Danmark råder over en masse talentfulde målmænd, og en af disse er 17-årige Lucas Martin Nygaard.
For nylig var han afsted med det danske U18-landshold, og det vakte en smule opsigt med tanke på, at Lucas Martin Nygaard for nuværende står uden klub. Det har han gjort siden årsskiftet, da han forlod FC Nordsjælland. Tipsbladet kunne i samme ombæring melde, at han holder formen ved lige i Superliga-klubben Lyngby Boldklub.
Her træner han en del med, men det er ikke den eneste klub, som han vist sig frem i. Tipsbladet kan nu fortælle, at han også har trænet med i storklubberne Arsenal og Paris Saint-Germain i år.
Det er nogle af de største adresser overhovedet, som man kan vise sig frem på, og det vidner om, at der kigges i danskerens retning ude i fodboldeuropa. Lucas Martin Nygaard står med kortene på hånden, i og med han er uden klub, hvilket også giver ham frihed til at gøre, hvad han vil.
Lige nu er der ikke noget på plads omkring målmandens fremtid, men mon ikke at de på landsholdet håber, at der snart kommer en afklaring?
I forbindelse med udtagelsen til U18-landsholdet senest talte Tipsbladet med landstræner Lasse Stensgaard om netop Lucas Martin Nygaard, og her gjorde han det klart, at målmandens situation ikke er optimal, hvis den fortsætter.
Han var dog fuld af rosende ord for det store talent.
– Han er en rigtig vinder, og han vil gøre alt, hvad han kan, for at vinde. Han træner sindssygt godt og giver den gas på banen, og det betyder også, at han går forrest i den del, når vi spiller kampene. Der ligger han en standard, at vi er her, fordi vi skal vinde og ikke bare skal spille kampen.
– De sidste par år har han lagt på i sit redningsspil, så han også er en afgørende spiller og kan tage nogle bolde, så han ikke primært er god med fødderne, men også god til det der egentlig står i arbejdsbeskrivelsen, sagde han dengang.
Lucas Martin Nygaard har landskampe for Danmarks U16-, U17- og U18-landshold.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
HELT VILDT