Mathias “Zanka” Jørgensen befinder sig lige nu i den danske EM-lejr i Helsingør, hvor han har fuld fokus på den slutrunde, der går i gang på lørdag. Når EM er forbi for Danmark og “Zankas” vedkommende, venter en ny opgave for den 31-årige forsvarsspiller.
Fremtiden skal afklares.
I den forgangne sæson var Mathias “Zanka” Jørgensen udlejet fra Fenerbahce til FC København, og mange FCK-fans ser utvivlsomt gerne, at han flytter permanent til den danske hovedstad.
“Zanka” tør dog ikke spå om, hvad der kommer til at ske i løbet af sommeren.
– Det er egentlig et godt spørgsmål. Det ved jeg ikke engang selv. Som aftalen er skruet sammen, er det planen, at jeg vender tilbage til Fenerbahce her til sommer, og så skal der træffes en beslutning. Der er kommet en ny træner i Fenerbahce, og det er nok ham, der træffer beslutningen, siger Mathias “Zanka” Jørgensen og tilføjer:
– Der er ingen grund til at stå og gisne om det inden da, og det er heller ikke noget, jeg bruger min tid på. Men du er måske person nummer 1.006, der spørger mig om det her.
Fik et los i røven
Op til EM-udtagelsen blev det debatteret flittigt, om Mathias “Zanka” Jørgensen havde fortjent en plads blandt Kasper Hjulmands 26 udvalgte, eller om landstræneren i stedet burde udtage en formstærk Andreas Maxsø.
Valget faldt som bekendt på FCK-spilleren, der imidlertid ikke er spået ret mange minutter på banen under EM. Det ved han dog hurtigt kan ændre sig.
– Jeg gør mig ikke så mange tanker. Det er ikke første gang, at jeg står i en situation, hvor nogle vil mene, at jeg er med på et af de yderste mandater. Det var det samme ved seneste slutrunde, og der endte jeg med at spille en stor rolle, siger “Zanka” og tilføjer:
– Jeg ved, at tingene ændrer sig. Nogle gange sker det under en slutrunde, og andre gange gør det ikke, og så er det jo et udtryk for, at det går godt. Så i den forstand er begge to glædelige nyheder.
– Jeg har været med relativt fast de seneste seks år – jeg har misset en enkelt samling. Det, at jeg ikke var med sidste gang, ændrer hverken på min plads i gruppen eller andet.
Mathias “Zanka” Jørgensen mistede på et tidspunkt sin plads på holdet i FC København. Midtstopperen fik et rødt kort i en reserveholdskamp mod Fremad Amager, og det fik FCK-træner Jess Thorup til at reagere.
– Den kontrovers, der var i FCK, havde ikke noget med spillet at gøre. Selvfølgelig var jeg klar over, at hvis man ikke spiller i FC København, skal man heller ikke spille på landsholdet, men det gjorde, at jeg fik et lille los i røven og gjorde tingene på en lidt anden måde efterfølgende, siger “Zanka” og forklarer:
– Jeg begyndte at fokusere lidt mere på mig selv. De år, jeg har været i FC København, har jeg altid været meget fokuseret på, om det hele fungerer. Fungerer holdet? Fungerer klubben? Der lå mit fokus nok lidt for meget, og jeg koncentrerede mig for meget om holdet kontra mig selv. Alle kunne se, at det ikke fungerede. Da fokus blev skiftet væk fra det, siger jeg ikke, at jeg spillede blændende, men præstationerne kom op i det lag, jeg har været vant til. Man bliver jo ikke en dårligere fodboldspiller på tre måneder.
Mathias “Zanka” Jørgensen er noteret for 35 landskampe for Danmark.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
‘Tæt på et rædselskabinet’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
‘Schmedes er under pres’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
INTERVIEW
