Flere danskere gjorde sig bemærket i Bundesligaen tirsdag aften.
I RB Leipzigs storsejr på 6-1 over Schalke 04 kom Yussuf Poulsen på måltavlen for første gang i sæsonen i ligaen.
Poulsen startede som så ofte før i denne sæson på bænken for Leipzig, men blev sendt på banen med cirka et kvarter tilbage ved stillingen 4-1.
Danskeren takkede for tilliden ved at lave sit første ligamål i denne sæson. I den ordinære spilletids næstsidste minut gjorde han det med en kølig afslutning det til slutresultatet 6-1.
Yussuf Poulsen startede sæsonen skadet, og det har generelt været småt med spilletid for landsholdsangriberen. Tirsdagens mål var hans blot andet i 2022/23.
Jonas Wind gjorde lidt senere på aftenen Yussuf Poulsen kunsten efter. Den tidligere FC København-spiller startede inde for Wolfsburg mod Hertha Berlin og kom fremragende fra start.
Efter lidt over en halv time gjorde Wind det til 3-0. Med et kækt lob sendte han bolden over landsmanden og landsholdskollegaen Oliver Christensen i Hertha-mål og i nettet. Kampen endte 5-0.
Jonas Wind, der har misset en del kampe i denne sæson, er nu oppe på fire mål i otte bundesligakampe for Wolfsburg.
Robert Skov var også i fokus tirsdag, men af andre årsager. Skov startede inde for Hoffenheim i kampen mod Stuttgart, men måtte lade sig udskifte lidt over halvvejs inde i første halvleg.
Skov kunne selv gå fra banen, men tog sig til sin højre læg. Kasper Dolberg startede på bænken for Hoffenheim, men blev skiftet ind i 82. minut, mens Jacob Bruun Larsen sad ude med en skade. Nikolas Nartey spillede hele kampen for Stuttgart, der efter en udligning af Hoffenheims Andrej Kramaric dybt inde i tillægstiden måtte nøjes med 2-2.
Efter tirsdagens resultater er det en smule tættere i toppen af Bundesligaen. Topholdet Bayern München måtte således en smule overraskende nøjes med et enkelt point hjemme mod FC Köln.
Det blev endda først sikret i den ordinære spilletids sidste minut, da Joshua Kimmich udlignede til slutresultatet 1-1. Ellyes Skhiri havde allerede i fjerde minut bragt Köln på 1-0.
Med halvdelen af kampene spillet har Bayern med 36 point fire ned til RB Leipzig på andenpladsen.
En eventuel vinder af onsdagens kamp mellem Freiburg og Eintracht Frankfurt vil komme op på 33 point. Det kan Union Berlin også, hvis det bliver til tre point mod Werder Bremen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Portugal skuffede stort mod DR Congo
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT