FC København mister en af klubbens største profiler gennem de seneste tre år. Zdenek Pospech, der kamp efter kamp har fræset Parkens højreside op, har besluttet at forlade de danske mestre, når hans kontrakt udløber til sommer.
– Zdenek bliver ikke i FC København. Han vil opfylde sin kontrakt, men derefter vil han forlade klubben. Det ligner en returbillet til Tjekkiet eller et skifte til den tyske Bundesliga, siger Pospechs agent, Viktor Kolar, til tipsbladet.dk.
Dermed mister københavnerne endnu en af defensivens nøglespillere. Tidligere har venstre backen Oscar Wendt sagt, at han ikke forlænger med “Løverne”, og nu gør Pospech altså det samme. Tilbage i det defensive trekløver med kontraktudløb til sommer står nu blot midterforsvareren Mikael Antonsson, der endnu ikke har offentliggjort sin beslutning.
FC Københavns sportsdirektør vil ikke kommentere direkte på Pospechs beslutning, men han understreger, at FCK fortsat har et ønske om at beholde den tjekkiske landsholdsspiller. Derudover slår han én ting fast.
– Én ting er helt sikkert. Zdenek Pospech er FCK-spiller i foråret, siger Carsten V. Jensen.
Og netop dét kan ikke betvivles. For to uger siden fik FC København således et bud på Zdenek Pospech fra den tyske Bundesliga-klub VfB Stutgart, som ønskede at købe tjekken med øjeblikkelig virkning. Men til stor overraskelse for Pospechs agent vendte københavnerne tommelfingeren ned.
– Der var et tilbud fra Stuttgart, men FCK besluttede at sige nej. Det var ellers et helt fantastisk tilbud. Både for FCK, men især for Zdenek, forklarer Viktor Kolar.
Da VfB Stuttgart i øjeblikket indtager næstsidstepladsen i Bundesligaen med tre point op til redning, var tyskerne desperate efter at hente Pospech nu. For til sommer kan det være for sent. Her kan den traditionsrige klub være rykket ned, og derfor har hverken Stuttgart eller Pospech interesse i at lave en aftale gældende fra tjekkens kontraktudløb til sommer.
– Af den grund har vi ingen forhandlinger med Stuttgart nu, slutter Viktor Kolar.
FC København har allerede Zdenek Pospechs afløser på plads. Sidste fredag kunne de danske mestre således offentliggøre, at SønderjyskEs landsholdsback, Johnny Thomsen, skifter til hovedstaden til sommer.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Manchester City vinder FA Cup
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC København – Randers FC
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
Manchester United – Nottingham Forest
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
OPTAKT