Zolotko: Derfor sælger jeg Vejle Boldklub

Andrew Zolotko takker alle i Vejle Boldklub for tiden i klubben, og han mener, at han efterlader klubben et godt sted.



Andrew Zolotko er færdig i Vejle Boldklub.

Det står klart, da Vejle Boldklub tirsdag aften skriver på sin hjemmeside, at klubben er tilbage på lokale hænder.

Til klubbens hjemmeside sætter han ord på tiden i Vejle og grunden til salget.

– Da jeg for nogle år siden blev spurgt, hvad der skulle til for, at jeg kunne sælge klubben, sagde jeg, at alt har en pris, men det er ikke alle priser, der står på etiketterne. Prisen for succes, uanset hvor stor eller lille, ligger i et stort engagement og en stor tidsinvestering. Det handler ikke kun om pengene.

– Jeg har altid sagt, at jeg vil sælge klubben, når jeg når et punkt i mit liv, hvor jeg ikke havde råd til at investere så meget tid og kræfter i projektet som før. Da jeg snart bliver far, vil jeg gerne være til stede i mit barns liv, og jeg ønsker ikke, at vores ugentlige kommunikation eller min adfærd skal afhænge af en dommerbeslutning, et scoret mål eller en misset straffespark i sidste øjeblik, fortæller Zolotko blandt andet til klubbens hjemmeside.

Den nu tidligere Vejle-ejer mener, at han efterlader klubben et bedre sted, end da han kom til klubben.

– Vi har trods alt formået at have de bedste resultater, denne klub har haft i de sidste 25 år på banen, og de bedste i sin historie – uden for banen. Før vi kom til klubben, var dens største overførsel omkring 300.000 euro, og vi har formået at hæve barren med omkring 20 gange.

Han takker ligeledes alle i Vejle Boldklub for tiden i klubben.

Zolotko kom til Vejle Boldklub i 2016, og Henrik Tønder takker ham for tiden i Nørreskoven.

– Andrew Zolotko kom til Nørreskoven, da klubben var et rigtigt svært sted. Der var få spillere på kontrakt, et akademi, der var træt, og klubben var på medarbejdersiden skåret helt ind til benet. Andrew kom med en ambition om at udvikle klubben. Gennem de sidste otte et halvt år er Vejle Boldklubs infrastruktur blevet udbygget med elitehuset i VB Parken, løbende øgede investeringer i klubbens akademi, samt øgede ansættelser i og omkring miljøet omkring klubbens førstehold, fortæller Henrik Tønder og fortsætter:

– Det er et arbejde, Andrew fortjener en tak for. Samtidig har det internationale snit på trænersiden også løftet Vejle Boldklubs professionalisme og givet et indblik i flere måder at arbejde med klubbens førstehold på. Andrew har heller ikke lagt skjul på, at Vejle Boldklub også var en investering for ham, og derfor har det også været planen, at han ville sælge klubben, når det rigtige bud kom. Jeg er glad på Vejle Boldklubs og fansenes vegne, at det salg sker til en kreds af danske og lokale investorer, afslutter Henrik Tønder.

Men nu er Vejle Boldklub altså tilbage på lokale hænder.



Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Voldsom Franculino-spådom

– Det er fuldkommen meningsløst

Wolfsburg-boss roser Eriksen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Klubboss i angreb på FCK

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

AaB-talent prøver sig af i Italien

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Thomas Frank afviser at tale om det

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Her sætter Vingegaard grænsen

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Viktor Claesson bliver i FC København

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

– Jeg frygter ikke at blive fyret