Du finder ikke en varmere dansk fodboldteenager end Chido Obi-Martin, efter at den bare 16-årige bomber har smadret mål ind på samlebånd for Arsenals ungdomshold.
Dem kommer han ikke til at score for fremover. Parterne kappede båndene tidligere på sommeren, og på rygtebørsen ligner Manchester United den næste klub for den talentfulde angriber.
Intet er dog sikkert endnu. Sikkert er det til gengæld, at Chido Obi-Martin til de kommende landskampe skal afsted med det danske U18-landshold, og det er noget, som landstræner Morten Eskesen glæder sig over. Det er nemlig første gang, at han får lov til at arbejde med kometen, som er, hvor han skal være, selv om han ikke har nogen klub. Det siger Eskesen til Tipsbladet.
– Jeg snakkede med ham i sidste uge og spurgte ham, om han var fit for fight og skadesfri. Det var han, og han er inbetween jobs. Lige nu har han ikke nogen klub, men det er et spørgsmål om tid. Der sker jo rigtig meget i transfervinduet. Vi ved, hvad han står for. Han har lavet rigtig mange mål og havde et godt EM sidst, siger Eskesen, som er sikker på, at den klub, der ender med Chido Obi-Martin, vil klappe i hænderne.
– Når jeg læser omkring ham, har de stået i kø for at få ham. Jeg er sikker på, at en mand med det talent ikke har svært med at finde en klub. Det er måske mere, hvilken klub han vælger.
Chido Obi-Martin gik ad flere omgange viralt i sidste sæson, fordi han for Arsenals ungdomshold nærmest udraderede sine modstandere med adskillige scoringer.
At score mål er da også hans helt store evne, mener Eskesen.
– Hans helt store kompetence er jo, at han laver mange mål. Hvis du så nogle af målene til EM… han er en virkelig dygtig afslutter og til at positionere sig, så han kommer fri til det.
– Han er også dygtig mand-mod-mand. Han er god til at løbe i dybden i forhold til at komme i frie positioner. Hans afslutningsfærdigheder er det, der gør, at han kan score så mange mål. Et er at komme til chancerne – nummer to er at score. Der er han over middel, og det er det, der gør, at han er så interessant.
De evner får Eskesen og det danske U18-landshold brug for i de kommende kampe, hvor man i en miniturnering i Sverige møder Norge og så enten vinderen eller taberen af Sverige og Belgien, alt afhængig af hvordan det går mod Norge.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
City-ejer sælger klub
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
Forlænger med to Superliga-talenter
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
NYHEDER
Benhård transfermelding
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
HELT VILDT
