AaB henter tidligere Brøndby-talent

Unge Oliver Hummelshøj, der har en fortid i Brøndby, rykker fra HIK til AaB, hvor han starter op på deres U17-hold.



AaB opruster i talentafdelingen.. 

Klubben har således skrevet kontrakt med Oliver Hummelshøj fra årgang 2008, der starter op på klubbens U17-hold. 

Ringer navnet en klokke for nogle Brøndby-fans, så er der en god årsag til det. Han har nemlig en fortid i Masterclass, hvor han var fast mand fra U13 til U15. Her var han en del af det hold, som vandt DBU Pokalen tre år i træk. 

Ved overgangen til U17, skiftede Hummelshøj til HIK, hvor han blev årets spiller for deres U17-hold, ligesom han også spillede med på U19 og for klubbens reservehold som den yngste spiller.

Dette fik AaB øjnene op for, og efter at have set ham nærmere an, har nordjyderne slået til og tilbudt ham en treårig kontrakt. 

Fordi han ikke var på kontrakt i HIK, slipper AaB for at betale en transfersum for ham, men de slipper ikke for at betale uddannelsespenge til hans tidligere klubber, heriblandt Brøndby og HIK. 

I AaB har de store forventninger til midtstopperen, og man håber, at han kan tage springet fra U17 til Superliga indenfor tre år. 

Som spiller er Oliver Hummelshøj en teknisk dygtig forsvarsspiller, der er god med begge ben. Han var ikke den største spiller, da han var yngre, men er særligt i HIK vokset en del, således at luftspillet også er blevet en force.

Fysikken og duelspillet skal nu forbedres endnu mere i AaB, og så bliver det interessant at se, om Hummelshøj kan tage skridtet helt op til øverste niveau i dansk fodbold.






Han er ny fodbolddirektør i Brøndby




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Stor klub bekræfter interesse for dansker

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby fyrer Steve Cooper

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AGF kan ende med millionregning, men…

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting