Mathias “Zanka” Jørgensen befinder sig lige nu i den danske EM-lejr i Helsingør, hvor han har fuld fokus på den slutrunde, der går i gang på lørdag. Når EM er forbi for Danmark og “Zankas” vedkommende, venter en ny opgave for den 31-årige forsvarsspiller.
Fremtiden skal afklares.
I den forgangne sæson var Mathias “Zanka” Jørgensen udlejet fra Fenerbahce til FC København, og mange FCK-fans ser utvivlsomt gerne, at han flytter permanent til den danske hovedstad.
“Zanka” tør dog ikke spå om, hvad der kommer til at ske i løbet af sommeren.
– Det er egentlig et godt spørgsmål. Det ved jeg ikke engang selv. Som aftalen er skruet sammen, er det planen, at jeg vender tilbage til Fenerbahce her til sommer, og så skal der træffes en beslutning. Der er kommet en ny træner i Fenerbahce, og det er nok ham, der træffer beslutningen, siger Mathias “Zanka” Jørgensen og tilføjer:
– Der er ingen grund til at stå og gisne om det inden da, og det er heller ikke noget, jeg bruger min tid på. Men du er måske person nummer 1.006, der spørger mig om det her.
Fik et los i røven
Op til EM-udtagelsen blev det debatteret flittigt, om Mathias “Zanka” Jørgensen havde fortjent en plads blandt Kasper Hjulmands 26 udvalgte, eller om landstræneren i stedet burde udtage en formstærk Andreas Maxsø.
Valget faldt som bekendt på FCK-spilleren, der imidlertid ikke er spået ret mange minutter på banen under EM. Det ved han dog hurtigt kan ændre sig.
– Jeg gør mig ikke så mange tanker. Det er ikke første gang, at jeg står i en situation, hvor nogle vil mene, at jeg er med på et af de yderste mandater. Det var det samme ved seneste slutrunde, og der endte jeg med at spille en stor rolle, siger “Zanka” og tilføjer:
– Jeg ved, at tingene ændrer sig. Nogle gange sker det under en slutrunde, og andre gange gør det ikke, og så er det jo et udtryk for, at det går godt. Så i den forstand er begge to glædelige nyheder.
– Jeg har været med relativt fast de seneste seks år – jeg har misset en enkelt samling. Det, at jeg ikke var med sidste gang, ændrer hverken på min plads i gruppen eller andet.
Mathias “Zanka” Jørgensen mistede på et tidspunkt sin plads på holdet i FC København. Midtstopperen fik et rødt kort i en reserveholdskamp mod Fremad Amager, og det fik FCK-træner Jess Thorup til at reagere.
– Den kontrovers, der var i FCK, havde ikke noget med spillet at gøre. Selvfølgelig var jeg klar over, at hvis man ikke spiller i FC København, skal man heller ikke spille på landsholdet, men det gjorde, at jeg fik et lille los i røven og gjorde tingene på en lidt anden måde efterfølgende, siger “Zanka” og forklarer:
– Jeg begyndte at fokusere lidt mere på mig selv. De år, jeg har været i FC København, har jeg altid været meget fokuseret på, om det hele fungerer. Fungerer holdet? Fungerer klubben? Der lå mit fokus nok lidt for meget, og jeg koncentrerede mig for meget om holdet kontra mig selv. Alle kunne se, at det ikke fungerede. Da fokus blev skiftet væk fra det, siger jeg ikke, at jeg spillede blændende, men præstationerne kom op i det lag, jeg har været vant til. Man bliver jo ikke en dårligere fodboldspiller på tre måneder.
Mathias “Zanka” Jørgensen er noteret for 35 landskampe for Danmark.
LIVE
LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
INTERVIEW
