Kenneth Zohore er OB-spiller for resten af året og er kommet tilden fynske klub for at kæmpe sig til fast spilletid og komme i betragtning til sommerens U/21 EM.
Angriberen, der som ganske ung tog fra FC København til den italienske Serie A-klub Fiorentina, hvor det til gengæld kneb med spilletiden, hvilket resulterede i lejekontrakt i sidste sæson hos først Brøndby og siden IFK Göteborg.
– Jeg ville ikke tilbage til Fiorentina, så ville det bare være en ond cirkel, der bliver ved. Fiorentina ville gerne have haft, at jeg skulle skrive for et år mere og blive udlejet igen. Det kunne jeg så blive ved med, tænkte jeg. Det er ikke sundt for min udvikling. Heldigvis blev vi enige om at ophæve kontrakten, og da havde vi allerede snakket lidt med OB, siger Kenneth Zohore til Fyens Stiftstidende.
Den italienske klub ville egentlig gerne have beholdt dansken men kun for at beholde ham i Italien, så han kunne modnes af stilen i støvlelandet. Af samme årsag var hans lejeaftaler i Skandinavien heller ikke noget, der blev jublet over hos italienerne.
-Da jeg tog til Brøndby, var det mit eget ønske, og det var de ikke så glade for i Firenze. De blev også lidt sure til sidst denne gang, så jeg sagde faktisk ja til en Serie B-klub, men aner ikke, hvad der skete, for der blev ikke noget ud af det, fortæller angriberen, der lader til at have en høj stjerne hos træner Ove Pedersen, der har udtrykt stor begejstring over de muligheder, som OB-offensiven har fået med den store og hurtige angriber.
OB starter forårssæsonen 22. februar med en udekamp mod topholdet FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
LIVE
Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
Franco Baresi er død
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
Her er FCK’s næste modstander i Europa
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
