Kenneth Zohore er OB-spiller for resten af året og er kommet tilden fynske klub for at kæmpe sig til fast spilletid og komme i betragtning til sommerens U/21 EM.
Angriberen, der som ganske ung tog fra FC København til den italienske Serie A-klub Fiorentina, hvor det til gengæld kneb med spilletiden, hvilket resulterede i lejekontrakt i sidste sæson hos først Brøndby og siden IFK Göteborg.
– Jeg ville ikke tilbage til Fiorentina, så ville det bare være en ond cirkel, der bliver ved. Fiorentina ville gerne have haft, at jeg skulle skrive for et år mere og blive udlejet igen. Det kunne jeg så blive ved med, tænkte jeg. Det er ikke sundt for min udvikling. Heldigvis blev vi enige om at ophæve kontrakten, og da havde vi allerede snakket lidt med OB, siger Kenneth Zohore til Fyens Stiftstidende.
Den italienske klub ville egentlig gerne have beholdt dansken men kun for at beholde ham i Italien, så han kunne modnes af stilen i støvlelandet. Af samme årsag var hans lejeaftaler i Skandinavien heller ikke noget, der blev jublet over hos italienerne.
-Da jeg tog til Brøndby, var det mit eget ønske, og det var de ikke så glade for i Firenze. De blev også lidt sure til sidst denne gang, så jeg sagde faktisk ja til en Serie B-klub, men aner ikke, hvad der skete, for der blev ikke noget ud af det, fortæller angriberen, der lader til at have en høj stjerne hos træner Ove Pedersen, der har udtrykt stor begejstring over de muligheder, som OB-offensiven har fået med den store og hurtige angriber.
OB starter forårssæsonen 22. februar med en udekamp mod topholdet FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
Pressede på for FC København-exit
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
INTERVIEW
Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
OPTAKT
Argentina – Schweiz
NYHEDER
