Zlatan Ibrahimovic meddeler, at han indstiller sin professionelle fodboldkarriere.
Det siger det 41-årige svenske fodboldikon under sin farvelceremoni i AC Milan søndag efter sæsonens sidste kamp, som de rød-sorte vandt 3-1 over Verona.
– Det er på tide at sige farvel til fodbold, men ikke til jer, siger han i en tale til fansene på San Siro i Milano ifølge den svenske avis Aftonbladet.
– Der er så mange følelser og minder i denne arena. Første gang, jeg kom til Milano, gav I mig lykke, anden gang kærlighed. I har taget imod mig med åbne arme og fået mig til at føle mig hjemme. Jeg vil være Milan-tilhænger hele mit liv, tilføjer han.
Zlatan Ibrahimovic spillede første gang for AC Milan fra 2010 til 2012, hvor han en del af tiden var udlejet fra FC Barcelona, før han returnerede til den italienske klub i 2020.
Flere af hans holdkammerater, heriblandt Sandro Tonali, havde svært ved at holde tårerne tilbage, da Zlatan Ibrahimovic greb mikrofonen for at holde sin følelsesladede takketale, skriver Aftonbladet.
Og da svenskeren trådte ind på banen, blev han mødt af store klapsalver fra hjemmebanepublikummet, som også brød ud i sang for at hylde ham.
Det blev for nylig kendt, at Zlatan Ibrahimovic forlader AC Milan efter sæsonen, da han ikke har tænkt sig at forny sin kontrakt med klubben.
Flere skader har generet den 41-årige svensker i tiden hos den italienske storklub. I denne sæson har baglår, læg og knæ kostet ham et hav af kampe. Det er kun blevet til fire optrædener i Serie A i den netop overståede sæson.
Zlatan Ibrahimovic var da heller ikke på banen i søndagens kamp mod Verona.
Zlatan Ibrahimovic har i løbet af karrieren tørnet ud for storklubber som Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Manchester United og Paris Saint-Germain.
Inden han kom til AC Milan i 2020, var han på eventyr i USA, hvor han spillede for Los Angeles Galaxy.
AC Milan slutter på fjerdepladsen i den italienske liga med 70 point efter 38 kampe. Allerede i sidste weekend stod det klart, at holdet havde sikret sig den vigtige fjerdeplads og dermed den sidste billet til Champions League.
/ritzau/
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
MEDIE
Jonas Wind er i København
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
– Det har man nok aldrig set før
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
Vil være en af verdens største klubber om fem år
På rov i FC København
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
Han erstatter Bo Henriksen
Chelsea og Liverpool flopper fælt
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret