Zanka revser FCK: De er blevet for undskyldende

Mathias Zanka Jørgensen savnede opbakning fra klubben, når han var i medierne.



Mathias Zanka Jørgensen kom i sidste sæson til FC København på et lejemål, og han kunne tydeligt mærke en forskel på den måde, klubben reagerede på, når han havde været i medierne.

Det fortæller han i Pione Sistos podcast Inside by Sisto efter én time og syv minutter, som kan høres nederst i artiklen.

Her kommer han blandt andet ind på, at den stil han har i pressen ikke var nem i den periode, hvor også Ståle Solbakken blev udskiftet med Jess Thorup på trænerbænken.

– Det kræver, at man har opbakningen fuldt ud. Det kræver, at man har et bagland, en klub, en træner, en pressechef. Altså, at alle står bag dig. Det er en af de ting, som jeg synes manglede rigtig meget i FCK igennem den sidste periode, siger han og fortsætter:

– Jeg følte, at det var blevet for ustabilt. Det vil sige, at jeg når prøvede det, så var det ikke alle, der var med på, at ‘nu står han og opfører sig åndssvagt i medierne’, ‘Han står og råber ad en eller anden’, lyder det fra Mathias Zanka.

Tidligere i FC København var det meget anderledes med forholdet til medierne, nævner han.

– Før i tiden inde i FCK, hvis man ikke ville snakke med nogen, der ikke var rettighedshavere, så kunne de ‘go fuck themselves’ på en eller anden måde. Det synes jeg bare var ændret en lille smule. Den her ting med at stå på mål for alt og slås for FCK, det synes jeg var det fedeste. Jeg gjorde det for min ‘familie’. Det er min klub, det her, forklarer han.

Forskellen på hvordan det har været i hovedstadsklubben og til, hvordan det er i dag er også tydelig for Zanka, som savner den styrke, som man havde førhen.

– Jeg synes, at man er blevet en lille smule for undskyldnende og en lille smule for ‘nå, men vi prøver at behage alle’, fastslår midterforsvareren.

I det hele taget har Zanka set det som en skuffelse i FCK i sidste sæson. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Et ‘angreb’ på Superligaen

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Portugal – Kroatien

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Schweiz – Algeriet

Jagter stor Liverpool-stjerne

AGF-scoop: Hijackede transfer

Her kan man se La Liga fremover

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket