Zorniger vil skære Brøndby-truppen ned: Har plads til Dominik Kaiser

Brøndby-truppen er i skrivende stund for stor, fastslår Alexander Zorniger, der dog sagtens kan finde en plads til Dominik Kaiser.



Brøndby-truppen har allerede gennemgået en del udskiftninger denne sommer. Teemu Pukki, Frederik Rønnow og Viktor Anker er de spillere, der endegyldigt har sagt farvel, mens Mikael Uhre, Björn Kopplin, Jens Martin Gammelby, Marvin Schwäbe og Ante Erceg er kommet til udefra samtidig med, at Gustaf Nilsson, Gregers Arndal-Lauritzen og Gregor Sikosek er vendt tilbage fra lejemål.

Det efterlader de blå-gule med en meget bred trup, og hvis man spørger cheftræner Alexander Zorniger, er den også for bred. Derfor skal noget af transfervinduet bruges på at barbere antallet ned.

– Det er klart, at vi ikke kører videre med 27 spillere i truppen. Truppen er afgjort for stor. Til slut skal vi måske gerne ned på 25 spillere herunder et par unge talenter, hvoraf den ene bliver Morten (Frendrup, red.). Med 20 mand i truppen ved alle spillere, at de har en hård konkurrent, de skal kæmpe mod. I forhold til 25 spillere er det muligt at træne med alle, men nogle spillere har haft chancen her i Brøndby, men har ikke taget den, så det giver ikke så meget mening, siger Alexander Zorniger og tilføjer ganske, ganske kort om de tilbagevendte lejesvende:

– Lige nu er de Brøndby-spillere.

Selv om Alexander Zorniger gerne vil ned på antal spillere i truppen, understreger han alligevel betydningen af at have en bred trup. Han mener, at det blandt andet var en lidt for tynd besætning, der blev udslagsgivende, da Brøndby mistede grebet om guldmedaljerne i sidste sæson.

– En af grundene til, at vi ikke var i stand til at spille på det samme høje niveau i alle kampe, var, at vi ikke kunne ændre på alle positioner. Vi spillede med de samme backs og de samme angribere i alle kampe – også på grund af skader. Vi har nu lavet et par ændringer, som gør, at vi har øget konkurrencen på backpladserne såvel som i angrebet. Selv om vi har mistet Teemu (Pukki, red.), har vi nu Ante (Erceg, red.), Kamil (Wilczek, red.) og Mikael (Uhre, red.). Så må vi se, om vi skal foretage os yderligere, lyder det fra Zorniger.

Brøndby-træneren fastslår desuden, at der altid er en plads til Dominik Kaiser i truppen. Den tyske midtbanespiller, der er ledig på markedet efter et langt ophold i RB Leipzig, har længe stået højt på Zornigers ønskeliste, og det gør han stadig.

– Vi må se. Han er en interessant spiller, og jeg vil elske at have ham her, siger Zorniger om 29-årige Dominik Kaiser.

Brøndby skal desuden have afklaret fremtiden i forhold til de tre lejesvende Jan Kliment, Anthony Jung og Besar Halimi. Det endelige punktum er ikke sat i nogle af tilfældene.

– Det er alle spillere, der hjalp os en masse i sidste sæson, og jeg håber, at vi finder en god løsning for dem og for klubben, slutter Alexander Zorniger.

Brøndby IF oplyste onsdag, at Besar Halimi træner med frem til 1. juli, og at man er i dialog med RB Leipzig om Anthony Jung. Det største spørgsmålstegn er Jan Kliment, der i øjeblikket er ude med en alvorlig skade. 





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Chido Obi var ustyrlig

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

FC Midtjylland kørte OB over

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

– Det er en gigantisk fiasko

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Sønderjyske – Silkeborg IF

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Viborg FF – Brøndby IF

Boilesen peger på FC København

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Det var forfærdeligt at se på!’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

AGF dummer sig mod Fredericia

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Salah strålede for Liverpool

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

OB – FC Midtjylland

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise