Zohore: Fiorentina blev sure over Brøndby-skifte

Kenneth Zohore fik løbepas i Fiorentina, der egentlig gerne ville forlænge hans kontrakt og leje ham ud til italiensk klub.



Kenneth Zohore er OB-spiller for resten af året og er kommet tilden fynske klub for at kæmpe sig til fast spilletid og komme i betragtning til sommerens U/21 EM. 

Angriberen, der som ganske ung tog fra FC København til den italienske Serie A-klub Fiorentina, hvor det til gengæld kneb med spilletiden, hvilket resulterede i lejekontrakt i sidste sæson hos først Brøndby og siden IFK Göteborg.

– Jeg ville ikke tilbage til Fiorentina, så ville det bare være en ond cirkel, der bliver ved. Fiorentina ville gerne have haft, at jeg skulle skrive for et år mere og blive udlejet igen. Det kunne jeg så blive ved med, tænkte jeg. Det er ikke sundt for min udvikling. Heldigvis blev vi enige om at ophæve kontrakten, og da havde vi allerede snakket lidt med OB, siger Kenneth Zohore til Fyens Stiftstidende.

Den italienske klub ville egentlig gerne have beholdt dansken men kun for at beholde ham i Italien, så han kunne modnes af stilen i støvlelandet. Af samme årsag var hans lejeaftaler i Skandinavien heller ikke noget, der blev jublet over hos italienerne. 

-Da jeg tog til Brøndby, var det mit eget ønske, og det var de ikke så glade for i Firenze. De blev også lidt sure til sidst denne gang, så jeg sagde faktisk ja til en Serie B-klub, men aner ikke, hvad der skete, for der blev ikke noget ud af det, fortæller angriberen, der lader til at have en høj stjerne hos træner Ove Pedersen, der har udtrykt stor begejstring over de muligheder, som OB-offensiven har fået med den store og hurtige angriber. 

OB starter forårssæsonen 22. februar med en udekamp mod topholdet FC Midtjylland. 





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Uventet transferdrejning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Vilde scener – 135 var mødt op

Superligaen er knækket

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Spanien – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Scorer heftig lønstigning

Har droppet stor dansk transfer

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber