FC København mister en af klubbens største profiler gennem de seneste tre år. Zdenek Pospech, der kamp efter kamp har fræset Parkens højreside op, har besluttet at forlade de danske mestre, når hans kontrakt udløber til sommer.
– Zdenek bliver ikke i FC København. Han vil opfylde sin kontrakt, men derefter vil han forlade klubben. Det ligner en returbillet til Tjekkiet eller et skifte til den tyske Bundesliga, siger Pospechs agent, Viktor Kolar, til tipsbladet.dk.
Dermed mister københavnerne endnu en af defensivens nøglespillere. Tidligere har venstre backen Oscar Wendt sagt, at han ikke forlænger med “Løverne”, og nu gør Pospech altså det samme. Tilbage i det defensive trekløver med kontraktudløb til sommer står nu blot midterforsvareren Mikael Antonsson, der endnu ikke har offentliggjort sin beslutning.
FC Københavns sportsdirektør vil ikke kommentere direkte på Pospechs beslutning, men han understreger, at FCK fortsat har et ønske om at beholde den tjekkiske landsholdsspiller. Derudover slår han én ting fast.
– Én ting er helt sikkert. Zdenek Pospech er FCK-spiller i foråret, siger Carsten V. Jensen.
Og netop dét kan ikke betvivles. For to uger siden fik FC København således et bud på Zdenek Pospech fra den tyske Bundesliga-klub VfB Stutgart, som ønskede at købe tjekken med øjeblikkelig virkning. Men til stor overraskelse for Pospechs agent vendte københavnerne tommelfingeren ned.
– Der var et tilbud fra Stuttgart, men FCK besluttede at sige nej. Det var ellers et helt fantastisk tilbud. Både for FCK, men især for Zdenek, forklarer Viktor Kolar.
Da VfB Stuttgart i øjeblikket indtager næstsidstepladsen i Bundesligaen med tre point op til redning, var tyskerne desperate efter at hente Pospech nu. For til sommer kan det være for sent. Her kan den traditionsrige klub være rykket ned, og derfor har hverken Stuttgart eller Pospech interesse i at lave en aftale gældende fra tjekkens kontraktudløb til sommer.
– Af den grund har vi ingen forhandlinger med Stuttgart nu, slutter Viktor Kolar.
FC København har allerede Zdenek Pospechs afløser på plads. Sidste fredag kunne de danske mestre således offentliggøre, at SønderjyskEs landsholdsback, Johnny Thomsen, skifter til hovedstaden til sommer.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
LIVE
VM-LIVE: Sådan starter Norge og Elfenbenskysten
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT