En bombe så eksplosiv, at braget kunne høres hele vejen til Kerteminde, detonerede lørdag middag i Odense.
Alexander Zorniger er ny cheftræner i OB, hvor han afløser Søren Krogh, der er blevet smidt på porten, selv om han ganske overbevisende førte fynboerne retur til Superligaen. Zorniger bliver manden, der skal konsolidere OB i Danmarks bedste fodboldrække, og i OB genforenes han med Troels Bech, som også var hans chef i Brøndby IF.
Det er en kæmpe nyhed, at Alexander Zorniger er tilbage i dansk fodbold, og Martin Davidsen, der er chefredaktør og vært på det uafhængige OB-medie Stemmer fra Ådalen, fik da også et regulært chok, da meldingen dukkede op i indbakken.
– Det var en stor overraskelse. Selv om rygtet har svirret de seneste uger og måneder, havde jeg faktisk forventet, at OB ville holde fast i Søren Krogh, men nu har man trykket på knappen, og jeg må indrømme, at jeg faldt lidt ned af stolen, siger Martin Davidsen til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg ved nærmest ikke, hvad jeg skal forvente, for jeg er lidt rundt på gulvet lige nu. Det er en ret vild nyhed, som jeg lidt havde afskrevet som noget vandrørssnak. Den skal lige bundfælde sig, og så glæder jeg mig bare til at følge OB hen over sommeren og i transfervinduet.
– Jeg er spændt på, hvor ultimativt, det bliver, for Zorniger var virkelig ultimativ i Brøndby. Jeg er spændt på, om de kan styre ham. Det er fra den ene yderlighed til den anden på trænerfronten, hvor Søren Krogh var en meget blød mand – måske i virkeligheden for sød til at være cheftræner. Nu kommer der en Arnold Schwarzenegger-figur ind og skal rydde op i Odense.

Hvad med talenterne?
Søren Krogh væltede sig i sejre som OB-træner i den forgangne sæson, men spillet har langt fra været lige så prangende som resultaterne, og derfor har fynboernes ledelse med Troels Bech i spidsen altså vurderet, at der skal en ny cheftræner til.
– De har ment, at der skulle et gearskifte til. De har fundet det nødvendigt at lave et statement og vise, at det er et andet OB, der kommer op i Superligaen. Mange har også skreget efter noget nyt på trænerposten, fastslår Davidsen.
Og noget nyt det får OB-fansene – men samtidig også noget velkendt. Alexander Zorniger nåede i løbet af sine knap tre år i Brøndby at blive en markant skikkelse i dansk fodbold, og han er stadig en karakter, de fleste husker, selv om det altså er seks år siden, at han forlod Danmark.
– På spillestil tror jeg, det passer godt. OB vil gerne spille med genpres, højt tempo og masser af aktioner, som han var kendt for i Brøndby, siger Martin Davidsen, der dog også råber vagt i gevær på ét punkt.
Alexander Zorniger gjorde meget godt for Brøndby IF, men Masterclass har ikke ret meget at takke den tyske træner for. Zorniger var ikke just imponeret over talentmassen på Vestegnen, og det var ikke ret mange af klubbens unge spillere, han gav chancen. Under Alexander Zorniger var Brøndby mest et hold bestående af udenlandske spillere.
Den tilgang kommer han næppe langt med i OB, mener Martin Davidsen.
– OB gerne vil bringe mange unge spillere op og være danmarksmestre i transition, som Troels Bech selv har sagt. Det var i hvert fald ikke Zornigers clame to fame i Brøndby, og det er jeg meget spændt på at følge, konstaterer OB-eksperten.
Alexander Zorniger har første arbejdsdag i OB 14. juni, og han hiver en gammel Brøndby-kending med sig til Ådalen.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Interessen er eksploderet på grund af FC København
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
FC København-boss reagerer på tilråb
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
Her er Danmarks Nations League-pulje!
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
INTERVIEW
