AaB henter tidligere Brøndby-talent

Unge Oliver Hummelshøj, der har en fortid i Brøndby, rykker fra HIK til AaB, hvor han starter op på deres U17-hold.



AaB opruster i talentafdelingen.. 

Klubben har således skrevet kontrakt med Oliver Hummelshøj fra årgang 2008, der starter op på klubbens U17-hold. 

Ringer navnet en klokke for nogle Brøndby-fans, så er der en god årsag til det. Han har nemlig en fortid i Masterclass, hvor han var fast mand fra U13 til U15. Her var han en del af det hold, som vandt DBU Pokalen tre år i træk. 

Ved overgangen til U17, skiftede Hummelshøj til HIK, hvor han blev årets spiller for deres U17-hold, ligesom han også spillede med på U19 og for klubbens reservehold som den yngste spiller.

Dette fik AaB øjnene op for, og efter at have set ham nærmere an, har nordjyderne slået til og tilbudt ham en treårig kontrakt. 

Fordi han ikke var på kontrakt i HIK, slipper AaB for at betale en transfersum for ham, men de slipper ikke for at betale uddannelsespenge til hans tidligere klubber, heriblandt Brøndby og HIK. 

I AaB har de store forventninger til midtstopperen, og man håber, at han kan tage springet fra U17 til Superliga indenfor tre år. 

Som spiller er Oliver Hummelshøj en teknisk dygtig forsvarsspiller, der er god med begge ben. Han var ikke den største spiller, da han var yngre, men er særligt i HIK vokset en del, således at luftspillet også er blevet en force.

Fysikken og duelspillet skal nu forbedres endnu mere i AaB, og så bliver det interessant at se, om Hummelshøj kan tage skridtet helt op til øverste niveau i dansk fodbold.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vender tilbage til skærmen

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’