Poulsen og Leipzig er i pokalfinalen efter drama

Kampen måtte ud i forlænget spilletid, da RB Leipzig slog Werder Bremen med 2-1 i den tyske pokalsemifinale.



Yussuf Poulsen og RB Leipzig er i den tyske pokalfinale, efter at holdet fredag på udebane slog Werder Bremen med 2-1.

Kampen måtte ud i forlænget spilletid, før den blev afgjort, og indskiftede Emil Forsberg scorede det afgørende mål i overtiden af den forlængede spilletid.

Yussuf Poulsen kom på banen med små 20 minutter tilbage af den ordinære spilletid, og danskeren havde flere store muligheder for at afgøre kampen, men kom ikke på måltavlen.

Leipzig er toer i Bundesligaen, hvor Werder Bremen er nummer 14. Derfor lå favoritværdigheden hos gæsterne, men et hårdtkæmpende Bremen-hold afværgede de farligste situationer og spillede sig også selv til flere chancer.

To gange fik hjemmeholdet dog hjælp fra træværket, da først overliggeren og senere stolpen reddede gode Leipzig-forsøg.

Efter 2 gange 45 minutter stod det stadig 0-0 på måltavlen, og kampen skulle ud i forlænget spilletid.

Der skulle ikke gå mere end to minutter af den, før det første mål blev sat ind. Leipzig-angriberen Hee-Chan Hwang sparkede bolden i kassen efter flot boldomgang i Leipzig-angrebet. Poulsen blev noteret for assisten.

Leonardo Bittencourt bragte balance i regnskabet inden de sidste 15 minutter.

Her så det længe ud til, at kampen skulle ende i straffesparkskonkurrence, men så sendte Leipzig-træner Julian Nagelsmann svenske Emil Forsberg på banen.

I overtiden af den forlængede spilletid blev han spillet fri foran mål og fik i akrobatisk stil sendt bolden i kassen til stor Leipzig-jubel.

I finalen venter enten Borussia Dortmund eller Holstein Kiel fra den næstbedste tyske række. De to hold mødes lørdag.

Bayern München er forsvarende pokalmester, men Bundesligaens tophold røg allerede ud af 16.-delsfinalen, da Holstein Kiel vandt efter straffesparkskonkurrence.

/ritzau/





Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

PSG – Arsenal

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Erik ten Hag jagter dansker

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej