Zohore: Fiorentina blev sure over Brøndby-skifte

Kenneth Zohore fik løbepas i Fiorentina, der egentlig gerne ville forlænge hans kontrakt og leje ham ud til italiensk klub.



Kenneth Zohore er OB-spiller for resten af året og er kommet tilden fynske klub for at kæmpe sig til fast spilletid og komme i betragtning til sommerens U/21 EM. 

Angriberen, der som ganske ung tog fra FC København til den italienske Serie A-klub Fiorentina, hvor det til gengæld kneb med spilletiden, hvilket resulterede i lejekontrakt i sidste sæson hos først Brøndby og siden IFK Göteborg.

– Jeg ville ikke tilbage til Fiorentina, så ville det bare være en ond cirkel, der bliver ved. Fiorentina ville gerne have haft, at jeg skulle skrive for et år mere og blive udlejet igen. Det kunne jeg så blive ved med, tænkte jeg. Det er ikke sundt for min udvikling. Heldigvis blev vi enige om at ophæve kontrakten, og da havde vi allerede snakket lidt med OB, siger Kenneth Zohore til Fyens Stiftstidende.

Den italienske klub ville egentlig gerne have beholdt dansken men kun for at beholde ham i Italien, så han kunne modnes af stilen i støvlelandet. Af samme årsag var hans lejeaftaler i Skandinavien heller ikke noget, der blev jublet over hos italienerne. 

-Da jeg tog til Brøndby, var det mit eget ønske, og det var de ikke så glade for i Firenze. De blev også lidt sure til sidst denne gang, så jeg sagde faktisk ja til en Serie B-klub, men aner ikke, hvad der skete, for der blev ikke noget ud af det, fortæller angriberen, der lader til at have en høj stjerne hos træner Ove Pedersen, der har udtrykt stor begejstring over de muligheder, som OB-offensiven har fået med den store og hurtige angriber. 

OB starter forårssæsonen 22. februar med en udekamp mod topholdet FC Midtjylland. 





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

FC København kan miste endnu en stjerne

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

‘Horsens var et helvede’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’