Poulsen og Leipzig er i pokalfinalen efter drama

Kampen måtte ud i forlænget spilletid, da RB Leipzig slog Werder Bremen med 2-1 i den tyske pokalsemifinale.



Yussuf Poulsen og RB Leipzig er i den tyske pokalfinale, efter at holdet fredag på udebane slog Werder Bremen med 2-1.

Kampen måtte ud i forlænget spilletid, før den blev afgjort, og indskiftede Emil Forsberg scorede det afgørende mål i overtiden af den forlængede spilletid.

Yussuf Poulsen kom på banen med små 20 minutter tilbage af den ordinære spilletid, og danskeren havde flere store muligheder for at afgøre kampen, men kom ikke på måltavlen.

Leipzig er toer i Bundesligaen, hvor Werder Bremen er nummer 14. Derfor lå favoritværdigheden hos gæsterne, men et hårdtkæmpende Bremen-hold afværgede de farligste situationer og spillede sig også selv til flere chancer.

To gange fik hjemmeholdet dog hjælp fra træværket, da først overliggeren og senere stolpen reddede gode Leipzig-forsøg.

Efter 2 gange 45 minutter stod det stadig 0-0 på måltavlen, og kampen skulle ud i forlænget spilletid.

Der skulle ikke gå mere end to minutter af den, før det første mål blev sat ind. Leipzig-angriberen Hee-Chan Hwang sparkede bolden i kassen efter flot boldomgang i Leipzig-angrebet. Poulsen blev noteret for assisten.

Leonardo Bittencourt bragte balance i regnskabet inden de sidste 15 minutter.

Her så det længe ud til, at kampen skulle ende i straffesparkskonkurrence, men så sendte Leipzig-træner Julian Nagelsmann svenske Emil Forsberg på banen.

I overtiden af den forlængede spilletid blev han spillet fri foran mål og fik i akrobatisk stil sendt bolden i kassen til stor Leipzig-jubel.

I finalen venter enten Borussia Dortmund eller Holstein Kiel fra den næstbedste tyske række. De to hold mødes lørdag.

Bayern München er forsvarende pokalmester, men Bundesligaens tophold røg allerede ud af 16.-delsfinalen, da Holstein Kiel vandt efter straffesparkskonkurrence.

/ritzau/





Superliga-retur?




LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Slår transferrekord for Superliga-angriber



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Har budt en milliard

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

FCK misser landsholdsspiller

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Han er ny landstræner for Italien

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent