Brøndby-truppen har allerede gennemgået en del udskiftninger denne sommer. Teemu Pukki, Frederik Rønnow og Viktor Anker er de spillere, der endegyldigt har sagt farvel, mens Mikael Uhre, Björn Kopplin, Jens Martin Gammelby, Marvin Schwäbe og Ante Erceg er kommet til udefra samtidig med, at Gustaf Nilsson, Gregers Arndal-Lauritzen og Gregor Sikosek er vendt tilbage fra lejemål.
Det efterlader de blå-gule med en meget bred trup, og hvis man spørger cheftræner Alexander Zorniger, er den også for bred. Derfor skal noget af transfervinduet bruges på at barbere antallet ned.
– Det er klart, at vi ikke kører videre med 27 spillere i truppen. Truppen er afgjort for stor. Til slut skal vi måske gerne ned på 25 spillere herunder et par unge talenter, hvoraf den ene bliver Morten (Frendrup, red.). Med 20 mand i truppen ved alle spillere, at de har en hård konkurrent, de skal kæmpe mod. I forhold til 25 spillere er det muligt at træne med alle, men nogle spillere har haft chancen her i Brøndby, men har ikke taget den, så det giver ikke så meget mening, siger Alexander Zorniger og tilføjer ganske, ganske kort om de tilbagevendte lejesvende:
– Lige nu er de Brøndby-spillere.
Selv om Alexander Zorniger gerne vil ned på antal spillere i truppen, understreger han alligevel betydningen af at have en bred trup. Han mener, at det blandt andet var en lidt for tynd besætning, der blev udslagsgivende, da Brøndby mistede grebet om guldmedaljerne i sidste sæson.
– En af grundene til, at vi ikke var i stand til at spille på det samme høje niveau i alle kampe, var, at vi ikke kunne ændre på alle positioner. Vi spillede med de samme backs og de samme angribere i alle kampe – også på grund af skader. Vi har nu lavet et par ændringer, som gør, at vi har øget konkurrencen på backpladserne såvel som i angrebet. Selv om vi har mistet Teemu (Pukki, red.), har vi nu Ante (Erceg, red.), Kamil (Wilczek, red.) og Mikael (Uhre, red.). Så må vi se, om vi skal foretage os yderligere, lyder det fra Zorniger.
Brøndby-træneren fastslår desuden, at der altid er en plads til Dominik Kaiser i truppen. Den tyske midtbanespiller, der er ledig på markedet efter et langt ophold i RB Leipzig, har længe stået højt på Zornigers ønskeliste, og det gør han stadig.
– Vi må se. Han er en interessant spiller, og jeg vil elske at have ham her, siger Zorniger om 29-årige Dominik Kaiser.
Brøndby skal desuden have afklaret fremtiden i forhold til de tre lejesvende Jan Kliment, Anthony Jung og Besar Halimi. Det endelige punktum er ikke sat i nogle af tilfældene.
– Det er alle spillere, der hjalp os en masse i sidste sæson, og jeg håber, at vi finder en god løsning for dem og for klubben, slutter Alexander Zorniger.
Brøndby IF oplyste onsdag, at Besar Halimi træner med frem til 1. juli, og at man er i dialog med RB Leipzig om Anthony Jung. Det største spørgsmålstegn er Jan Kliment, der i øjeblikket er ude med en alvorlig skade.
LIVE
LIVE: ‘Han kommer nok i job meget snart igen’
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Tottenham under stregen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
Brøndby-fans sender åbent brev
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
AGF snubler i guldkampen
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
