Stjernespiller blottet for selvtillid: Ikke kun hans skyld

Real Madrids belgiske stjerne Eden Hazard har haft det svært, siden han kom til klubben i 2019 fra Chelsea.



Real Madrids træner, Zinedine Zidane, erkender, at holdets belgiske stjernespiller Eden Hazard mangler selvtillid.

Det siger han, efter at Hazard torsdag aften leverede endnu en anonym indsats, da Real Madrid tabte til Athletic Bilbao og røg ud af den spanske Super Cup.

– Han har brug at få selvtilliden tilbage ved at spille en god kamp eller score et mål. Vi ved, hvor god en spiller han er, og vi er nødt til at være tålmodige med ham, fordi han arbejder hårdt, siger Zidane.

Belgieren er Real Madrids største indkøb nogensinde. Han har i denne sæson blot scoret to mål i alle turneringer, og mod Bilbao så han aldrig rigtig farlig ud, ligesom det også var tilfældet, da Madrid mødte Osasuna i weekenden.

– Vi står bag ham, og vi må give ham tid. Fansene ønsker at se den bedste version af Eden. Vi holder fast i ham, og han ønsker virkelig at forbedre sig. I dag (torsdag, red.) var det ikke kun Edens skyld. Vi er alle i det her sammen, siger Zidane.

Han tilføjer, at han ikke er vred over holdets exit fra Super Cuppen, selv om Real Madrid vandt turneringen sidste år.

– Det er ikke en fiasko. Du kan ikke vinde hver eneste kamp.

– Vi ved, at der kommer til at være en masse ekstern larm efter det her, men vi fortsætter bare med at fokusere og arbejde hårdt, siger franskmanden.

Real Madrid spiller næste gang onsdag, når holdet møder lilleputklubben CD Alcoyano i den spanske pokalturnering Copa del Rey.

Søndag møder Athletic Bilbao FC Barcelona i finalen i Super Cuppen.

/ritzau/Reuters






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Frankrig – Sverige

Stort drama: Brasilien er videre!

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Tyskland – Paraguay

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Hård dom over Kvistgaarden

Her er 16.-delsfinalerne til VM