Der har været meget fokus på FC Københavns unge kuld i denne sæson – og med god grund. En sammenligning af alle FC Københavns trupper i Superligaens historie viser således, at den nuværende FCK-trup er den yngste i 20 år. Det viser en opgørelse, som tipsbladet.dk har foretaget med tal fra danskfodbold.com.
FC København har haft 24 spillere i aktion i 2014/15-sæsonen, og de har til sammen haft en gennemsnitsalder på 25 år og 328 dage. Kun i tre sæsoner har FC København haft en yngre trup, og man skal helt tilbage til 1994/95-sæsonen for at finde en yngre FCK-trup. Dengang var holdets gennemsnitsalder i løbet af sæsonen 25 år og 18 dage.
Kigger man på FC København-truppen, ser man desuden, at 14 ud af truppens 26 førsteholdsspillere er under 25 år, og i den seneste kamp mod Randers FC var syv af de 11 startende spillere 24 år eller yngre.
FC København har benyttet en række spillere af egen avl i denne sæson, hvor Danny Amankwaa bl.a. har fået et gennembrud, men også udefrakommende spillere som Ludwig Augustinsson og Daniel Amartey har gjort en forskel i en ung alder.
Netop blandingen af unge spillere udefra og egenudviklede spillere er årsagen til, at vi i denne sæson ser den yngste FCK-trup i 20 år, mener teknisk direktør Johan Lange.
– Spillerne i vores A-trup kan komme to steder fra: Enten kommer de fra vores egen ungdomsafdeling eller også kommer de udefra. I forhold til vores eget ungdomsarbejde har vi siden 2009 arbejdet med School of Excellence, og det er måske de første frugter af det arbejde, der for alvor er kommet nu. Jeg tænker blandt andet på Andreas Cornelius, Christoffer Remmer og Danny Amankwaa.
– Det handler også om, at konkurrencen på scouting er blevet meget hårdere. Flere og flere klubber arbejder godt og struktureret. Derudover er der kommet nye markeder op i fodboldverdenen, der også har gjort sit indtog i Skandinavien – her tænker jeg ikke mindst på Kina – og det vil sige, at hvis man skal have en spiller udefra, skal man måske hente ham et halvt eller et helt år tidligere end man før har gjort, siger Johan Lange til tipsbladet.dk.
I sidste sæson var gennemsnitsalderen for FC Københavns benyttede spillere over på 27 år, så de seneste to transfervinduer har gjort FCK-truppen væsentligt yngre.
– I sommer ville vi gerne bygge et nyt hold op, og derfor har vi tilført nogle unge spillere, men også nogle ældre spillere i form af Pelle Nilsson, Stephan Andersen, Tom Høgli, Christian Poulsen og Mikael Antonsson. Det handler om den rette balance i truppen. I forhold til gennemsnittet er det rigtigt, at truppen er blevet yngre, og det er også med det sigte, at vi har bygget truppen. Vi skal præstere nu, men at der er mange unge spillere på lange kontrakter gør også, at vi både er tilfredse med truppens nuværende kvaliteter og går en fremtid i møde med stor optimisme, siger Johan Lange, der ikke mener, at det unge FCK-hold mangler erfaring og rutine.
– Det synes jeg ikke, at vi gør. Vi havde en ujævn periode tilbage i august, hvor det nuværende hul blev skabt, men den her gruppe har præsteret stabilt over 15 kampe i Superligaen og i pokalturneringen, så jeg mener ikke, at vi mangler erfaring, siger Johan Lange.
Han mener ikke, at den yngre FCK-trup er årsagen til, at klubben aktuelt ligger ni point efter FC Midtjylland i Superligaen, men han forventer, at FC København bliver stærkere som de unge spillere udvikler sig.
– På samme tidspunkt sidste år havde vi færre point med en ældre trup, så det kan man ikke sætte lighedstegn mellem. Det er vigtigt for os at sige, at der ikke er noget der hedder mellemsæsoner her i klubben. Vi vil gerne holde et konstant godt niveau, men selvfølgelig vil der være svingninger i trupper. Forskellige hold peaker på foskellige tidspunkter. Et så nyt hold som vores har ikke peaket endnu – det vil nok ske i løbet af de kommende sæsoner. Det er ikke sådan, at vi stiller os tilfredse i et par år, hvor vi bygger en trup op. Det handler om at få succes nu, men også hele tiden at have et potentiale i truppen. Det nuværende potentiale er stort, og derfor forventer vi også, at hvis vi kan holde den her gruppe af spillere sammen og tilføre noget udefra, kan vi komme på endnu højere niveau, end hvor vi er lige nu, siger Johan Lange.
Fakta: Herunder følger statistik om det unge FCK-hold
LIVE
LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
” Tipsbladet’s fan panel
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
Afviser mesterskabssnak
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
