2022 begyndte godt for den danske landsholdsspiller Yussuf Poulsen.
Efter otte kampe på tribunen med en skade fik han i årets første kamp comeback, da RB Leipzig på hjemmebane nedlagde Bo Svenssons Mainz.
Danskeren var endda involveret i det første Leipzig-mål, men det var ikke med en aktion, han kommer til at prale af. I samme situation blev Mainz reduceret til ti mand, og derfor vandt Leipzig let 4-1.
Sejren sender Leipzig op på ottendepladsen i Bundesligaen. Mainz rykker ned på tiendepladsen.
Bo Svenssons tropper fik en udmærket start på kampen, men momentum vendte hurtigt, og efter 20 minutter gik det galt.
Alexander Hack smed bolden væk, André Silva opsnappede den og spillede Yussuf Poulsen helt fri foran mål.
Danskeren misbrugte den kæmpemæssige chance og viste, at han skal banke rust af, men bolden havnede hos André Silva, som sparkede på mål. Alexander Hack havde taget opstilling foran mål, og da Silva afsluttede, løftede Hack armen og blokerede bolden.
Det kostede ham et rødt kort, og Leipzig fik straffespark, som Silva scorede stensikkert på. Derefter stod der Leipzig på alt.
I pausen blev Yussuf Poulsen pillet ud efter en fin halvleg, som han godt kunne være bekendt. Christopher Nkunku kom på banen, og han var i strålende spillehumør.
Kort inde i anden halvleg scorede Dominik Szoboszlai til 2-0 efter et rigtig fint Leipzig-opspil. Bolden blev sparket højt frem til Nkunku, som lagde den skråt tilbage til ungareren, der plaffede den hårdt i nettet.
Mainz slog tilbage efter 57 minutter, da Jae-Sung Lee sparkede kuglen i netmaskerne via undersiden af overliggeren, men Leipzig slukkede hurtigt gæsternes forhåbninger om comeback.
Få minutter senere løb Christopher Nkunku dybt og fik bolden af André Silva og sparkede den sikkert i mål til 3-1. Samme Silva scorede selv på et brag af en afslutning efter 61 minutter, og så var det afgjort.
Andetsteds løb Hoffenheim med en 3-1-sejr over Augsburg. Freiburg og Bielefeld spillede 2-2, ligesom Leverkusen og Union Berlin gjorde det. Greuther Fürth og Stuttgart spillede 0-0.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Messi-statue fjernes
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
