Brøndby-truppen har allerede gennemgået en del udskiftninger denne sommer. Teemu Pukki, Frederik Rønnow og Viktor Anker er de spillere, der endegyldigt har sagt farvel, mens Mikael Uhre, Björn Kopplin, Jens Martin Gammelby, Marvin Schwäbe og Ante Erceg er kommet til udefra samtidig med, at Gustaf Nilsson, Gregers Arndal-Lauritzen og Gregor Sikosek er vendt tilbage fra lejemål.
Det efterlader de blå-gule med en meget bred trup, og hvis man spørger cheftræner Alexander Zorniger, er den også for bred. Derfor skal noget af transfervinduet bruges på at barbere antallet ned.
– Det er klart, at vi ikke kører videre med 27 spillere i truppen. Truppen er afgjort for stor. Til slut skal vi måske gerne ned på 25 spillere herunder et par unge talenter, hvoraf den ene bliver Morten (Frendrup, red.). Med 20 mand i truppen ved alle spillere, at de har en hård konkurrent, de skal kæmpe mod. I forhold til 25 spillere er det muligt at træne med alle, men nogle spillere har haft chancen her i Brøndby, men har ikke taget den, så det giver ikke så meget mening, siger Alexander Zorniger og tilføjer ganske, ganske kort om de tilbagevendte lejesvende:
– Lige nu er de Brøndby-spillere.
Selv om Alexander Zorniger gerne vil ned på antal spillere i truppen, understreger han alligevel betydningen af at have en bred trup. Han mener, at det blandt andet var en lidt for tynd besætning, der blev udslagsgivende, da Brøndby mistede grebet om guldmedaljerne i sidste sæson.
– En af grundene til, at vi ikke var i stand til at spille på det samme høje niveau i alle kampe, var, at vi ikke kunne ændre på alle positioner. Vi spillede med de samme backs og de samme angribere i alle kampe – også på grund af skader. Vi har nu lavet et par ændringer, som gør, at vi har øget konkurrencen på backpladserne såvel som i angrebet. Selv om vi har mistet Teemu (Pukki, red.), har vi nu Ante (Erceg, red.), Kamil (Wilczek, red.) og Mikael (Uhre, red.). Så må vi se, om vi skal foretage os yderligere, lyder det fra Zorniger.
Brøndby-træneren fastslår desuden, at der altid er en plads til Dominik Kaiser i truppen. Den tyske midtbanespiller, der er ledig på markedet efter et langt ophold i RB Leipzig, har længe stået højt på Zornigers ønskeliste, og det gør han stadig.
– Vi må se. Han er en interessant spiller, og jeg vil elske at have ham her, siger Zorniger om 29-årige Dominik Kaiser.
Brøndby skal desuden have afklaret fremtiden i forhold til de tre lejesvende Jan Kliment, Anthony Jung og Besar Halimi. Det endelige punktum er ikke sat i nogle af tilfældene.
– Det er alle spillere, der hjalp os en masse i sidste sæson, og jeg håber, at vi finder en god løsning for dem og for klubben, slutter Alexander Zorniger.
Brøndby IF oplyste onsdag, at Besar Halimi træner med frem til 1. juli, og at man er i dialog med RB Leipzig om Anthony Jung. Det største spørgsmålstegn er Jan Kliment, der i øjeblikket er ude med en alvorlig skade.
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
NYHEDER
– En humørdræber
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
