Sådan! Yussuf Poulsen og Wind på tavlen i Tyskland

Yussuf Poulsen scorede i en storsejr over Schalke, mens Jonas Wind sendte bolden ind bag Oliver Christensen.



Flere danskere gjorde sig bemærket i Bundesligaen tirsdag aften.

I RB Leipzigs storsejr på 6-1 over Schalke 04 kom Yussuf Poulsen på måltavlen for første gang i sæsonen i ligaen.

Poulsen startede som så ofte før i denne sæson på bænken for Leipzig, men blev sendt på banen med cirka et kvarter tilbage ved stillingen 4-1.

Danskeren takkede for tilliden ved at lave sit første ligamål i denne sæson. I den ordinære spilletids næstsidste minut gjorde han det med en kølig afslutning det til slutresultatet 6-1.

Yussuf Poulsen startede sæsonen skadet, og det har generelt været småt med spilletid for landsholdsangriberen. Tirsdagens mål var hans blot andet i 2022/23.

Jonas Wind gjorde lidt senere på aftenen Yussuf Poulsen kunsten efter. Den tidligere FC København-spiller startede inde for Wolfsburg mod Hertha Berlin og kom fremragende fra start.

Efter lidt over en halv time gjorde Wind det til 3-0. Med et kækt lob sendte han bolden over landsmanden og landsholdskollegaen Oliver Christensen i Hertha-mål og i nettet. Kampen endte 5-0.

Jonas Wind, der har misset en del kampe i denne sæson, er nu oppe på fire mål i otte bundesligakampe for Wolfsburg.

Robert Skov var også i fokus tirsdag, men af andre årsager. Skov startede inde for Hoffenheim i kampen mod Stuttgart, men måtte lade sig udskifte lidt over halvvejs inde i første halvleg.

Skov kunne selv gå fra banen, men tog sig til sin højre læg. Kasper Dolberg startede på bænken for Hoffenheim, men blev skiftet ind i 82. minut, mens Jacob Bruun Larsen sad ude med en skade. Nikolas Nartey spillede hele kampen for Stuttgart, der efter en udligning af Hoffenheims Andrej Kramaric dybt inde i tillægstiden måtte nøjes med 2-2.

Efter tirsdagens resultater er det en smule tættere i toppen af Bundesligaen. Topholdet Bayern München måtte således en smule overraskende nøjes med et enkelt point hjemme mod FC Köln.

Det blev endda først sikret i den ordinære spilletids sidste minut, da Joshua Kimmich udlignede til slutresultatet 1-1. Ellyes Skhiri havde allerede i fjerde minut bragt Köln på 1-0.

Med halvdelen af kampene spillet har Bayern med 36 point fire ned til RB Leipzig på andenpladsen.

En eventuel vinder af onsdagens kamp mellem Freiburg og Eintracht Frankfurt vil komme op på 33 point. Det kan Union Berlin også, hvis det bliver til tre point mod Werder Bremen.

/ritzau/





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Nu er Dreyer historisk

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Bo Henriksen lander TV-job

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Chokpris på Victor Froholdt

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Dansk drømmehug i Serie A

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

‘Det er tæt på uforklarligt’

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

FC København-fans raser

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Whites afliver Black Cats i Leeds

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rundens hold i Superligaen – 22. runde