Dansk U-landshold i tæt samarbejde med Man Utd

Det vækker glæde i den danske U18-lejr, at Chido Obi har fundet en klub i form af Manchester United, som man er i tæt kontakt med.



Det vrimler med danske angrebstalenter, men er der én spiller, hvor forventningerne lige er skruet en ekstra tak i vejret, så er det nok Chido Obi. 

Det kan ikke være anderledes, når man nærmest ødelagde engelsk ungdomsfodbold i Arsenal, og når man har adskillige topklubber efter sig for til sidst at skifte til Manchester United til stor bevågenhed efter at have klubløs i nogle måneder.

Nå ja, når man så krydrer sin første start på Manchester Uniteds U18-hold med at score hattrick på 14 minutter, så siger det det hele. 

I disse dage nyder det danske U18-landshold godt af Chido Obi, som ikke var med i den seneste samling, fordi han ikke var kommet i gang for Manchester United endnu. Det er han heldigvis nu, og det vækker glæde hos U18-landstræner Morten Eskesen.

– Det er vigtigt, at de spillere, vi har på landsholdet, spiller i klubber. Sidst var han ikke med, fordi han ikke havde spillet i lang tid. For at han ikke blev skadet, valgte vi, at han skulle bygges stille og roligt op.

– Han er et godt sted efter at have været klubløs i nogle måneder, siger Eskesen til Tipsbladet.

Fordi Obi lige nu skal bygges op, så betyder det også, at det danske U18-landshold er i tæt dialog med Manchester United, afslører landstræneren.

– Han har ikke spillet 90 minutter, siden han i september var med os i Sverige og spille.

– Siden har han trænet for sig selv og er så blevet bygget op i United, efter han er skiftet der. Han har endnu ikke spillet 90 minutter, men han er tæt på, og der er vi i et tæt samarbejde med United i forhold til at få sendt alle hans fysiske data over, og se på hvordan han har spillet.

– Han vil godt kunne gå 90 minutter nu. Det er hans næste skridt, og det kan være, han gør det for os i de næste par kampe.

Landstræneren påpeger, at han bare er glad for, at Chido Obi har fundet et sted at være, da det ikke er sjovt for nogle at rende rundt for sig selv i flere måneder. Eskesen bemærkede naturligvis også, at angriberen havde scoret et lynhurtigt hattrick i sin første start for Manchester United. 

Rigtig meget talent og potentiale
Når Danmark møder Finland både ondag og fredag på Herlev Stadion, så er det værd at bemærke, at det er to testkampe. På U18-niveau spiller man disse testkampe, hvorefter man på U19-landsholdet så spiller konkurrence. 

Chido Obi er bare et af flere lyspunkter på en talentfuld årgang, melder Morten Eskesen.

– Der er rigtig meget talent og potentiale, men også stor forskel på spillernes fysik. Nogle har en kæmpe pakke, og du kan ikke se, om de er U21-spillere, og så er der andre, der ligner nogle, hvor man tænker, om de er U17- eller U19-spillere. Det udligner sig selvfølgelig, siger han. 

Forventningerne til de to kommende testkampe er store, og det er et hold, hvor der er mange spillere, som får chancen. 

– Der er rigtig mange nye spillere i den her årgang, der er prøvet af på de første to samlinger, og det er det samme nu. Det helt store fokus er at få genskabt relationerne. Sidst gav vi debut til seks spillere og denne gang til to, lyder det fra Eskesen. 

De to er i denne omgang Mads Samson, der er en venstrebenet midterforsvar fra AaB, og så Sander Ravn, som er sekser fra Vejle.





Chok: Han kan overtage fra ten Hag og Mourinho




LIVE

TransferLIVE: Tidligere Superliga-spiller ophæver

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte

Revser Brøndby: ‘Dårlige beslutninger’

‘Klubberne er bange for ham’

Tog United-stjerne til Danmark: Vi er gode venner

Topchef stopper i FC Midtjylland



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Bekræfter forhandlinger med Brøndby

Roony Bardghji : ‘Det passer overhovedet ikke’

‘Frank overvejede at droppe trænerkarrieren’

Eriksen har været i dialog med denne klub



NYHEDER

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Imponeret over Superliga-komet

FCK-profil ryster ikke i bukserne over Yamal

Afviser Christian Eriksen-mulighed

Han skal væk fra Superligaklub

På vej til OB? ‘God spiller – ham kender jeg godt’



INTERVIEW

Ekstrem Tullberg: Jeg har aldrig drukket alkohol

Reagerer på transfervinduet: ‘Historisk’

Dygtig spiller, FCK – kan stort set det hele

AGF-direktør: Derfor sælger vi Mads Emil Madsen

Brian Riemer jubler over Rasmus Højlund

Afsløring: Boysen og Tange køber dansk klub

Mads Emil Madsen bankede på CV’s dør

Farzam Abolhosseini fremhæver Brøndby-salg: Vildt!

Ajax præsenterer Kasper Dolberg

Efter skadeshelvede: Nu taler “AC”

Brøndby IF – FC Midtjylland

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Eksperter kårer Superligaens bedste transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby kun garanteret 15 millioner

Superliga-angriber spottet – skifte tæt på

Afsløring: Har forsøgt at hente Superliga-angriber

Flere bud er landet på Mikael Uhre

Bayern München tæt på ny angriber

Afsløring: Hillerød Fodbold laver rekordsalg

Dobbelt transfermavepuster til Randers 

Fremragende, OB – ligner et perfekt match

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Victor Jensen ude i flere måneder

Drama i Oakland: Mexicos lejr plyndret

Vuelta-rytter raser: ‘Vi er i fare!’

Han kunne have været død

Afsløring: Cypriotisk klub henter 17-årig dansker

Målfest i Cornwall

Disse Superliga-spillere er fortsat på klubjagt

Afsløring: Kasper Dolberg på plads i Ajax

Revser storklub

Brøndby-boss: Derfor sælger vi Clement Bischoff

Jubler over stor Brøndby-transfer

Særlig aftale i pausen: Forlader Danmark

Afsløring: Choktransfer på plads – her er prisen

Ajax jagter dansk Dolberg-alternativ