Yussuf Poulsen og RB Leipzig er i den tyske pokalfinale, efter at holdet fredag på udebane slog Werder Bremen med 2-1.
Kampen måtte ud i forlænget spilletid, før den blev afgjort, og indskiftede Emil Forsberg scorede det afgørende mål i overtiden af den forlængede spilletid.
Yussuf Poulsen kom på banen med små 20 minutter tilbage af den ordinære spilletid, og danskeren havde flere store muligheder for at afgøre kampen, men kom ikke på måltavlen.
Leipzig er toer i Bundesligaen, hvor Werder Bremen er nummer 14. Derfor lå favoritværdigheden hos gæsterne, men et hårdtkæmpende Bremen-hold afværgede de farligste situationer og spillede sig også selv til flere chancer.
To gange fik hjemmeholdet dog hjælp fra træværket, da først overliggeren og senere stolpen reddede gode Leipzig-forsøg.
Efter 2 gange 45 minutter stod det stadig 0-0 på måltavlen, og kampen skulle ud i forlænget spilletid.
Der skulle ikke gå mere end to minutter af den, før det første mål blev sat ind. Leipzig-angriberen Hee-Chan Hwang sparkede bolden i kassen efter flot boldomgang i Leipzig-angrebet. Poulsen blev noteret for assisten.
Leonardo Bittencourt bragte balance i regnskabet inden de sidste 15 minutter.
Her så det længe ud til, at kampen skulle ende i straffesparkskonkurrence, men så sendte Leipzig-træner Julian Nagelsmann svenske Emil Forsberg på banen.
I overtiden af den forlængede spilletid blev han spillet fri foran mål og fik i akrobatisk stil sendt bolden i kassen til stor Leipzig-jubel.
I finalen venter enten Borussia Dortmund eller Holstein Kiel fra den næstbedste tyske række. De to hold mødes lørdag.
Bayern München er forsvarende pokalmester, men Bundesligaens tophold røg allerede ud af 16.-delsfinalen, da Holstein Kiel vandt efter straffesparkskonkurrence.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
