Mathias Zanka Jørgensen kom i sidste sæson til FC København på et lejemål, og han kunne tydeligt mærke en forskel på den måde, klubben reagerede på, når han havde været i medierne.
Det fortæller han i Pione Sistos podcast Inside by Sisto efter én time og syv minutter, som kan høres nederst i artiklen.
Her kommer han blandt andet ind på, at den stil han har i pressen ikke var nem i den periode, hvor også Ståle Solbakken blev udskiftet med Jess Thorup på trænerbænken.
– Det kræver, at man har opbakningen fuldt ud. Det kræver, at man har et bagland, en klub, en træner, en pressechef. Altså, at alle står bag dig. Det er en af de ting, som jeg synes manglede rigtig meget i FCK igennem den sidste periode, siger han og fortsætter:
– Jeg følte, at det var blevet for ustabilt. Det vil sige, at jeg når prøvede det, så var det ikke alle, der var med på, at ‘nu står han og opfører sig åndssvagt i medierne’, ‘Han står og råber ad en eller anden’, lyder det fra Mathias Zanka.
Tidligere i FC København var det meget anderledes med forholdet til medierne, nævner han.
– Før i tiden inde i FCK, hvis man ikke ville snakke med nogen, der ikke var rettighedshavere, så kunne de ‘go fuck themselves’ på en eller anden måde. Det synes jeg bare var ændret en lille smule. Den her ting med at stå på mål for alt og slås for FCK, det synes jeg var det fedeste. Jeg gjorde det for min ‘familie’. Det er min klub, det her, forklarer han.
Forskellen på hvordan det har været i hovedstadsklubben og til, hvordan det er i dag er også tydelig for Zanka, som savner den styrke, som man havde førhen.
– Jeg synes, at man er blevet en lille smule for undskyldnende og en lille smule for ‘nå, men vi prøver at behage alle’, fastslår midterforsvareren.
I det hele taget har Zanka set det som en skuffelse i FCK i sidste sæson. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER