3. oktober 2021 blev Carlos Zeca båret fra banen med en knæskade i Parken, som holdt FC København-anføreren ude i mange måneder.
Nu frygter FCK, at Zeca – næsten på årsdagen – har pådraget sig endnu en alvorlig knæskade under søndagens 1-0-sejr hjemme over AGF.
Det er dog for tidligt at sige, hvor slemt det er med Zeca. Det skal undersøgelser vise, oplyser FCK-træner Jacob Neestrup, som frygter en længere pause for grækeren.
– Med Carlos kan og må jeg ikke stå her og give en diagnose. Vi har heller ikke fået den endnu. Men alle kan se, at det er trist, siger Neestrup.
Han bekræfter, at det minder om skaden for et år siden, selv om Zeca var i stand til selv at gå fra banen. For Neestrup overskygger det FCK-sejren i debuten som cheftræner.
– Jeg kan slet ikke overskue konsekvenserne for os som hold. Det eneste, jeg tænker på, er konsekvenserne for Carlos.
– Det er så dybt tragisk, at så stor en spiller og endnu større personlighed i denne fodboldklub får en alvorlig skade. Han gør alt hver dag for denne klub – specielt i de svære perioder.
– I en alder af 33 fik han en alvorlig skade for et år siden. Det er svært at komme sig over i den alder, men han bragede tilbage på holdet med sin karisma, siger Neestrup.
Nede i omklædningsrummet havde Zeca det ikke godt.
– Jeg har givet Carlos en krammer. Der var ikke mulighed for at snakke med ham, han var meget ked af det, siger Neestrup.
Zeca var ikke den eneste FCK-spiller, der udgik med en skade. Også midtbanespilleren Rasmus Falk blev i første halvleg skiftet ud med det, der lignede en muskelskade.
– Falk har haft nogle udfordringer igennem den seneste periode. Det er det, der rammer ham igen. Det skal vi lige høre mere om, før jeg vil male fanden på væggen, siger Neestrup.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
EKSKLUSIVT