Sådan! Yussuf Poulsen og Wind på tavlen i Tyskland

Yussuf Poulsen scorede i en storsejr over Schalke, mens Jonas Wind sendte bolden ind bag Oliver Christensen.



Flere danskere gjorde sig bemærket i Bundesligaen tirsdag aften.

I RB Leipzigs storsejr på 6-1 over Schalke 04 kom Yussuf Poulsen på måltavlen for første gang i sæsonen i ligaen.

Poulsen startede som så ofte før i denne sæson på bænken for Leipzig, men blev sendt på banen med cirka et kvarter tilbage ved stillingen 4-1.

Danskeren takkede for tilliden ved at lave sit første ligamål i denne sæson. I den ordinære spilletids næstsidste minut gjorde han det med en kølig afslutning det til slutresultatet 6-1.

Yussuf Poulsen startede sæsonen skadet, og det har generelt været småt med spilletid for landsholdsangriberen. Tirsdagens mål var hans blot andet i 2022/23.

Jonas Wind gjorde lidt senere på aftenen Yussuf Poulsen kunsten efter. Den tidligere FC København-spiller startede inde for Wolfsburg mod Hertha Berlin og kom fremragende fra start.

Efter lidt over en halv time gjorde Wind det til 3-0. Med et kækt lob sendte han bolden over landsmanden og landsholdskollegaen Oliver Christensen i Hertha-mål og i nettet. Kampen endte 5-0.

Jonas Wind, der har misset en del kampe i denne sæson, er nu oppe på fire mål i otte bundesligakampe for Wolfsburg.

Robert Skov var også i fokus tirsdag, men af andre årsager. Skov startede inde for Hoffenheim i kampen mod Stuttgart, men måtte lade sig udskifte lidt over halvvejs inde i første halvleg.

Skov kunne selv gå fra banen, men tog sig til sin højre læg. Kasper Dolberg startede på bænken for Hoffenheim, men blev skiftet ind i 82. minut, mens Jacob Bruun Larsen sad ude med en skade. Nikolas Nartey spillede hele kampen for Stuttgart, der efter en udligning af Hoffenheims Andrej Kramaric dybt inde i tillægstiden måtte nøjes med 2-2.

Efter tirsdagens resultater er det en smule tættere i toppen af Bundesligaen. Topholdet Bayern München måtte således en smule overraskende nøjes med et enkelt point hjemme mod FC Köln.

Det blev endda først sikret i den ordinære spilletids sidste minut, da Joshua Kimmich udlignede til slutresultatet 1-1. Ellyes Skhiri havde allerede i fjerde minut bragt Köln på 1-0.

Med halvdelen af kampene spillet har Bayern med 36 point fire ned til RB Leipzig på andenpladsen.

En eventuel vinder af onsdagens kamp mellem Freiburg og Eintracht Frankfurt vil komme op på 33 point. Det kan Union Berlin også, hvis det bliver til tre point mod Werder Bremen.

/ritzau/





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Tjekkiet – Danmark

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC København vil bruge mere data i transfers

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Klar på chokskifte

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

De nye Wieghorst og Hjulmand?

FC København tæt på ny assistenttræner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Varme rygter: Han har været i FC København

Vild stime før Danmark-brag

Han er også færdig i FC København

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Stor profil glad for Brøndby

Randers var tæt på – nu er han et monster

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Ser I med, Brøndby?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Joakim Mæhle åbner op