig i et par kampe, skal jeg nok lave mål.”
– Det viste han i dag, at han har ret i!Â
Yeboah har været gemt godt væk, men det er han ikke i omklædningsrummet, siger Bischoff.
– Han er jo en sjov type. Han kalder sig selv 99, fordi han har 99 idĂ©er til at score mĂĄl. Han er en crazy type. Jeg sidder ved siden af ham i omklædningsrummet. Han har en masse gode historier og er en rigtig sød fyr, og sĂĄ er han meget bevidst om, hvad han kan. Det er det med at være i boksen, siger Bischoff.Â
Bischoff pakker ikke ind, at Yeboah har haft det svært siden skiftet sidste sommer, men han håber, at det her kan sparke Brøndby-karrieren i gang.
– Det er altid svært, når man kommer fra en klub og har spillet fast. Han har næsten ikke spillet. De kvaliteter, han har, har måske været lidt svære at vise til træning. Der skal nogle kampe til, og det har han ikke rigtig fået. Nu må man håbe, at det var startskuddet til, at han kan komme ind og lave nogle kasser, for det fortjener han.
Yeboah blev helten for Brøndby, men kigger man over hele kampen, sĂĄ leverede Clement Bischoff en særdeles opløftende indsats pĂĄ venstre wingback som Brøndbys mĂĄske bedste spiller. Bischoff var et stort offensiv vĂĄben for Brøndby, og han scorede selv sin første kasse for de blĂĄ-gule, da han i første halvleg trak ind og fyrede bolden ind bag Lucas Lund i mĂĄlet.Â
Selv var Bischoff også tilfreds med præstatione og lykkelig for sit første mål.
– Det var fantastisk. Jeg er en offensiv spiller, så når jeg kommer ned på wingbacken, skal jeg bidrage i en-mod-en-spillet og få lavet nogle mål og assists. Det forventer jeg af mig selv, men jeg er altid glad, når jeg scorer. Jeg havde egentlig chancer og muligheder for at score to og også lave assister. Jeg er positiv, og så er jeg videre, siger han.
Clement Bischoff skal konkurrere med Marko Divkovic pĂĄ venstre wingback-positionen. I dag scorede han afgjort mange pluspoint.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
INTERVIEW
‘HĂĄber min agent og FCK finder ud af det’
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Salzburg pĂĄ banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder pĂĄ kreativ løsning
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han pĂĄ vej hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Transfer pĂĄ vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslĂĄet’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – ĂĄben for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark