Zidane har en dårlig fornemmelse efter Real Madrids blamage

Zinedine Zidane så et hold uden selvtillid, da Real Madrid tabte til Shakhtar Donetsk i Champions League.



Real Madrid tegnede sig for den måske største negative skuffelse i første runde af Champions League-gruppespillet, da hjemmekampen mod Shakhtar Donetsk blev tabt med 2-3.

Den ukrainske trup var ellers ramt af mange afbud på grund af coronasmitte og skader, men det til trods chokerede Shakhtar mægtige Real ved at score tre mål i første halvleg, så pausestillingen i Madrid lød 0-3.

Træner Zinedine Zidane var da også alt andet end tilfreds efter på pressemødet efter nederlaget.

– Vi manglede lidt af det hele i dag, men værst af alt manglede vi selvtillid. Det er svært at finde ord, når vi indkasserer tre mål i første halvleg. Vi lavede en stor fejl ved det første mål, og derfra blev det svært.

– Jeg sidder tilbage med en meget dårlig følelse, efter det der skete. Det var en dårlig kamp, men som træner er jeg den, der skal finde løsninger. Dem fandt jeg ikke i aften, og det blev svært for mine spillere, siger Zinedine Zidane.

Tete, Manor Salomon og et selvmål af Reals Raphaël Varane skabte ukrainsk føring på 3-0 inden pausen, mens Luka Modric og Junior Vinicius bragte spænding i kampen mod slutningen.

Real Madrid led også et overraskende nederlag på hjemmebane i weekenden i den spanske liga til Cadiz, og nu skal Zidane samle sit hold op inden lørdagens brag ude mod FC Barcelona.

– Jeg har ikke noget af sige til den kamp nu, men vi vil møde op godt forberedt, og der er ting, som skal ændres efter denne negative aften, siger Zidane.

/ritzau/Reuters





LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Michael Carrick bliver i Manchester United

Manchester City bekræfter

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Færdig som cheftræner i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Giver transferopdatering