DBU kan snart præsentere ny U21-landstræner

Albert Capellas’ afløser er meget snart på plads, fortæller DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg.



Det danske A-landshold nåede semifinalen ved EM, og det danske U21-landshold nåede kvartfinalen ved U21-EM, efter man vandt gruppespillet foran Frankrig.

Der er masser af talent i dansk fodbold, og kvartfinalepladsen blev tilmed sikret uden flere store U21-profiler, der var med A-landsholdet. Andreas Skov Olsen, Mikkel Damsgaard og Jonas Wind var alle en del af A-landsholdet.

Men der skal alligevel bygges nyt op på U21-landsholdet, for udover at nogle spillere nu er for gamle til at repræsentere holdet, er også U21-landstræner Albert Capellas fortid.

Spanieren er vendt hjem til FC Barcelona, hvor han har fået job på ungdomsakademiet, og derfor søger DBU efter en afløser.

Og manden, der har opgaven med at finde afløseren, fortæller til tipsbladet.dk, at der snart sker noget.

– Vi er tæt på at finde en ny U21-landstræner, men jeg kan ikke kommentere på navne, siger talentudviklingschef i DBU Flemming Berg og forklarer:

– Jeg kan ikke komme det nærmere, end at det bliver i den nærmeste fremtid, vi præsenterer noget. Vi skal nok melde ud, når vi er klar til det. Der er noget praktisk, der skal på plads.

U21-landsholdet skal i aktion om under en måned, hvor man tager hul på kvalifikationen til U21-EM, der spilles i 2023.

Danmark indleder den 7. september med en udekamp mod Kasakhstan, og i oktober venter kampe mod Skotland og Belgien.

Derfor er det også vigtigt snart at få en ny U21-landstræner på plads. En, der kan og skal samarbejde med de øvrige U-landstrænere samt A-landstræner Kasper Hjulmand, og som deler nogle af de samme værdier som Hjulmand og DBU i forhold til måden at spille på. Samtidig er der blot et par uger, til der skal udtages en trup til den kommende kamp. Så DBU er i et lille tidspres.

Inden Albert Capellas var det Niels Frederiksen, der havde jobbet som træner for U21-landstræner. Før ham Jess Thorup.





Forhandler med storklub




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Her er FC Københavns vej i Europa

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Brøndby fyrer Steve Cooper

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kommer med frækt bud på dansk mester

Liverpool – Brentford

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Færdig som cheftræner i Real Madrid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit