Der er store forventninger til unge Chido Obi.
Den 16-årige dansker gik viralt, da han i efteråret høvlede ti kasser ind for Arsenals U16-mandskab, der dengang slog Liverpool med hele 14-3.
Mit mål er at komme på U21-holdet og være der en enkelt sæson eller to og så derfra komme på førsteholdet i stedet for at blive udlejet.
Chido ObiAngriber, Arsenal
Før landsholdspausen gav Obi da også lige en reminder på, hvor stort talentet er. Således scorede han fire gange i 8-3-sejren over Crystal Palaces U18-hold i U18 Premier League. Obi kan altså også, selv om modstanderne er ældre, og sådan noget gør ikke ligefrem, at forventningerne bliver mindre.
Vejen til Arsenals førstehold er naturligvis lang, men Chido Obi har en stor tro på sig selv. Det mærkes tydeligt, da Tipsbladet taler med ham over telefonen i den seneste landsholdspause.
– Mit mål er at komme på U21-holdet og være der en enkelt sæson eller to og så derfra komme på førsteholdet i stedet for at blive udlejet, fortæller han med en ambitiøs stemme, da han bliver spurgt ind til vejen mod førsteholdet.
Man ser ellers, at unge spillere bliver udlejet for at prøve kræfter med seniorfodbolden, men den karrierevej vil Obi altså ikke tage.
For eksempel er hans fire et halvt år ældre danske Arsenal-holdkammerat Mika Biereth udlejet i denne sæson. I efteråret til Motherwell og nu til Sturm Graz for resten af sæsonen. Her er han sandelig i gang med at gøre opmærksom på sig selv.
Der er pæn aldersforskel mellem de to, men de har allerede delt træningsbane en enkelt gang.
– Vi har trænet sammen en gang, men jeg vidste ikke, han var fra Danmark. Han talte som en, der var født i England, fortæller Obi, som først fandt ud af, at Biereth var fra Danmark, da han så, at han var udtaget til U21-landsholdet.
I Arsenal skal Obi både imponere cheftræner på førsteholdet, Mikel Arteta, samt Per Mertesacker, som er akademichef. Arteta kender han ikke så godt, men Mertesacker har han et rigtig godt forhold til.
– Han (Arteta, red.) er en rigtig god træner, og jeg har talt med ham, hvor han har givet mig råd, så jeg kan blive bedre. Vi har ikke haft nogle møder endnu, vi har bare talt.
– Jeg har det rigtig godt med Mertesacker. Jeg har kendt ham i lang tid. Nogle gange kommer han forbi træning og siger, hvad jeg skal gøre bedre, og spøger om jeg har det godt og alle mulige ting. En rigtig god person.
Kan han give dig nogle gode råd?
– Han siger altid, at jeg skal være klar på at få bolden og bevæge mig i boksen og gøre det sværere for forsvarsspillerne at få fat i.
For Chido Obi er det om at lytte, når de to taler. Så skal han nok nå langt.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
AVIS Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER