Mathias Zanka Jørgensen kom i sidste sæson til FC København på et lejemål, og han kunne tydeligt mærke en forskel på den måde, klubben reagerede på, når han havde været i medierne.
Det fortæller han i Pione Sistos podcast Inside by Sisto efter én time og syv minutter, som kan høres nederst i artiklen.
Her kommer han blandt andet ind på, at den stil han har i pressen ikke var nem i den periode, hvor også Ståle Solbakken blev udskiftet med Jess Thorup på trænerbænken.
– Det kræver, at man har opbakningen fuldt ud. Det kræver, at man har et bagland, en klub, en træner, en pressechef. Altså, at alle står bag dig. Det er en af de ting, som jeg synes manglede rigtig meget i FCK igennem den sidste periode, siger han og fortsætter:
– Jeg følte, at det var blevet for ustabilt. Det vil sige, at jeg når prøvede det, så var det ikke alle, der var med på, at ‘nu står han og opfører sig åndssvagt i medierne’, ‘Han står og råber ad en eller anden’, lyder det fra Mathias Zanka.
Tidligere i FC København var det meget anderledes med forholdet til medierne, nævner han.
– Før i tiden inde i FCK, hvis man ikke ville snakke med nogen, der ikke var rettighedshavere, så kunne de ‘go fuck themselves’ på en eller anden måde. Det synes jeg bare var ændret en lille smule. Den her ting med at stå på mål for alt og slås for FCK, det synes jeg var det fedeste. Jeg gjorde det for min ‘familie’. Det er min klub, det her, forklarer han.
Forskellen på hvordan det har været i hovedstadsklubben og til, hvordan det er i dag er også tydelig for Zanka, som savner den styrke, som man havde førhen.
– Jeg synes, at man er blevet en lille smule for undskyldnende og en lille smule for ‘nå, men vi prøver at behage alle’, fastslår midterforsvareren.
I det hele taget har Zanka set det som en skuffelse i FCK i sidste sæson. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED