Bombe: Han stopper karrieren

Det er på tide at sige farvel til fodbold, siger svenskeren, som i tiden hos AC Milan har døjet med skader.



Zlatan Ibrahimovic meddeler, at han indstiller sin professionelle fodboldkarriere.

Det siger det 41-årige svenske fodboldikon under sin farvelceremoni i AC Milan søndag efter sæsonens sidste kamp, som de rød-sorte vandt 3-1 over Verona.

– Det er på tide at sige farvel til fodbold, men ikke til jer, siger han i en tale til fansene på San Siro i Milano ifølge den svenske avis Aftonbladet.

– Der er så mange følelser og minder i denne arena. Første gang, jeg kom til Milano, gav I mig lykke, anden gang kærlighed. I har taget imod mig med åbne arme og fået mig til at føle mig hjemme. Jeg vil være Milan-tilhænger hele mit liv, tilføjer han.

Zlatan Ibrahimovic spillede første gang for AC Milan fra 2010 til 2012, hvor han en del af tiden var udlejet fra FC Barcelona, før han returnerede til den italienske klub i 2020.

Flere af hans holdkammerater, heriblandt Sandro Tonali, havde svært ved at holde tårerne tilbage, da Zlatan Ibrahimovic greb mikrofonen for at holde sin følelsesladede takketale, skriver Aftonbladet.

Og da svenskeren trådte ind på banen, blev han mødt af store klapsalver fra hjemmebanepublikummet, som også brød ud i sang for at hylde ham.

Det blev for nylig kendt, at Zlatan Ibrahimovic forlader AC Milan efter sæsonen, da han ikke har tænkt sig at forny sin kontrakt med klubben.

Flere skader har generet den 41-årige svensker i tiden hos den italienske storklub. I denne sæson har baglår, læg og knæ kostet ham et hav af kampe. Det er kun blevet til fire optrædener i Serie A i den netop overståede sæson.

Zlatan Ibrahimovic var da heller ikke på banen i søndagens kamp mod Verona.

Zlatan Ibrahimovic har i løbet af karrieren tørnet ud for storklubber som Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Manchester United og Paris Saint-Germain.

Inden han kom til AC Milan i 2020, var han på eventyr i USA, hvor han spillede for Los Angeles Galaxy.

AC Milan slutter på fjerdepladsen i den italienske liga med 70 point efter 38 kampe. Allerede i sidste weekend stod det klart, at holdet havde sikret sig den vigtige fjerdeplads og dermed den sidste billet til Champions League.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ivan Toney klar på choktransfer

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Han vinder Ballon d’Or!

Storklub lurer på Superliga-profil

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Helt vild med Brøndby-profil

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet