AaB henter tidligere Brøndby-talent

Unge Oliver Hummelshøj, der har en fortid i Brøndby, rykker fra HIK til AaB, hvor han starter op på deres U17-hold.



AaB opruster i talentafdelingen.. 

Klubben har således skrevet kontrakt med Oliver Hummelshøj fra årgang 2008, der starter op på klubbens U17-hold. 

Ringer navnet en klokke for nogle Brøndby-fans, så er der en god årsag til det. Han har nemlig en fortid i Masterclass, hvor han var fast mand fra U13 til U15. Her var han en del af det hold, som vandt DBU Pokalen tre år i træk. 

Ved overgangen til U17, skiftede Hummelshøj til HIK, hvor han blev årets spiller for deres U17-hold, ligesom han også spillede med på U19 og for klubbens reservehold som den yngste spiller.

Dette fik AaB øjnene op for, og efter at have set ham nærmere an, har nordjyderne slået til og tilbudt ham en treårig kontrakt. 

Fordi han ikke var på kontrakt i HIK, slipper AaB for at betale en transfersum for ham, men de slipper ikke for at betale uddannelsespenge til hans tidligere klubber, heriblandt Brøndby og HIK. 

I AaB har de store forventninger til midtstopperen, og man håber, at han kan tage springet fra U17 til Superliga indenfor tre år. 

Som spiller er Oliver Hummelshøj en teknisk dygtig forsvarsspiller, der er god med begge ben. Han var ikke den største spiller, da han var yngre, men er særligt i HIK vokset en del, således at luftspillet også er blevet en force.

Fysikken og duelspillet skal nu forbedres endnu mere i AaB, og så bliver det interessant at se, om Hummelshøj kan tage skridtet helt op til øverste niveau i dansk fodbold.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Colombia – Ghana

Argentina – Kap Verde

Paraguay – Frankrig

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Canada – Marokko

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Forstår intet af Bisseck-beslutning

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Her kan man se La Liga fremover

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’