Deler Yeboah-anekdote: Jeg er ikke ligesom Messi

Clement Bischoff er lykkelig på holdkammeraten og sidemakkeren i omklædningsrummets vegne.



VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah blev søndag den helt store Brøndby-helt, da han med to sene scoringer udlignede Viborgs føringsmål hele to gange dybt inde i tillægstiden. 

Målene var Yeboahs første for Brøndby, og efter et vanskeligt år kan man tydeligt mærke, at holdkammeraterne er lykkelige på hans vegne. 

En af dem, som smiler ekstra stort, er unge Clement Bischoff, der har et stærkt forhold til Yeboah. De sidder nemlig ved siden af hinanden i omklædningsrummet, og efter kampen var han ude og dele en særlig anekdote om Yeboah til Tipsbladet og de fremmødte medier.

– Vi har alle sammen vidst, at han kunne noget i boksen. En af de første dage han kom – eller begyndte ikke at spille – fortalte han mig: ”Jeg er ikke ligesom Ronaldo. Jeg er ikke ligesom Messi. Jeg skal have bolden i boksen, så skal jeg nok score. Hvis træneren ikke spiller mig, kan jeg ikke score. Hvis han spiller mig i et par kampe, skal jeg nok lave mål.”

– Det viste han i dag, at han har ret i! 

Yeboah har været gemt godt væk, men det er han ikke i omklædningsrummet, siger Bischoff.

– Han er jo en sjov type. Han kalder sig selv 99, fordi han har 99 idéer til at score mål. Han er en crazy type. Jeg sidder ved siden af ham i omklædningsrummet. Han har en masse gode historier og er en rigtig sød fyr, og så er han meget bevidst om, hvad han kan. Det er det med at være i boksen, siger Bischoff. 

Bischoff pakker ikke ind, at Yeboah har haft det svært siden skiftet sidste sommer, men han håber, at det her kan sparke Brøndby-karrieren i gang.

– Det er altid svært, når man kommer fra en klub og har spillet fast. Han har næsten ikke spillet. De kvaliteter, han har, har måske været lidt svære at vise til træning. Der skal nogle kampe til, og det har han ikke rigtig fået. Nu må man håbe, at det var startskuddet til, at han kan komme ind og lave nogle kasser, for det fortjener han.

Yeboah blev helten for Brøndby, men kigger man over hele kampen, så leverede Clement Bischoff en særdeles opløftende indsats på venstre wingback som Brøndbys måske bedste spiller. Bischoff var et stort offensiv våben for Brøndby, og han scorede selv sin første kasse for de blå-gule, da han i første halvleg trak ind og fyrede bolden ind bag Lucas Lund i målet. 

Selv var Bischoff også tilfreds med præstatione og lykkelig for sit første mål.

– Det var fantastisk. Jeg er en offensiv spiller, så når jeg kommer ned på wingbacken, skal jeg bidrage i en-mod-en-spillet og få lavet nogle mål og assists. Det forventer jeg af mig selv, men jeg er altid glad, når jeg scorer. Jeg havde egentlig chancer og muligheder for at score to og også lave assister. Jeg er positiv, og så er jeg videre, siger han.

Clement Bischoff skal konkurrere med Marko Divkovic på venstre wingback-positionen. I dag scorede han afgjort mange pluspoint.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Angriber meldes tæt på

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Brøndby præsenterer stor profil

Dansk klub har ham på radaren

Højlund roser FC Københavns fans

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Danskerklub meldes interesseret

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Brøndby forhandler om stor transfer

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Brøndby vil holde på stjerne

Dansker bomber løs mod Manchester City

Brøndby har IKKE budt

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Norwich har budt på stor dansk profil

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’