DBU kan snart præsentere ny U21-landstræner

Albert Capellas’ afløser er meget snart på plads, fortæller DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg.



Det danske A-landshold nåede semifinalen ved EM, og det danske U21-landshold nåede kvartfinalen ved U21-EM, efter man vandt gruppespillet foran Frankrig.

Der er masser af talent i dansk fodbold, og kvartfinalepladsen blev tilmed sikret uden flere store U21-profiler, der var med A-landsholdet. Andreas Skov Olsen, Mikkel Damsgaard og Jonas Wind var alle en del af A-landsholdet.

Men der skal alligevel bygges nyt op på U21-landsholdet, for udover at nogle spillere nu er for gamle til at repræsentere holdet, er også U21-landstræner Albert Capellas fortid.

Spanieren er vendt hjem til FC Barcelona, hvor han har fået job på ungdomsakademiet, og derfor søger DBU efter en afløser.

Og manden, der har opgaven med at finde afløseren, fortæller til tipsbladet.dk, at der snart sker noget.

– Vi er tæt på at finde en ny U21-landstræner, men jeg kan ikke kommentere på navne, siger talentudviklingschef i DBU Flemming Berg og forklarer:

– Jeg kan ikke komme det nærmere, end at det bliver i den nærmeste fremtid, vi præsenterer noget. Vi skal nok melde ud, når vi er klar til det. Der er noget praktisk, der skal på plads.

U21-landsholdet skal i aktion om under en måned, hvor man tager hul på kvalifikationen til U21-EM, der spilles i 2023.

Danmark indleder den 7. september med en udekamp mod Kasakhstan, og i oktober venter kampe mod Skotland og Belgien.

Derfor er det også vigtigt snart at få en ny U21-landstræner på plads. En, der kan og skal samarbejde med de øvrige U-landstrænere samt A-landstræner Kasper Hjulmand, og som deler nogle af de samme værdier som Hjulmand og DBU i forhold til måden at spille på. Samtidig er der blot et par uger, til der skal udtages en trup til den kommende kamp. Så DBU er i et lille tidspres.

Inden Albert Capellas var det Niels Frederiksen, der havde jobbet som træner for U21-landstræner. Før ham Jess Thorup.



Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Opløftende melding for ‘AC’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

En kæmpe sejr

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Meget tæt på at hente Pione Sisto

‘PC’ rasende over falske historier

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Helt vild med Oscar Schwartau

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

– Det vil være fuldstændigt magisk

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Fælder hård Schmeichel-dom

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Italienske medier hylder ham

Right to Dream vinder stor pris

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Eriksen ude med hård kritik