Yussuf Poulsen pillet ud i pausen i sit comeback

RB Leipzig snuppede en storsejr over Mainz, som undervejs blev reduceret til ti spillere.



2022 begyndte godt for den danske landsholdsspiller Yussuf Poulsen.

Efter otte kampe på tribunen med en skade fik han i årets første kamp comeback, da RB Leipzig på hjemmebane nedlagde Bo Svenssons Mainz.

Danskeren var endda involveret i det første Leipzig-mål, men det var ikke med en aktion, han kommer til at prale af. I samme situation blev Mainz reduceret til ti mand, og derfor vandt Leipzig let 4-1.

Sejren sender Leipzig op på ottendepladsen i Bundesligaen. Mainz rykker ned på tiendepladsen.

Bo Svenssons tropper fik en udmærket start på kampen, men momentum vendte hurtigt, og efter 20 minutter gik det galt.

Alexander Hack smed bolden væk, André Silva opsnappede den og spillede Yussuf Poulsen helt fri foran mål.

Danskeren misbrugte den kæmpemæssige chance og viste, at han skal banke rust af, men bolden havnede hos André Silva, som sparkede på mål. Alexander Hack havde taget opstilling foran mål, og da Silva afsluttede, løftede Hack armen og blokerede bolden.

Det kostede ham et rødt kort, og Leipzig fik straffespark, som Silva scorede stensikkert på. Derefter stod der Leipzig på alt.

I pausen blev Yussuf Poulsen pillet ud efter en fin halvleg, som han godt kunne være bekendt. Christopher Nkunku kom på banen, og han var i strålende spillehumør.

Kort inde i anden halvleg scorede Dominik Szoboszlai til 2-0 efter et rigtig fint Leipzig-opspil. Bolden blev sparket højt frem til Nkunku, som lagde den skråt tilbage til ungareren, der plaffede den hårdt i nettet.

Mainz slog tilbage efter 57 minutter, da Jae-Sung Lee sparkede kuglen i netmaskerne via undersiden af overliggeren, men Leipzig slukkede hurtigt gæsternes forhåbninger om comeback.

Få minutter senere løb Christopher Nkunku dybt og fik bolden af André Silva og sparkede den sikkert i mål til 3-1. Samme Silva scorede selv på et brag af en afslutning efter 61 minutter, og så var det afgjort.

Andetsteds løb Hoffenheim med en 3-1-sejr over Augsburg. Freiburg og Bielefeld spillede 2-2, ligesom Leverkusen og Union Berlin gjorde det. Greuther Fürth og Stuttgart spillede 0-0.

/ritzau/







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Værste i 16 år

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forhandler med storklub

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM