Yussuf Poulsen og RB Leipzig er i den tyske pokalfinale, efter at holdet fredag på udebane slog Werder Bremen med 2-1.
Kampen måtte ud i forlænget spilletid, før den blev afgjort, og indskiftede Emil Forsberg scorede det afgørende mål i overtiden af den forlængede spilletid.
Yussuf Poulsen kom på banen med små 20 minutter tilbage af den ordinære spilletid, og danskeren havde flere store muligheder for at afgøre kampen, men kom ikke på måltavlen.
Leipzig er toer i Bundesligaen, hvor Werder Bremen er nummer 14. Derfor lå favoritværdigheden hos gæsterne, men et hårdtkæmpende Bremen-hold afværgede de farligste situationer og spillede sig også selv til flere chancer.
To gange fik hjemmeholdet dog hjælp fra træværket, da først overliggeren og senere stolpen reddede gode Leipzig-forsøg.
Efter 2 gange 45 minutter stod det stadig 0-0 på måltavlen, og kampen skulle ud i forlænget spilletid.
Der skulle ikke gå mere end to minutter af den, før det første mål blev sat ind. Leipzig-angriberen Hee-Chan Hwang sparkede bolden i kassen efter flot boldomgang i Leipzig-angrebet. Poulsen blev noteret for assisten.
Leonardo Bittencourt bragte balance i regnskabet inden de sidste 15 minutter.
Her så det længe ud til, at kampen skulle ende i straffesparkskonkurrence, men så sendte Leipzig-træner Julian Nagelsmann svenske Emil Forsberg på banen.
I overtiden af den forlængede spilletid blev han spillet fri foran mål og fik i akrobatisk stil sendt bolden i kassen til stor Leipzig-jubel.
I finalen venter enten Borussia Dortmund eller Holstein Kiel fra den næstbedste tyske række. De to hold mødes lørdag.
Bayern München er forsvarende pokalmester, men Bundesligaens tophold røg allerede ud af 16.-delsfinalen, da Holstein Kiel vandt efter straffesparkskonkurrence.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Bellingham og Kane sender England videre
Ustoppelige Haaland skaber miraklet
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
INTERVIEW
