Deler Yeboah-anekdote: Jeg er ikke ligesom Messi

Clement Bischoff er lykkelig på holdkammeraten og sidemakkeren i omklædningsrummets vegne.



VIBORG (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah blev søndag den helt store Brøndby-helt, da han med to sene scoringer udlignede Viborgs føringsmål hele to gange dybt inde i tillægstiden. 

Målene var Yeboahs første for Brøndby, og efter et vanskeligt år kan man tydeligt mærke, at holdkammeraterne er lykkelige på hans vegne. 

En af dem, som smiler ekstra stort, er unge Clement Bischoff, der har et stærkt forhold til Yeboah. De sidder nemlig ved siden af hinanden i omklædningsrummet, og efter kampen var han ude og dele en særlig anekdote om Yeboah til Tipsbladet og de fremmødte medier.

– Vi har alle sammen vidst, at han kunne noget i boksen. En af de første dage han kom – eller begyndte ikke at spille – fortalte han mig: ”Jeg er ikke ligesom Ronaldo. Jeg er ikke ligesom Messi. Jeg skal have bolden i boksen, så skal jeg nok score. Hvis træneren ikke spiller mig, kan jeg ikke score. Hvis han spiller mig i et par kampe, skal jeg nok lave mål.”

– Det viste han i dag, at han har ret i! 

Yeboah har været gemt godt væk, men det er han ikke i omklædningsrummet, siger Bischoff.

– Han er jo en sjov type. Han kalder sig selv 99, fordi han har 99 idéer til at score mål. Han er en crazy type. Jeg sidder ved siden af ham i omklædningsrummet. Han har en masse gode historier og er en rigtig sød fyr, og så er han meget bevidst om, hvad han kan. Det er det med at være i boksen, siger Bischoff. 

Bischoff pakker ikke ind, at Yeboah har haft det svært siden skiftet sidste sommer, men han håber, at det her kan sparke Brøndby-karrieren i gang.

– Det er altid svært, når man kommer fra en klub og har spillet fast. Han har næsten ikke spillet. De kvaliteter, han har, har måske været lidt svære at vise til træning. Der skal nogle kampe til, og det har han ikke rigtig fået. Nu må man håbe, at det var startskuddet til, at han kan komme ind og lave nogle kasser, for det fortjener han.

Yeboah blev helten for Brøndby, men kigger man over hele kampen, så leverede Clement Bischoff en særdeles opløftende indsats på venstre wingback som Brøndbys måske bedste spiller. Bischoff var et stort offensiv våben for Brøndby, og han scorede selv sin første kasse for de blå-gule, da han i første halvleg trak ind og fyrede bolden ind bag Lucas Lund i målet. 

Selv var Bischoff også tilfreds med præstatione og lykkelig for sit første mål.

– Det var fantastisk. Jeg er en offensiv spiller, så når jeg kommer ned på wingbacken, skal jeg bidrage i en-mod-en-spillet og få lavet nogle mål og assists. Det forventer jeg af mig selv, men jeg er altid glad, når jeg scorer. Jeg havde egentlig chancer og muligheder for at score to og også lave assister. Jeg er positiv, og så er jeg videre, siger han.

Clement Bischoff skal konkurrere med Marko Divkovic på venstre wingback-positionen. I dag scorede han afgjort mange pluspoint.






Han er ny fodbolddirektør i Brøndby




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Stor klub bekræfter interesse for dansker

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Brøndby fyrer Steve Cooper

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!