Zorniger vil skære Brøndby-truppen ned: Har plads til Dominik Kaiser

Brøndby-truppen er i skrivende stund for stor, fastslår Alexander Zorniger, der dog sagtens kan finde en plads til Dominik Kaiser.



Brøndby-truppen har allerede gennemgået en del udskiftninger denne sommer. Teemu Pukki, Frederik Rønnow og Viktor Anker er de spillere, der endegyldigt har sagt farvel, mens Mikael Uhre, Björn Kopplin, Jens Martin Gammelby, Marvin Schwäbe og Ante Erceg er kommet til udefra samtidig med, at Gustaf Nilsson, Gregers Arndal-Lauritzen og Gregor Sikosek er vendt tilbage fra lejemål.

Det efterlader de blå-gule med en meget bred trup, og hvis man spørger cheftræner Alexander Zorniger, er den også for bred. Derfor skal noget af transfervinduet bruges på at barbere antallet ned.

– Det er klart, at vi ikke kører videre med 27 spillere i truppen. Truppen er afgjort for stor. Til slut skal vi måske gerne ned på 25 spillere herunder et par unge talenter, hvoraf den ene bliver Morten (Frendrup, red.). Med 20 mand i truppen ved alle spillere, at de har en hård konkurrent, de skal kæmpe mod. I forhold til 25 spillere er det muligt at træne med alle, men nogle spillere har haft chancen her i Brøndby, men har ikke taget den, så det giver ikke så meget mening, siger Alexander Zorniger og tilføjer ganske, ganske kort om de tilbagevendte lejesvende:

– Lige nu er de Brøndby-spillere.

Selv om Alexander Zorniger gerne vil ned på antal spillere i truppen, understreger han alligevel betydningen af at have en bred trup. Han mener, at det blandt andet var en lidt for tynd besætning, der blev udslagsgivende, da Brøndby mistede grebet om guldmedaljerne i sidste sæson.

– En af grundene til, at vi ikke var i stand til at spille på det samme høje niveau i alle kampe, var, at vi ikke kunne ændre på alle positioner. Vi spillede med de samme backs og de samme angribere i alle kampe – også på grund af skader. Vi har nu lavet et par ændringer, som gør, at vi har øget konkurrencen på backpladserne såvel som i angrebet. Selv om vi har mistet Teemu (Pukki, red.), har vi nu Ante (Erceg, red.), Kamil (Wilczek, red.) og Mikael (Uhre, red.). Så må vi se, om vi skal foretage os yderligere, lyder det fra Zorniger.

Brøndby-træneren fastslår desuden, at der altid er en plads til Dominik Kaiser i truppen. Den tyske midtbanespiller, der er ledig på markedet efter et langt ophold i RB Leipzig, har længe stået højt på Zornigers ønskeliste, og det gør han stadig.

– Vi må se. Han er en interessant spiller, og jeg vil elske at have ham her, siger Zorniger om 29-årige Dominik Kaiser.

Brøndby skal desuden have afklaret fremtiden i forhold til de tre lejesvende Jan Kliment, Anthony Jung og Besar Halimi. Det endelige punktum er ikke sat i nogle af tilfældene.

– Det er alle spillere, der hjalp os en masse i sidste sæson, og jeg håber, at vi finder en god løsning for dem og for klubben, slutter Alexander Zorniger.

Brøndby IF oplyste onsdag, at Besar Halimi træner med frem til 1. juli, og at man er i dialog med RB Leipzig om Anthony Jung. Det største spørgsmålstegn er Jan Kliment, der i øjeblikket er ude med en alvorlig skade. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Reagerer på Brøndby-bombe

David Nielsen tæt på fyring

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Langer ud efter trænerlegende

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

631 millioner kroner

FCM henter svensk forsvarstalent

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Newcastle – Manchester United



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

I chok over Manchester United

Nu er Dreyer historisk

Skræmmende Chido Obi-scener

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– Det må for alt i verden ikke ske!

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

‘Han tisser isterninger’

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Victor Nelsson topper international impact-liste

Kritik preller af på Arteta

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM