Kenneth Zohore er OB-spiller for resten af året og er kommet tilden fynske klub for at kæmpe sig til fast spilletid og komme i betragtning til sommerens U/21 EM.
Angriberen, der som ganske ung tog fra FC København til den italienske Serie A-klub Fiorentina, hvor det til gengæld kneb med spilletiden, hvilket resulterede i lejekontrakt i sidste sæson hos først Brøndby og siden IFK Göteborg.
– Jeg ville ikke tilbage til Fiorentina, så ville det bare være en ond cirkel, der bliver ved. Fiorentina ville gerne have haft, at jeg skulle skrive for et år mere og blive udlejet igen. Det kunne jeg så blive ved med, tænkte jeg. Det er ikke sundt for min udvikling. Heldigvis blev vi enige om at ophæve kontrakten, og da havde vi allerede snakket lidt med OB, siger Kenneth Zohore til Fyens Stiftstidende.
Den italienske klub ville egentlig gerne have beholdt dansken men kun for at beholde ham i Italien, så han kunne modnes af stilen i støvlelandet. Af samme årsag var hans lejeaftaler i Skandinavien heller ikke noget, der blev jublet over hos italienerne.
-Da jeg tog til Brøndby, var det mit eget ønske, og det var de ikke så glade for i Firenze. De blev også lidt sure til sidst denne gang, så jeg sagde faktisk ja til en Serie B-klub, men aner ikke, hvad der skete, for der blev ikke noget ud af det, fortæller angriberen, der lader til at have en høj stjerne hos træner Ove Pedersen, der har udtrykt stor begejstring over de muligheder, som OB-offensiven har fået med den store og hurtige angriber.
OB starter forårssæsonen 22. februar med en udekamp mod topholdet FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: ‘Jeg tror, det bliver min sidste sæson’
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Harry Maguire i chok
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
