Zorniger vil skære Brøndby-truppen ned: Har plads til Dominik Kaiser

Brøndby-truppen er i skrivende stund for stor, fastslår Alexander Zorniger, der dog sagtens kan finde en plads til Dominik Kaiser.



Brøndby-truppen har allerede gennemgået en del udskiftninger denne sommer. Teemu Pukki, Frederik Rønnow og Viktor Anker er de spillere, der endegyldigt har sagt farvel, mens Mikael Uhre, Björn Kopplin, Jens Martin Gammelby, Marvin Schwäbe og Ante Erceg er kommet til udefra samtidig med, at Gustaf Nilsson, Gregers Arndal-Lauritzen og Gregor Sikosek er vendt tilbage fra lejemål.

Det efterlader de blå-gule med en meget bred trup, og hvis man spørger cheftræner Alexander Zorniger, er den også for bred. Derfor skal noget af transfervinduet bruges på at barbere antallet ned.

– Det er klart, at vi ikke kører videre med 27 spillere i truppen. Truppen er afgjort for stor. Til slut skal vi måske gerne ned på 25 spillere herunder et par unge talenter, hvoraf den ene bliver Morten (Frendrup, red.). Med 20 mand i truppen ved alle spillere, at de har en hård konkurrent, de skal kæmpe mod. I forhold til 25 spillere er det muligt at træne med alle, men nogle spillere har haft chancen her i Brøndby, men har ikke taget den, så det giver ikke så meget mening, siger Alexander Zorniger og tilføjer ganske, ganske kort om de tilbagevendte lejesvende:

– Lige nu er de Brøndby-spillere.

Selv om Alexander Zorniger gerne vil ned på antal spillere i truppen, understreger han alligevel betydningen af at have en bred trup. Han mener, at det blandt andet var en lidt for tynd besætning, der blev udslagsgivende, da Brøndby mistede grebet om guldmedaljerne i sidste sæson.

– En af grundene til, at vi ikke var i stand til at spille på det samme høje niveau i alle kampe, var, at vi ikke kunne ændre på alle positioner. Vi spillede med de samme backs og de samme angribere i alle kampe – også på grund af skader. Vi har nu lavet et par ændringer, som gør, at vi har øget konkurrencen på backpladserne såvel som i angrebet. Selv om vi har mistet Teemu (Pukki, red.), har vi nu Ante (Erceg, red.), Kamil (Wilczek, red.) og Mikael (Uhre, red.). Så må vi se, om vi skal foretage os yderligere, lyder det fra Zorniger.

Brøndby-træneren fastslår desuden, at der altid er en plads til Dominik Kaiser i truppen. Den tyske midtbanespiller, der er ledig på markedet efter et langt ophold i RB Leipzig, har længe stået højt på Zornigers ønskeliste, og det gør han stadig.

– Vi må se. Han er en interessant spiller, og jeg vil elske at have ham her, siger Zorniger om 29-årige Dominik Kaiser.

Brøndby skal desuden have afklaret fremtiden i forhold til de tre lejesvende Jan Kliment, Anthony Jung og Besar Halimi. Det endelige punktum er ikke sat i nogle af tilfældene.

– Det er alle spillere, der hjalp os en masse i sidste sæson, og jeg håber, at vi finder en god løsning for dem og for klubben, slutter Alexander Zorniger.

Brøndby IF oplyste onsdag, at Besar Halimi træner med frem til 1. juli, og at man er i dialog med RB Leipzig om Anthony Jung. Det største spørgsmålstegn er Jan Kliment, der i øjeblikket er ude med en alvorlig skade. 





Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

FCM smed point i kæmpe drama

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

FCN ydmyger Silkeborg

FC København – Sønderjyske

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

– De skal skille sig af med ham!

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Trækker overskrifter i Sydkorea

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Randers FC – AGF

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Tullberg skifter fire mand

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Viborg FF – FC Midtjylland

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Stjerner sender besked til Froholdt

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF