DBU kan snart præsentere ny U21-landstræner

Albert Capellas’ afløser er meget snart på plads, fortæller DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg.



Det danske A-landshold nåede semifinalen ved EM, og det danske U21-landshold nåede kvartfinalen ved U21-EM, efter man vandt gruppespillet foran Frankrig.

Der er masser af talent i dansk fodbold, og kvartfinalepladsen blev tilmed sikret uden flere store U21-profiler, der var med A-landsholdet. Andreas Skov Olsen, Mikkel Damsgaard og Jonas Wind var alle en del af A-landsholdet.

Men der skal alligevel bygges nyt op på U21-landsholdet, for udover at nogle spillere nu er for gamle til at repræsentere holdet, er også U21-landstræner Albert Capellas fortid.

Spanieren er vendt hjem til FC Barcelona, hvor han har fået job på ungdomsakademiet, og derfor søger DBU efter en afløser.

Og manden, der har opgaven med at finde afløseren, fortæller til tipsbladet.dk, at der snart sker noget.

– Vi er tæt på at finde en ny U21-landstræner, men jeg kan ikke kommentere på navne, siger talentudviklingschef i DBU Flemming Berg og forklarer:

– Jeg kan ikke komme det nærmere, end at det bliver i den nærmeste fremtid, vi præsenterer noget. Vi skal nok melde ud, når vi er klar til det. Der er noget praktisk, der skal på plads.

U21-landsholdet skal i aktion om under en måned, hvor man tager hul på kvalifikationen til U21-EM, der spilles i 2023.

Danmark indleder den 7. september med en udekamp mod Kasakhstan, og i oktober venter kampe mod Skotland og Belgien.

Derfor er det også vigtigt snart at få en ny U21-landstræner på plads. En, der kan og skal samarbejde med de øvrige U-landstrænere samt A-landstræner Kasper Hjulmand, og som deler nogle af de samme værdier som Hjulmand og DBU i forhold til måden at spille på. Samtidig er der blot et par uger, til der skal udtages en trup til den kommende kamp. Så DBU er i et lille tidspres.

Inden Albert Capellas var det Niels Frederiksen, der havde jobbet som træner for U21-landstræner. Før ham Jess Thorup.



Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Kæmpe forløsning for FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

I dialog med Brøndby

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

En kæmpe sejr

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Set i København – de leder efter ny sportschef

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone