Zorniger-chok i OB: ‘Jeg er lidt rundt på gulvet’

Alexander Zorniger er lørdag blevet præsenteret som ny cheftræner i OB.



En bombe så eksplosiv, at braget kunne høres hele vejen til Kerteminde, detonerede lørdag middag i Odense.

Alexander Zorniger er ny cheftræner i OB, hvor han afløser Søren Krogh, der er blevet smidt på porten, selv om han ganske overbevisende førte fynboerne retur til Superligaen. Zorniger bliver manden, der skal konsolidere OB i Danmarks bedste fodboldrække, og i OB genforenes han med Troels Bech, som også var hans chef i Brøndby IF.

Det er en kæmpe nyhed, at Alexander Zorniger er tilbage i dansk fodbold, og Martin Davidsen, der er chefredaktør og vært på det uafhængige OB-medie Stemmer fra Ådalen, fik da også et regulært chok, da meldingen dukkede op i indbakken.

– Det var en stor overraskelse. Selv om rygtet har svirret de seneste uger og måneder, havde jeg faktisk forventet, at OB ville holde fast i Søren Krogh, men nu har man trykket på knappen, og jeg må indrømme, at jeg faldt lidt ned af stolen, siger Martin Davidsen til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg ved nærmest ikke, hvad jeg skal forvente, for jeg er lidt rundt på gulvet lige nu. Det er en ret vild nyhed, som jeg lidt havde afskrevet som noget vandrørssnak. Den skal lige bundfælde sig, og så glæder jeg mig bare til at følge OB hen over sommeren og i transfervinduet.

– Jeg er spændt på, hvor ultimativt, det bliver, for Zorniger var virkelig ultimativ i Brøndby. Jeg er spændt på, om de kan styre ham. Det er fra den ene yderlighed til den anden på trænerfronten, hvor Søren Krogh var en meget blød mand – måske i virkeligheden for sød til at være cheftræner. Nu kommer der en Arnold Schwarzenegger-figur ind og skal rydde op i Odense.

Hvad med talenterne?

Søren Krogh væltede sig i sejre som OB-træner i den forgangne sæson, men spillet har langt fra været lige så prangende som resultaterne, og derfor har fynboernes ledelse med Troels Bech i spidsen altså vurderet, at der skal en ny cheftræner til.

– De har ment, at der skulle et gearskifte til. De har fundet det nødvendigt at lave et statement og vise, at det er et andet OB, der kommer op i Superligaen. Mange har også skreget efter noget nyt på trænerposten, fastslår Davidsen.

Og noget nyt det får OB-fansene – men samtidig også noget velkendt. Alexander Zorniger nåede i løbet af sine knap tre år i Brøndby at blive en markant skikkelse i dansk fodbold, og han er stadig en karakter, de fleste husker, selv om det altså er seks år siden, at han forlod Danmark.

– På spillestil tror jeg, det passer godt. OB vil gerne spille med genpres, højt tempo og masser af aktioner, som han var kendt for i Brøndby, siger Martin Davidsen, der dog også råber vagt i gevær på ét punkt.

Alexander Zorniger gjorde meget godt for Brøndby IF, men Masterclass har ikke ret meget at takke den tyske træner for. Zorniger var ikke just imponeret over talentmassen på Vestegnen, og det var ikke ret mange af klubbens unge spillere, han gav chancen. Under Alexander Zorniger var Brøndby mest et hold bestående af udenlandske spillere.

Den tilgang kommer han næppe langt med i OB, mener Martin Davidsen.

– OB gerne vil bringe mange unge spillere op og være danmarksmestre i transition, som Troels Bech selv har sagt. Det var i hvert fald ikke Zornigers clame to fame i Brøndby, og det er jeg meget spændt på at følge, konstaterer OB-eksperten.

Alexander Zorniger har første arbejdsdag i OB 14. juni, og han hiver en gammel Brøndby-kending med sig til Ådalen.





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig