2022 begyndte godt for den danske landsholdsspiller Yussuf Poulsen.
Efter otte kampe på tribunen med en skade fik han i årets første kamp comeback, da RB Leipzig på hjemmebane nedlagde Bo Svenssons Mainz.
Danskeren var endda involveret i det første Leipzig-mål, men det var ikke med en aktion, han kommer til at prale af. I samme situation blev Mainz reduceret til ti mand, og derfor vandt Leipzig let 4-1.
Sejren sender Leipzig op på ottendepladsen i Bundesligaen. Mainz rykker ned på tiendepladsen.
Bo Svenssons tropper fik en udmærket start på kampen, men momentum vendte hurtigt, og efter 20 minutter gik det galt.
Alexander Hack smed bolden væk, André Silva opsnappede den og spillede Yussuf Poulsen helt fri foran mål.
Danskeren misbrugte den kæmpemæssige chance og viste, at han skal banke rust af, men bolden havnede hos André Silva, som sparkede på mål. Alexander Hack havde taget opstilling foran mål, og da Silva afsluttede, løftede Hack armen og blokerede bolden.
Det kostede ham et rødt kort, og Leipzig fik straffespark, som Silva scorede stensikkert på. Derefter stod der Leipzig på alt.
I pausen blev Yussuf Poulsen pillet ud efter en fin halvleg, som han godt kunne være bekendt. Christopher Nkunku kom på banen, og han var i strålende spillehumør.
Kort inde i anden halvleg scorede Dominik Szoboszlai til 2-0 efter et rigtig fint Leipzig-opspil. Bolden blev sparket højt frem til Nkunku, som lagde den skråt tilbage til ungareren, der plaffede den hårdt i nettet.
Mainz slog tilbage efter 57 minutter, da Jae-Sung Lee sparkede kuglen i netmaskerne via undersiden af overliggeren, men Leipzig slukkede hurtigt gæsternes forhåbninger om comeback.
Få minutter senere løb Christopher Nkunku dybt og fik bolden af André Silva og sparkede den sikkert i mål til 3-1. Samme Silva scorede selv på et brag af en afslutning efter 61 minutter, og så var det afgjort.
Andetsteds løb Hoffenheim med en 3-1-sejr over Augsburg. Freiburg og Bielefeld spillede 2-2, ligesom Leverkusen og Union Berlin gjorde det. Greuther Fürth og Stuttgart spillede 0-0.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Jess Thorup fyret
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER
