FC København mister en af klubbens største profiler gennem de seneste tre år. Zdenek Pospech, der kamp efter kamp har fræset Parkens højreside op, har besluttet at forlade de danske mestre, når hans kontrakt udløber til sommer.
– Zdenek bliver ikke i FC København. Han vil opfylde sin kontrakt, men derefter vil han forlade klubben. Det ligner en returbillet til Tjekkiet eller et skifte til den tyske Bundesliga, siger Pospechs agent, Viktor Kolar, til tipsbladet.dk.
Dermed mister københavnerne endnu en af defensivens nøglespillere. Tidligere har venstre backen Oscar Wendt sagt, at han ikke forlænger med “Løverne”, og nu gør Pospech altså det samme. Tilbage i det defensive trekløver med kontraktudløb til sommer står nu blot midterforsvareren Mikael Antonsson, der endnu ikke har offentliggjort sin beslutning.
FC Københavns sportsdirektør vil ikke kommentere direkte på Pospechs beslutning, men han understreger, at FCK fortsat har et ønske om at beholde den tjekkiske landsholdsspiller. Derudover slår han én ting fast.
– Én ting er helt sikkert. Zdenek Pospech er FCK-spiller i foråret, siger Carsten V. Jensen.
Og netop dét kan ikke betvivles. For to uger siden fik FC København således et bud på Zdenek Pospech fra den tyske Bundesliga-klub VfB Stutgart, som ønskede at købe tjekken med øjeblikkelig virkning. Men til stor overraskelse for Pospechs agent vendte københavnerne tommelfingeren ned.
– Der var et tilbud fra Stuttgart, men FCK besluttede at sige nej. Det var ellers et helt fantastisk tilbud. Både for FCK, men især for Zdenek, forklarer Viktor Kolar.
Da VfB Stuttgart i øjeblikket indtager næstsidstepladsen i Bundesligaen med tre point op til redning, var tyskerne desperate efter at hente Pospech nu. For til sommer kan det være for sent. Her kan den traditionsrige klub være rykket ned, og derfor har hverken Stuttgart eller Pospech interesse i at lave en aftale gældende fra tjekkens kontraktudløb til sommer.
– Af den grund har vi ingen forhandlinger med Stuttgart nu, slutter Viktor Kolar.
FC København har allerede Zdenek Pospechs afløser på plads. Sidste fredag kunne de danske mestre således offentliggøre, at SønderjyskEs landsholdsback, Johnny Thomsen, skifter til hovedstaden til sommer.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
NYHEDER