Danmark råder over en masse talentfulde målmænd, og en af disse er 17-årige Lucas Martin Nygaard.
For nylig var han afsted med det danske U18-landshold, og det vakte en smule opsigt med tanke på, at Lucas Martin Nygaard for nuværende står uden klub. Det har han gjort siden årsskiftet, da han forlod FC Nordsjælland. Tipsbladet kunne i samme ombæring melde, at han holder formen ved lige i Superliga-klubben Lyngby Boldklub.
Her træner han en del med, men det er ikke den eneste klub, som han vist sig frem i. Tipsbladet kan nu fortælle, at han også har trænet med i storklubberne Arsenal og Paris Saint-Germain i år.
Det er nogle af de største adresser overhovedet, som man kan vise sig frem på, og det vidner om, at der kigges i danskerens retning ude i fodboldeuropa. Lucas Martin Nygaard står med kortene på hånden, i og med han er uden klub, hvilket også giver ham frihed til at gøre, hvad han vil.
Lige nu er der ikke noget på plads omkring målmandens fremtid, men mon ikke at de på landsholdet håber, at der snart kommer en afklaring?
I forbindelse med udtagelsen til U18-landsholdet senest talte Tipsbladet med landstræner Lasse Stensgaard om netop Lucas Martin Nygaard, og her gjorde han det klart, at målmandens situation ikke er optimal, hvis den fortsætter.
Han var dog fuld af rosende ord for det store talent.
– Han er en rigtig vinder, og han vil gøre alt, hvad han kan, for at vinde. Han træner sindssygt godt og giver den gas på banen, og det betyder også, at han går forrest i den del, når vi spiller kampene. Der ligger han en standard, at vi er her, fordi vi skal vinde og ikke bare skal spille kampen.
– De sidste par år har han lagt på i sit redningsspil, så han også er en afgørende spiller og kan tage nogle bolde, så han ikke primært er god med fødderne, men også god til det der egentlig står i arbejdsbeskrivelsen, sagde han dengang.
Lucas Martin Nygaard har landskampe for Danmarks U16-, U17- og U18-landshold.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
AVIS