Den 36-årige målmand Karim Zaza fik her til formiddag besked på, at han ikke ville få tilbudt en forlængelse af den kontrakt, der udløber om en måned. Dermed har Zaza spillet sin sidste kamp for AaB, selv om han i går var med til at fejre, at nordjyderne får et år mere i Superligaen.
Netop på grund af nordjydernes overlevelse havde Karim Zaza regnet med at få tilbudt en ny kontrakt. Han havde i hvert fald ikke regnet med at få denne besked på årets sidste træningsdag.
– Jeg var meget overrasket over den besked, jeg fik. Jeg var stensikker på, at jeg ville blive tilbudt en ny kontrakt efter redningen i går. Jeg havde forventet, at man ville respektere en spiller, som har været i klubben så længe, så meget, at man ville have sagt det i god tid inden sidste arbejdsdag. Kent har valgt, at han vil have en anden målmand, og længere er den ikke, siger Karim Zaza til tipsbladet.dk.
Hvad fremtiden nu skal bringe for den tidligere FC København, OB, Brøndby og Rot Weiss Essen-spiller er uvist. Karim Zaza har endnu ikke gjort sig et gram af tanker omkring fremtiden, men skal han svare i dag, så bliver et karrierestop ikke et tema.
– Jeg tror ikke umiddelbart, at jeg vil stoppe, men jeg vil tænke nøje over min fremtid den næste tid. Nu skal jeg først have noget ferie, og så må vi se, hvad der skal ske. Jeg har ikke nået at tænke over de her ting overhovedet, siger Zaza.
Karim Zaza nåede at spille 149 kampe for AaB. Han var med til at blive dansk mester i 2008, og han var med til efterfølgende at føre holdet ind i Champions Leagues gruppespil.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT