Danmark råder over en masse talentfulde målmænd, og en af disse er 17-årige Lucas Martin Nygaard.
For nylig var han afsted med det danske U18-landshold, og det vakte en smule opsigt med tanke på, at Lucas Martin Nygaard for nuværende står uden klub. Det har han gjort siden årsskiftet, da han forlod FC Nordsjælland. Tipsbladet kunne i samme ombæring melde, at han holder formen ved lige i Superliga-klubben Lyngby Boldklub.
Her træner han en del med, men det er ikke den eneste klub, som han vist sig frem i. Tipsbladet kan nu fortælle, at han også har trænet med i storklubberne Arsenal og Paris Saint-Germain i år.
Det er nogle af de største adresser overhovedet, som man kan vise sig frem på, og det vidner om, at der kigges i danskerens retning ude i fodboldeuropa. Lucas Martin Nygaard står med kortene på hånden, i og med han er uden klub, hvilket også giver ham frihed til at gøre, hvad han vil.
Lige nu er der ikke noget på plads omkring målmandens fremtid, men mon ikke at de på landsholdet håber, at der snart kommer en afklaring?
I forbindelse med udtagelsen til U18-landsholdet senest talte Tipsbladet med landstræner Lasse Stensgaard om netop Lucas Martin Nygaard, og her gjorde han det klart, at målmandens situation ikke er optimal, hvis den fortsætter.
Han var dog fuld af rosende ord for det store talent.
– Han er en rigtig vinder, og han vil gøre alt, hvad han kan, for at vinde. Han træner sindssygt godt og giver den gas på banen, og det betyder også, at han går forrest i den del, når vi spiller kampene. Der ligger han en standard, at vi er her, fordi vi skal vinde og ikke bare skal spille kampen.
– De sidste par år har han lagt på i sit redningsspil, så han også er en afgørende spiller og kan tage nogle bolde, så han ikke primært er god med fødderne, men også god til det der egentlig står i arbejdsbeskrivelsen, sagde han dengang.
Lucas Martin Nygaard har landskampe for Danmarks U16-, U17- og U18-landshold.
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
OPTAKT