Danmark råder over en masse talentfulde målmænd, og en af disse er 17-årige Lucas Martin Nygaard.
For nylig var han afsted med det danske U18-landshold, og det vakte en smule opsigt med tanke på, at Lucas Martin Nygaard for nuværende står uden klub. Det har han gjort siden årsskiftet, da han forlod FC Nordsjælland. Tipsbladet kunne i samme ombæring melde, at han holder formen ved lige i Superliga-klubben Lyngby Boldklub.
Her træner han en del med, men det er ikke den eneste klub, som han vist sig frem i. Tipsbladet kan nu fortælle, at han også har trænet med i storklubberne Arsenal og Paris Saint-Germain i år.
Det er nogle af de største adresser overhovedet, som man kan vise sig frem på, og det vidner om, at der kigges i danskerens retning ude i fodboldeuropa. Lucas Martin Nygaard står med kortene på hånden, i og med han er uden klub, hvilket også giver ham frihed til at gøre, hvad han vil.
Lige nu er der ikke noget på plads omkring målmandens fremtid, men mon ikke at de på landsholdet håber, at der snart kommer en afklaring?
I forbindelse med udtagelsen til U18-landsholdet senest talte Tipsbladet med landstræner Lasse Stensgaard om netop Lucas Martin Nygaard, og her gjorde han det klart, at målmandens situation ikke er optimal, hvis den fortsætter.
Han var dog fuld af rosende ord for det store talent.
– Han er en rigtig vinder, og han vil gøre alt, hvad han kan, for at vinde. Han træner sindssygt godt og giver den gas på banen, og det betyder også, at han går forrest i den del, når vi spiller kampene. Der ligger han en standard, at vi er her, fordi vi skal vinde og ikke bare skal spille kampen.
– De sidste par år har han lagt på i sit redningsspil, så han også er en afgørende spiller og kan tage nogle bolde, så han ikke primært er god med fødderne, men også god til det der egentlig står i arbejdsbeskrivelsen, sagde han dengang.
Lucas Martin Nygaard har landskampe for Danmarks U16-, U17- og U18-landshold.
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Brøndby henter keeper – her er planen
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TransferLIVE: Præsenteret i traditionsklub
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT