Zolotko: Derfor sælger jeg Vejle Boldklub

Andrew Zolotko takker alle i Vejle Boldklub for tiden i klubben, og han mener, at han efterlader klubben et godt sted.



Andrew Zolotko er færdig i Vejle Boldklub.

Det står klart, da Vejle Boldklub tirsdag aften skriver på sin hjemmeside, at klubben er tilbage på lokale hænder.

Til klubbens hjemmeside sætter han ord på tiden i Vejle og grunden til salget.

– Da jeg for nogle år siden blev spurgt, hvad der skulle til for, at jeg kunne sælge klubben, sagde jeg, at alt har en pris, men det er ikke alle priser, der står på etiketterne. Prisen for succes, uanset hvor stor eller lille, ligger i et stort engagement og en stor tidsinvestering. Det handler ikke kun om pengene.

– Jeg har altid sagt, at jeg vil sælge klubben, når jeg når et punkt i mit liv, hvor jeg ikke havde råd til at investere så meget tid og kræfter i projektet som før. Da jeg snart bliver far, vil jeg gerne være til stede i mit barns liv, og jeg ønsker ikke, at vores ugentlige kommunikation eller min adfærd skal afhænge af en dommerbeslutning, et scoret mål eller en misset straffespark i sidste øjeblik, fortæller Zolotko blandt andet til klubbens hjemmeside.

Den nu tidligere Vejle-ejer mener, at han efterlader klubben et bedre sted, end da han kom til klubben.

– Vi har trods alt formået at have de bedste resultater, denne klub har haft i de sidste 25 år på banen, og de bedste i sin historie – uden for banen. Før vi kom til klubben, var dens største overførsel omkring 300.000 euro, og vi har formået at hæve barren med omkring 20 gange.

Han takker ligeledes alle i Vejle Boldklub for tiden i klubben.

Zolotko kom til Vejle Boldklub i 2016, og Henrik Tønder takker ham for tiden i Nørreskoven.

– Andrew Zolotko kom til Nørreskoven, da klubben var et rigtigt svært sted. Der var få spillere på kontrakt, et akademi, der var træt, og klubben var på medarbejdersiden skåret helt ind til benet. Andrew kom med en ambition om at udvikle klubben. Gennem de sidste otte et halvt år er Vejle Boldklubs infrastruktur blevet udbygget med elitehuset i VB Parken, løbende øgede investeringer i klubbens akademi, samt øgede ansættelser i og omkring miljøet omkring klubbens førstehold, fortæller Henrik Tønder og fortsætter:

– Det er et arbejde, Andrew fortjener en tak for. Samtidig har det internationale snit på trænersiden også løftet Vejle Boldklubs professionalisme og givet et indblik i flere måder at arbejde med klubbens førstehold på. Andrew har heller ikke lagt skjul på, at Vejle Boldklub også var en investering for ham, og derfor har det også været planen, at han ville sælge klubben, når det rigtige bud kom. Jeg er glad på Vejle Boldklubs og fansenes vegne, at det salg sker til en kreds af danske og lokale investorer, afslutter Henrik Tønder.

Men nu er Vejle Boldklub altså tilbage på lokale hænder.







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Nørgaard kommenterer exitrygte

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Vil væk fra Brøndby

‘FCK er nødt til at lytte’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Storklub har taget kontakt

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Choktransfer på vej? 

Gravesen med vild Neestrup-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FC København er uden Andreas Cornelius

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Transferudmelding fra Vallys

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Medie: FC København nægter

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’