AaB henter tidligere Brøndby-talent

Unge Oliver Hummelshøj, der har en fortid i Brøndby, rykker fra HIK til AaB, hvor han starter op på deres U17-hold.



AaB opruster i talentafdelingen.. 

Klubben har således skrevet kontrakt med Oliver Hummelshøj fra årgang 2008, der starter op på klubbens U17-hold. 

Ringer navnet en klokke for nogle Brøndby-fans, så er der en god årsag til det. Han har nemlig en fortid i Masterclass, hvor han var fast mand fra U13 til U15. Her var han en del af det hold, som vandt DBU Pokalen tre år i træk. 

Ved overgangen til U17, skiftede Hummelshøj til HIK, hvor han blev årets spiller for deres U17-hold, ligesom han også spillede med på U19 og for klubbens reservehold som den yngste spiller.

Dette fik AaB øjnene op for, og efter at have set ham nærmere an, har nordjyderne slået til og tilbudt ham en treårig kontrakt. 

Fordi han ikke var på kontrakt i HIK, slipper AaB for at betale en transfersum for ham, men de slipper ikke for at betale uddannelsespenge til hans tidligere klubber, heriblandt Brøndby og HIK. 

I AaB har de store forventninger til midtstopperen, og man håber, at han kan tage springet fra U17 til Superliga indenfor tre år. 

Som spiller er Oliver Hummelshøj en teknisk dygtig forsvarsspiller, der er god med begge ben. Han var ikke den største spiller, da han var yngre, men er særligt i HIK vokset en del, således at luftspillet også er blevet en force.

Fysikken og duelspillet skal nu forbedres endnu mere i AaB, og så bliver det interessant at se, om Hummelshøj kan tage skridtet helt op til øverste niveau i dansk fodbold.







LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Klar for FC København

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

‘Horsens var et helvede’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

“Det går over i historien”

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Fransk klub overvejer Victor Bak