Mathias Zanka Jørgensen kom i sidste sæson til FC København på et lejemål, og han kunne tydeligt mærke en forskel på den måde, klubben reagerede på, når han havde været i medierne.
Det fortæller han i Pione Sistos podcast Inside by Sisto efter én time og syv minutter, som kan høres nederst i artiklen.
Her kommer han blandt andet ind på, at den stil han har i pressen ikke var nem i den periode, hvor også Ståle Solbakken blev udskiftet med Jess Thorup på trænerbænken.
– Det kræver, at man har opbakningen fuldt ud. Det kræver, at man har et bagland, en klub, en træner, en pressechef. Altså, at alle står bag dig. Det er en af de ting, som jeg synes manglede rigtig meget i FCK igennem den sidste periode, siger han og fortsætter:
– Jeg følte, at det var blevet for ustabilt. Det vil sige, at jeg når prøvede det, så var det ikke alle, der var med på, at ‘nu står han og opfører sig åndssvagt i medierne’, ‘Han står og råber ad en eller anden’, lyder det fra Mathias Zanka.
Tidligere i FC København var det meget anderledes med forholdet til medierne, nævner han.
– Før i tiden inde i FCK, hvis man ikke ville snakke med nogen, der ikke var rettighedshavere, så kunne de ‘go fuck themselves’ på en eller anden måde. Det synes jeg bare var ændret en lille smule. Den her ting med at stå på mål for alt og slås for FCK, det synes jeg var det fedeste. Jeg gjorde det for min ‘familie’. Det er min klub, det her, forklarer han.
Forskellen på hvordan det har været i hovedstadsklubben og til, hvordan det er i dag er også tydelig for Zanka, som savner den styrke, som man havde førhen.
– Jeg synes, at man er blevet en lille smule for undskyldnende og en lille smule for ‘nå, men vi prøver at behage alle’, fastslår midterforsvareren.
I det hele taget har Zanka set det som en skuffelse i FCK i sidste sæson. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Millionregn over ‘PC’
Arsenal er i Champions League-finalen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER