Den 36-årige målmand Karim Zaza fik her til formiddag besked på, at han ikke ville få tilbudt en forlængelse af den kontrakt, der udløber om en måned. Dermed har Zaza spillet sin sidste kamp for AaB, selv om han i går var med til at fejre, at nordjyderne får et år mere i Superligaen.
Netop på grund af nordjydernes overlevelse havde Karim Zaza regnet med at få tilbudt en ny kontrakt. Han havde i hvert fald ikke regnet med at få denne besked på årets sidste træningsdag.
– Jeg var meget overrasket over den besked, jeg fik. Jeg var stensikker på, at jeg ville blive tilbudt en ny kontrakt efter redningen i går. Jeg havde forventet, at man ville respektere en spiller, som har været i klubben så længe, så meget, at man ville have sagt det i god tid inden sidste arbejdsdag. Kent har valgt, at han vil have en anden målmand, og længere er den ikke, siger Karim Zaza til tipsbladet.dk.
Hvad fremtiden nu skal bringe for den tidligere FC København, OB, Brøndby og Rot Weiss Essen-spiller er uvist. Karim Zaza har endnu ikke gjort sig et gram af tanker omkring fremtiden, men skal han svare i dag, så bliver et karrierestop ikke et tema.
– Jeg tror ikke umiddelbart, at jeg vil stoppe, men jeg vil tænke nøje over min fremtid den næste tid. Nu skal jeg først have noget ferie, og så må vi se, hvad der skal ske. Jeg har ikke nået at tænke over de her ting overhovedet, siger Zaza.
Karim Zaza nåede at spille 149 kampe for AaB. Han var med til at blive dansk mester i 2008, og han var med til efterfølgende at føre holdet ind i Champions Leagues gruppespil.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Salah sender særlig besked
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
OPTAKT
Arsenal – Burnley
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Så er det officielt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback