Brøndby-truppen har allerede gennemgået en del udskiftninger denne sommer. Teemu Pukki, Frederik Rønnow og Viktor Anker er de spillere, der endegyldigt har sagt farvel, mens Mikael Uhre, Björn Kopplin, Jens Martin Gammelby, Marvin Schwäbe og Ante Erceg er kommet til udefra samtidig med, at Gustaf Nilsson, Gregers Arndal-Lauritzen og Gregor Sikosek er vendt tilbage fra lejemål.
Det efterlader de blå-gule med en meget bred trup, og hvis man spørger cheftræner Alexander Zorniger, er den også for bred. Derfor skal noget af transfervinduet bruges på at barbere antallet ned.
– Det er klart, at vi ikke kører videre med 27 spillere i truppen. Truppen er afgjort for stor. Til slut skal vi måske gerne ned på 25 spillere herunder et par unge talenter, hvoraf den ene bliver Morten (Frendrup, red.). Med 20 mand i truppen ved alle spillere, at de har en hård konkurrent, de skal kæmpe mod. I forhold til 25 spillere er det muligt at træne med alle, men nogle spillere har haft chancen her i Brøndby, men har ikke taget den, så det giver ikke så meget mening, siger Alexander Zorniger og tilføjer ganske, ganske kort om de tilbagevendte lejesvende:
– Lige nu er de Brøndby-spillere.
Selv om Alexander Zorniger gerne vil ned på antal spillere i truppen, understreger han alligevel betydningen af at have en bred trup. Han mener, at det blandt andet var en lidt for tynd besætning, der blev udslagsgivende, da Brøndby mistede grebet om guldmedaljerne i sidste sæson.
– En af grundene til, at vi ikke var i stand til at spille på det samme høje niveau i alle kampe, var, at vi ikke kunne ændre på alle positioner. Vi spillede med de samme backs og de samme angribere i alle kampe – også på grund af skader. Vi har nu lavet et par ændringer, som gør, at vi har øget konkurrencen på backpladserne såvel som i angrebet. Selv om vi har mistet Teemu (Pukki, red.), har vi nu Ante (Erceg, red.), Kamil (Wilczek, red.) og Mikael (Uhre, red.). Så må vi se, om vi skal foretage os yderligere, lyder det fra Zorniger.
Brøndby-træneren fastslår desuden, at der altid er en plads til Dominik Kaiser i truppen. Den tyske midtbanespiller, der er ledig på markedet efter et langt ophold i RB Leipzig, har længe stået højt på Zornigers ønskeliste, og det gør han stadig.
– Vi må se. Han er en interessant spiller, og jeg vil elske at have ham her, siger Zorniger om 29-årige Dominik Kaiser.
Brøndby skal desuden have afklaret fremtiden i forhold til de tre lejesvende Jan Kliment, Anthony Jung og Besar Halimi. Det endelige punktum er ikke sat i nogle af tilfældene.
– Det er alle spillere, der hjalp os en masse i sidste sæson, og jeg håber, at vi finder en god løsning for dem og for klubben, slutter Alexander Zorniger.
Brøndby IF oplyste onsdag, at Besar Halimi træner med frem til 1. juli, og at man er i dialog med RB Leipzig om Anthony Jung. Det største spørgsmålstegn er Jan Kliment, der i øjeblikket er ude med en alvorlig skade.
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
INTERVIEW
– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TIPSBLADET I EUROPA
Megastjerne så intet fra FC København
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
TIPSBLADET I EUROPA
Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada
Sammenligner ham med Lionel Messi
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
Liverpool satte Real Madrid på plads
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TIPSBLADET I EUROPA
Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
TOPNYHED
‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
Prøver at lokke FC København-stjerne
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
DAGENS SPILFORSLAG
Gudesønner kan greje Gala igen
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
Her kan du se Tottenham mod FC København
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
TOPNYHED
