Andrew Zolotko er færdig i Vejle Boldklub.
Det står klart, da Vejle Boldklub tirsdag aften skriver på sin hjemmeside, at klubben er tilbage på lokale hænder.
Til klubbens hjemmeside sætter han ord på tiden i Vejle og grunden til salget.
– Da jeg for nogle år siden blev spurgt, hvad der skulle til for, at jeg kunne sælge klubben, sagde jeg, at alt har en pris, men det er ikke alle priser, der står på etiketterne. Prisen for succes, uanset hvor stor eller lille, ligger i et stort engagement og en stor tidsinvestering. Det handler ikke kun om pengene.
– Jeg har altid sagt, at jeg vil sælge klubben, når jeg når et punkt i mit liv, hvor jeg ikke havde råd til at investere så meget tid og kræfter i projektet som før. Da jeg snart bliver far, vil jeg gerne være til stede i mit barns liv, og jeg ønsker ikke, at vores ugentlige kommunikation eller min adfærd skal afhænge af en dommerbeslutning, et scoret mål eller en misset straffespark i sidste øjeblik, fortæller Zolotko blandt andet til klubbens hjemmeside.
Den nu tidligere Vejle-ejer mener, at han efterlader klubben et bedre sted, end da han kom til klubben.
– Vi har trods alt formået at have de bedste resultater, denne klub har haft i de sidste 25 år på banen, og de bedste i sin historie – uden for banen. Før vi kom til klubben, var dens største overførsel omkring 300.000 euro, og vi har formået at hæve barren med omkring 20 gange.
Han takker ligeledes alle i Vejle Boldklub for tiden i klubben.
Zolotko kom til Vejle Boldklub i 2016, og Henrik Tønder takker ham for tiden i Nørreskoven.
– Andrew Zolotko kom til Nørreskoven, da klubben var et rigtigt svært sted. Der var få spillere på kontrakt, et akademi, der var træt, og klubben var på medarbejdersiden skåret helt ind til benet. Andrew kom med en ambition om at udvikle klubben. Gennem de sidste otte et halvt år er Vejle Boldklubs infrastruktur blevet udbygget med elitehuset i VB Parken, løbende øgede investeringer i klubbens akademi, samt øgede ansættelser i og omkring miljøet omkring klubbens førstehold, fortæller Henrik Tønder og fortsætter:
– Det er et arbejde, Andrew fortjener en tak for. Samtidig har det internationale snit på trænersiden også løftet Vejle Boldklubs professionalisme og givet et indblik i flere måder at arbejde med klubbens førstehold på. Andrew har heller ikke lagt skjul på, at Vejle Boldklub også var en investering for ham, og derfor har det også været planen, at han ville sælge klubben, når det rigtige bud kom. Jeg er glad på Vejle Boldklubs og fansenes vegne, at det salg sker til en kreds af danske og lokale investorer, afslutter Henrik Tønder.
Men nu er Vejle Boldklub altså tilbage på lokale hænder.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Moukoko vækker opsigt i udlandet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
Superliga-ekspert i svime over FCK
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
Højlund stjæler overskrifter
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER