Sådan! Yussuf Poulsen og Wind på tavlen i Tyskland

Yussuf Poulsen scorede i en storsejr over Schalke, mens Jonas Wind sendte bolden ind bag Oliver Christensen.



Flere danskere gjorde sig bemærket i Bundesligaen tirsdag aften.

I RB Leipzigs storsejr på 6-1 over Schalke 04 kom Yussuf Poulsen på måltavlen for første gang i sæsonen i ligaen.

Poulsen startede som så ofte før i denne sæson på bænken for Leipzig, men blev sendt på banen med cirka et kvarter tilbage ved stillingen 4-1.

Danskeren takkede for tilliden ved at lave sit første ligamål i denne sæson. I den ordinære spilletids næstsidste minut gjorde han det med en kølig afslutning det til slutresultatet 6-1.

Yussuf Poulsen startede sæsonen skadet, og det har generelt været småt med spilletid for landsholdsangriberen. Tirsdagens mål var hans blot andet i 2022/23.

Jonas Wind gjorde lidt senere på aftenen Yussuf Poulsen kunsten efter. Den tidligere FC København-spiller startede inde for Wolfsburg mod Hertha Berlin og kom fremragende fra start.

Efter lidt over en halv time gjorde Wind det til 3-0. Med et kækt lob sendte han bolden over landsmanden og landsholdskollegaen Oliver Christensen i Hertha-mål og i nettet. Kampen endte 5-0.

Jonas Wind, der har misset en del kampe i denne sæson, er nu oppe på fire mål i otte bundesligakampe for Wolfsburg.

Robert Skov var også i fokus tirsdag, men af andre årsager. Skov startede inde for Hoffenheim i kampen mod Stuttgart, men måtte lade sig udskifte lidt over halvvejs inde i første halvleg.

Skov kunne selv gå fra banen, men tog sig til sin højre læg. Kasper Dolberg startede på bænken for Hoffenheim, men blev skiftet ind i 82. minut, mens Jacob Bruun Larsen sad ude med en skade. Nikolas Nartey spillede hele kampen for Stuttgart, der efter en udligning af Hoffenheims Andrej Kramaric dybt inde i tillægstiden måtte nøjes med 2-2.

Efter tirsdagens resultater er det en smule tættere i toppen af Bundesligaen. Topholdet Bayern München måtte således en smule overraskende nøjes med et enkelt point hjemme mod FC Köln.

Det blev endda først sikret i den ordinære spilletids sidste minut, da Joshua Kimmich udlignede til slutresultatet 1-1. Ellyes Skhiri havde allerede i fjerde minut bragt Köln på 1-0.

Med halvdelen af kampene spillet har Bayern med 36 point fire ned til RB Leipzig på andenpladsen.

En eventuel vinder af onsdagens kamp mellem Freiburg og Eintracht Frankfurt vil komme op på 33 point. Det kan Union Berlin også, hvis det bliver til tre point mod Werder Bremen.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Hjørnefattigt i Philly

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

FC København jagter Romane Amane

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Panama – England

Jordan – Argentina

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Colombia – Portugal

Neestrup og co. henter stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud