Yussuf Poulsens korte tid på banen lørdag bød på op- og nedture, da RB Leipzig mødte Bayer Leverkusen i Bundesligaen.
Danskeren nåede at lægge op til et mål, inden han senere måtte lade sig udskifte med en skade.
Det er uvist, præcis hvad landsholdsangriberen blev ramt af, og hvor alvorligt det er, men han kunne selv gå fra banen.
Det gav debut til nyindkøbte Alexander Sørloth. Den tidligere FC Midtjylland-angriber blev tidligere på ugen præsenteret som ny spiller i den tyske klub.
Poulsen serverede efter et lille kvarter bolden for Emil Forsberg, som efter et par fikse træk bankede den op i nettaget til en Leipzig-føring.
Kun fem minutter senere udlignede Leverkusen til pausestillingen 1-1, som også endte med at blive slutresultatet.
Yussuf Poulsen måtte forlade banen kort efter udligningen. Det danske landshold skal i aktion mod Island og England i Nations League henholdsvis 11. og 14. oktober. Inden da venter Færøerne i en testkamp 7. oktober.
Borussia Dortmund kom lørdag ned på jorden igen efter 3-0-sejren over Borussia Mönchengladbach i sæsonåbneren.
Holdet fra Ruhr-distriktet tabte på udebane 0-2 til Augsburg. Thomas Delaney så hele kampen fra Dortmunds bænk. Mads Pedersen forblev ligeledes på Augsburgs bænk hele opgøret.
Det er Augsburgs anden sejr i lige så mange forsøg, og klubben ligger nu alene på førstepladsen i den bedste tyske fodboldrække. Flere hold kan dog gøre Augsburg selskab i toppen med sejre søndag.
Marcus Ingvartsen blev skiftet ind for Union Berlin og var med til at sikre hovedstadsklubben point, da den mødte Gladbach.
Danskeren blev noteret for en assist, da han stod for hjørnesparket, som Nico Schlotterbeck med et flot hovedstød sendte i kassen til slutstillingen 1-1.
Frederik Sørensen blev skiftet ind og fik de sidste cirka fem minutter på banen for FC Köln, der tabte 0-1 ude til Bielefeld. Danskeren nåede dog at gøre sig bemærket ved at få et gult kort for brok i kampens overtid.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
