AaB henter tidligere Brøndby-talent

Unge Oliver Hummelshøj, der har en fortid i Brøndby, rykker fra HIK til AaB, hvor han starter op på deres U17-hold.



AaB opruster i talentafdelingen.. 

Klubben har således skrevet kontrakt med Oliver Hummelshøj fra årgang 2008, der starter op på klubbens U17-hold. 

Ringer navnet en klokke for nogle Brøndby-fans, så er der en god årsag til det. Han har nemlig en fortid i Masterclass, hvor han var fast mand fra U13 til U15. Her var han en del af det hold, som vandt DBU Pokalen tre år i træk. 

Ved overgangen til U17, skiftede Hummelshøj til HIK, hvor han blev årets spiller for deres U17-hold, ligesom han også spillede med på U19 og for klubbens reservehold som den yngste spiller.

Dette fik AaB øjnene op for, og efter at have set ham nærmere an, har nordjyderne slået til og tilbudt ham en treårig kontrakt. 

Fordi han ikke var på kontrakt i HIK, slipper AaB for at betale en transfersum for ham, men de slipper ikke for at betale uddannelsespenge til hans tidligere klubber, heriblandt Brøndby og HIK. 

I AaB har de store forventninger til midtstopperen, og man håber, at han kan tage springet fra U17 til Superliga indenfor tre år. 

Som spiller er Oliver Hummelshøj en teknisk dygtig forsvarsspiller, der er god med begge ben. Han var ikke den største spiller, da han var yngre, men er særligt i HIK vokset en del, således at luftspillet også er blevet en force.

Fysikken og duelspillet skal nu forbedres endnu mere i AaB, og så bliver det interessant at se, om Hummelshøj kan tage skridtet helt op til øverste niveau i dansk fodbold.





LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Forventer klubskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb