VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah blev søndag den helt store Brøndby-helt, da han med to sene scoringer udlignede Viborgs føringsmål hele to gange dybt inde i tillægstiden.
Målene var Yeboahs første for Brøndby, og efter et vanskeligt år kan man tydeligt mærke, at holdkammeraterne er lykkelige på hans vegne.
En af dem, som smiler ekstra stort, er unge Clement Bischoff, der har et stærkt forhold til Yeboah. De sidder nemlig ved siden af hinanden i omklædningsrummet, og efter kampen var han ude og dele en særlig anekdote om Yeboah til Tipsbladet og de fremmødte medier.
– Vi har alle sammen vidst, at han kunne noget i boksen. En af de første dage han kom – eller begyndte ikke at spille – fortalte han mig: ”Jeg er ikke ligesom Ronaldo. Jeg er ikke ligesom Messi. Jeg skal have bolden i boksen, så skal jeg nok score. Hvis træneren ikke spiller mig, kan jeg ikke score. Hvis han spiller mig i et par kampe, skal jeg nok lave mål.”
– Det viste han i dag, at han har ret i!
Yeboah har været gemt godt væk, men det er han ikke i omklædningsrummet, siger Bischoff.
– Han er jo en sjov type. Han kalder sig selv 99, fordi han har 99 idéer til at score mål. Han er en crazy type. Jeg sidder ved siden af ham i omklædningsrummet. Han har en masse gode historier og er en rigtig sød fyr, og så er han meget bevidst om, hvad han kan. Det er det med at være i boksen, siger Bischoff.
Bischoff pakker ikke ind, at Yeboah har haft det svært siden skiftet sidste sommer, men han håber, at det her kan sparke Brøndby-karrieren i gang.
– Det er altid svært, når man kommer fra en klub og har spillet fast. Han har næsten ikke spillet. De kvaliteter, han har, har måske været lidt svære at vise til træning. Der skal nogle kampe til, og det har han ikke rigtig fået. Nu må man håbe, at det var startskuddet til, at han kan komme ind og lave nogle kasser, for det fortjener han.
Yeboah blev helten for Brøndby, men kigger man over hele kampen, så leverede Clement Bischoff en særdeles opløftende indsats på venstre wingback som Brøndbys måske bedste spiller. Bischoff var et stort offensiv våben for Brøndby, og han scorede selv sin første kasse for de blå-gule, da han i første halvleg trak ind og fyrede bolden ind bag Lucas Lund i målet.
Selv var Bischoff også tilfreds med præstatione og lykkelig for sit første mål.
– Det var fantastisk. Jeg er en offensiv spiller, så når jeg kommer ned på wingbacken, skal jeg bidrage i en-mod-en-spillet og få lavet nogle mål og assists. Det forventer jeg af mig selv, men jeg er altid glad, når jeg scorer. Jeg havde egentlig chancer og muligheder for at score to og også lave assister. Jeg er positiv, og så er jeg videre, siger han.
Clement Bischoff skal konkurrere med Marko Divkovic på venstre wingback-positionen. I dag scorede han afgjort mange pluspoint.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
Tæt på utrolig kamprekord
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER