Andrew Zolotko er færdig i Vejle Boldklub.
Det står klart, da Vejle Boldklub tirsdag aften skriver på sin hjemmeside, at klubben er tilbage på lokale hænder.
Til klubbens hjemmeside sætter han ord på tiden i Vejle og grunden til salget.
– Da jeg for nogle år siden blev spurgt, hvad der skulle til for, at jeg kunne sælge klubben, sagde jeg, at alt har en pris, men det er ikke alle priser, der står på etiketterne. Prisen for succes, uanset hvor stor eller lille, ligger i et stort engagement og en stor tidsinvestering. Det handler ikke kun om pengene.
– Jeg har altid sagt, at jeg vil sælge klubben, når jeg når et punkt i mit liv, hvor jeg ikke havde råd til at investere så meget tid og kræfter i projektet som før. Da jeg snart bliver far, vil jeg gerne være til stede i mit barns liv, og jeg ønsker ikke, at vores ugentlige kommunikation eller min adfærd skal afhænge af en dommerbeslutning, et scoret mål eller en misset straffespark i sidste øjeblik, fortæller Zolotko blandt andet til klubbens hjemmeside.
Den nu tidligere Vejle-ejer mener, at han efterlader klubben et bedre sted, end da han kom til klubben.
– Vi har trods alt formået at have de bedste resultater, denne klub har haft i de sidste 25 år på banen, og de bedste i sin historie – uden for banen. Før vi kom til klubben, var dens største overførsel omkring 300.000 euro, og vi har formået at hæve barren med omkring 20 gange.
Han takker ligeledes alle i Vejle Boldklub for tiden i klubben.
Zolotko kom til Vejle Boldklub i 2016, og Henrik Tønder takker ham for tiden i Nørreskoven.
– Andrew Zolotko kom til Nørreskoven, da klubben var et rigtigt svært sted. Der var få spillere på kontrakt, et akademi, der var træt, og klubben var på medarbejdersiden skåret helt ind til benet. Andrew kom med en ambition om at udvikle klubben. Gennem de sidste otte et halvt år er Vejle Boldklubs infrastruktur blevet udbygget med elitehuset i VB Parken, løbende øgede investeringer i klubbens akademi, samt øgede ansættelser i og omkring miljøet omkring klubbens førstehold, fortæller Henrik Tønder og fortsætter:
– Det er et arbejde, Andrew fortjener en tak for. Samtidig har det internationale snit på trænersiden også løftet Vejle Boldklubs professionalisme og givet et indblik i flere måder at arbejde med klubbens førstehold på. Andrew har heller ikke lagt skjul på, at Vejle Boldklub også var en investering for ham, og derfor har det også været planen, at han ville sælge klubben, når det rigtige bud kom. Jeg er glad på Vejle Boldklubs og fansenes vegne, at det salg sker til en kreds af danske og lokale investorer, afslutter Henrik Tønder.
Men nu er Vejle Boldklub altså tilbage på lokale hænder.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FC København skriver kontrakt med juvel
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER