Zanka som Lego-mand

Mathias »Zanka« Jørgensen håber at kunne bygge endnu flere kvaliteter på sig selv som fodboldspiller, når han skifter til PSV.



Der er mange grunde til, at Mathias »Zanka« Jørgensen om et par måneder forlader København og flytter til Eindhoven for at fortsætte karrieren i PSV. En af dem er den udvikling, som han håber at opleve som forsvarer i nye omgivelser.

– Nu skal jeg prøve noget nyt som både menneske og fodboldspiller, noget der kan udvikle mig. Jeg har lært at forsvare til UG af Ståle og CV, men nu skal jeg bygge på med det, de kan lære mig i Holland.

– For det er sådan det er, jeg har taget ting fra Ulrik Laursen, fra Brede Hangeland, fra Michael Gravgaard, og nu kommer jeg til at tage ting fra Holland. På den måde er man nærmest som sin egen Lego-mand, hvor man hele tiden bygge gode ting på, og så er håbet, at man som 26-27-28-årig kan stå som en komplet spiller, siger Mathias »Zanka« Jørgensen i fredagens udgave af Tipsbladet.

Men hvad er håbet og ambitionen for de sidste uger i København, hvordan er han kommet igennem de syv måneder på skadeslisten, hvor mange klubber var interesseret i forsvareren trods knæskaden, hvorfor er han så meget på twitter og hvad er det for FCK-tråde, der allerede har åbnet døre i Eindhoven?

Læs mere: Tipsbladet har mødt FCK-anfører Mathias »Zanka« Jørgensen til en snak om det næste skridt i karrieren. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på skærmen ved at klikke her.





TransferLIVE: Han bliver forlænget i FCK




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Spanien – Saudi-Arabien

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-boss med spændende transfermelding

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vigtigt nyt for ‘AC’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Holland – Sverige

Vil smadre transferrekord

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tyskland – Elfenbenskysten