Zanka som Lego-mand

Mathias »Zanka« Jørgensen håber at kunne bygge endnu flere kvaliteter på sig selv som fodboldspiller, når han skifter til PSV.



Der er mange grunde til, at Mathias »Zanka« Jørgensen om et par måneder forlader København og flytter til Eindhoven for at fortsætte karrieren i PSV. En af dem er den udvikling, som han håber at opleve som forsvarer i nye omgivelser.

– Nu skal jeg prøve noget nyt som både menneske og fodboldspiller, noget der kan udvikle mig. Jeg har lært at forsvare til UG af Ståle og CV, men nu skal jeg bygge på med det, de kan lære mig i Holland.

– For det er sådan det er, jeg har taget ting fra Ulrik Laursen, fra Brede Hangeland, fra Michael Gravgaard, og nu kommer jeg til at tage ting fra Holland. På den måde er man nærmest som sin egen Lego-mand, hvor man hele tiden bygge gode ting på, og så er håbet, at man som 26-27-28-årig kan stå som en komplet spiller, siger Mathias »Zanka« Jørgensen i fredagens udgave af Tipsbladet.

Men hvad er håbet og ambitionen for de sidste uger i København, hvordan er han kommet igennem de syv måneder på skadeslisten, hvor mange klubber var interesseret i forsvareren trods knæskaden, hvorfor er han så meget på twitter og hvad er det for FCK-tråde, der allerede har åbnet døre i Eindhoven?

Læs mere: Tipsbladet har mødt FCK-anfører Mathias »Zanka« Jørgensen til en snak om det næste skridt i karrieren. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på skærmen ved at klikke her.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

– Det vil være VM’s største overraskelse!

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Superligaen er knækket

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Knuser transferrekord

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scorer heftig lønstigning

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Spanien – Belgien