Danmark råder over en masse talentfulde målmænd, og en af disse er 17-årige Lucas Martin Nygaard.
For nylig var han afsted med det danske U18-landshold, og det vakte en smule opsigt med tanke på, at Lucas Martin Nygaard for nuværende står uden klub. Det har han gjort siden årsskiftet, da han forlod FC Nordsjælland. Tipsbladet kunne i samme ombæring melde, at han holder formen ved lige i Superliga-klubben Lyngby Boldklub.
Her træner han en del med, men det er ikke den eneste klub, som han vist sig frem i. Tipsbladet kan nu fortælle, at han også har trænet med i storklubberne Arsenal og Paris Saint-Germain i år.
Det er nogle af de største adresser overhovedet, som man kan vise sig frem på, og det vidner om, at der kigges i danskerens retning ude i fodboldeuropa. Lucas Martin Nygaard står med kortene på hånden, i og med han er uden klub, hvilket også giver ham frihed til at gøre, hvad han vil.
Lige nu er der ikke noget på plads omkring målmandens fremtid, men mon ikke at de på landsholdet håber, at der snart kommer en afklaring?
I forbindelse med udtagelsen til U18-landsholdet senest talte Tipsbladet med landstræner Lasse Stensgaard om netop Lucas Martin Nygaard, og her gjorde han det klart, at målmandens situation ikke er optimal, hvis den fortsætter.
Han var dog fuld af rosende ord for det store talent.
– Han er en rigtig vinder, og han vil gøre alt, hvad han kan, for at vinde. Han træner sindssygt godt og giver den gas på banen, og det betyder også, at han går forrest i den del, når vi spiller kampene. Der ligger han en standard, at vi er her, fordi vi skal vinde og ikke bare skal spille kampen.
– De sidste par år har han lagt på i sit redningsspil, så han også er en afgørende spiller og kan tage nogle bolde, så han ikke primært er god med fødderne, men også god til det der egentlig står i arbejdsbeskrivelsen, sagde han dengang.
Lucas Martin Nygaard har landskampe for Danmarks U16-, U17- og U18-landshold.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
Tuchel føler “den største smerte af alle”
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT