Zanka som Lego-mand

Mathias »Zanka« Jørgensen håber at kunne bygge endnu flere kvaliteter på sig selv som fodboldspiller, når han skifter til PSV.



Der er mange grunde til, at Mathias »Zanka« Jørgensen om et par måneder forlader København og flytter til Eindhoven for at fortsætte karrieren i PSV. En af dem er den udvikling, som han håber at opleve som forsvarer i nye omgivelser.

– Nu skal jeg prøve noget nyt som både menneske og fodboldspiller, noget der kan udvikle mig. Jeg har lært at forsvare til UG af Ståle og CV, men nu skal jeg bygge på med det, de kan lære mig i Holland.

– For det er sådan det er, jeg har taget ting fra Ulrik Laursen, fra Brede Hangeland, fra Michael Gravgaard, og nu kommer jeg til at tage ting fra Holland. På den måde er man nærmest som sin egen Lego-mand, hvor man hele tiden bygge gode ting på, og så er håbet, at man som 26-27-28-årig kan stå som en komplet spiller, siger Mathias »Zanka« Jørgensen i fredagens udgave af Tipsbladet.

Men hvad er håbet og ambitionen for de sidste uger i København, hvordan er han kommet igennem de syv måneder på skadeslisten, hvor mange klubber var interesseret i forsvareren trods knæskaden, hvorfor er han så meget på twitter og hvad er det for FCK-tråde, der allerede har åbnet døre i Eindhoven?

Læs mere: Tipsbladet har mødt FCK-anfører Mathias »Zanka« Jørgensen til en snak om det næste skridt i karrieren. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på skærmen ved at klikke her.





TransferLIVE: Bekræfter kæmpe Bayern-handel




LIVE

VM-LIVE: Første mål sat ind!

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Rundens hold – VM

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

FCK-boss roser varm bomber

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Jonas Lössl stopper karrieren

Superliga-spiller åben for transfer

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman