Den 36-årige målmand Karim Zaza fik her til formiddag besked på, at han ikke ville få tilbudt en forlængelse af den kontrakt, der udløber om en måned. Dermed har Zaza spillet sin sidste kamp for AaB, selv om han i går var med til at fejre, at nordjyderne får et år mere i Superligaen.
Netop på grund af nordjydernes overlevelse havde Karim Zaza regnet med at få tilbudt en ny kontrakt. Han havde i hvert fald ikke regnet med at få denne besked på årets sidste træningsdag.
– Jeg var meget overrasket over den besked, jeg fik. Jeg var stensikker på, at jeg ville blive tilbudt en ny kontrakt efter redningen i går. Jeg havde forventet, at man ville respektere en spiller, som har været i klubben så længe, så meget, at man ville have sagt det i god tid inden sidste arbejdsdag. Kent har valgt, at han vil have en anden målmand, og længere er den ikke, siger Karim Zaza til tipsbladet.dk.
Hvad fremtiden nu skal bringe for den tidligere FC København, OB, Brøndby og Rot Weiss Essen-spiller er uvist. Karim Zaza har endnu ikke gjort sig et gram af tanker omkring fremtiden, men skal han svare i dag, så bliver et karrierestop ikke et tema.
– Jeg tror ikke umiddelbart, at jeg vil stoppe, men jeg vil tænke nøje over min fremtid den næste tid. Nu skal jeg først have noget ferie, og så må vi se, hvad der skal ske. Jeg har ikke nået at tænke over de her ting overhovedet, siger Zaza.
Karim Zaza nåede at spille 149 kampe for AaB. Han var med til at blive dansk mester i 2008, og han var med til efterfølgende at føre holdet ind i Champions Leagues gruppespil.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TRANSFER