Zanka som Lego-mand

Mathias »Zanka« Jørgensen håber at kunne bygge endnu flere kvaliteter på sig selv som fodboldspiller, når han skifter til PSV.



Der er mange grunde til, at Mathias »Zanka« Jørgensen om et par måneder forlader København og flytter til Eindhoven for at fortsætte karrieren i PSV. En af dem er den udvikling, som han håber at opleve som forsvarer i nye omgivelser.

– Nu skal jeg prøve noget nyt som både menneske og fodboldspiller, noget der kan udvikle mig. Jeg har lært at forsvare til UG af Ståle og CV, men nu skal jeg bygge på med det, de kan lære mig i Holland.

– For det er sådan det er, jeg har taget ting fra Ulrik Laursen, fra Brede Hangeland, fra Michael Gravgaard, og nu kommer jeg til at tage ting fra Holland. På den måde er man nærmest som sin egen Lego-mand, hvor man hele tiden bygge gode ting på, og så er håbet, at man som 26-27-28-årig kan stå som en komplet spiller, siger Mathias »Zanka« Jørgensen i fredagens udgave af Tipsbladet.

Men hvad er håbet og ambitionen for de sidste uger i København, hvordan er han kommet igennem de syv måneder på skadeslisten, hvor mange klubber var interesseret i forsvareren trods knæskaden, hvorfor er han så meget på twitter og hvad er det for FCK-tråde, der allerede har åbnet døre i Eindhoven?

Læs mere: Tipsbladet har mødt FCK-anfører Mathias »Zanka« Jørgensen til en snak om det næste skridt i karrieren. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på skærmen ved at klikke her.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCK-boss åben for lejeaftaler

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Horsens var et helvede’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Forventer rekord i Superliga-klub

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

– Han har en “grim” side

Brøndby tæt på ny forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø