Andrew Zolotko er færdig i Vejle Boldklub.
Det står klart, da Vejle Boldklub tirsdag aften skriver på sin hjemmeside, at klubben er tilbage på lokale hænder.
Til klubbens hjemmeside sætter han ord på tiden i Vejle og grunden til salget.
– Da jeg for nogle år siden blev spurgt, hvad der skulle til for, at jeg kunne sælge klubben, sagde jeg, at alt har en pris, men det er ikke alle priser, der står på etiketterne. Prisen for succes, uanset hvor stor eller lille, ligger i et stort engagement og en stor tidsinvestering. Det handler ikke kun om pengene.
– Jeg har altid sagt, at jeg vil sælge klubben, når jeg når et punkt i mit liv, hvor jeg ikke havde råd til at investere så meget tid og kræfter i projektet som før. Da jeg snart bliver far, vil jeg gerne være til stede i mit barns liv, og jeg ønsker ikke, at vores ugentlige kommunikation eller min adfærd skal afhænge af en dommerbeslutning, et scoret mål eller en misset straffespark i sidste øjeblik, fortæller Zolotko blandt andet til klubbens hjemmeside.
Den nu tidligere Vejle-ejer mener, at han efterlader klubben et bedre sted, end da han kom til klubben.
– Vi har trods alt formået at have de bedste resultater, denne klub har haft i de sidste 25 år på banen, og de bedste i sin historie – uden for banen. Før vi kom til klubben, var dens største overførsel omkring 300.000 euro, og vi har formået at hæve barren med omkring 20 gange.
Han takker ligeledes alle i Vejle Boldklub for tiden i klubben.
Zolotko kom til Vejle Boldklub i 2016, og Henrik Tønder takker ham for tiden i Nørreskoven.
– Andrew Zolotko kom til Nørreskoven, da klubben var et rigtigt svært sted. Der var få spillere på kontrakt, et akademi, der var træt, og klubben var på medarbejdersiden skåret helt ind til benet. Andrew kom med en ambition om at udvikle klubben. Gennem de sidste otte et halvt år er Vejle Boldklubs infrastruktur blevet udbygget med elitehuset i VB Parken, løbende øgede investeringer i klubbens akademi, samt øgede ansættelser i og omkring miljøet omkring klubbens førstehold, fortæller Henrik Tønder og fortsætter:
– Det er et arbejde, Andrew fortjener en tak for. Samtidig har det internationale snit på trænersiden også løftet Vejle Boldklubs professionalisme og givet et indblik i flere måder at arbejde med klubbens førstehold på. Andrew har heller ikke lagt skjul på, at Vejle Boldklub også var en investering for ham, og derfor har det også været planen, at han ville sælge klubben, når det rigtige bud kom. Jeg er glad på Vejle Boldklubs og fansenes vegne, at det salg sker til en kreds af danske og lokale investorer, afslutter Henrik Tønder.
Men nu er Vejle Boldklub altså tilbage på lokale hænder.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
‘Han er tilgivet’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
‘Jeg hadede verden’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Liverpool – West Ham United
Her skal Sepp Piontek begraves
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER