Helt rolig omkring dansk sensation: Han er der!

For første gang skal teenagesensationen Chido Obi-Martin være en del af det danske U18-landshold, og det er noget, som landstræner Morten Eskesen glæder sig særligt til.



Du finder ikke en varmere dansk fodboldteenager end Chido Obi-Martin, efter at den bare 16-årige bomber har smadret mål ind på samlebånd for Arsenals ungdomshold. 

Dem kommer han ikke til at score for fremover. Parterne kappede båndene tidligere på sommeren, og på rygtebørsen ligner Manchester United den næste klub for den talentfulde angriber. 

Intet er dog sikkert endnu. Sikkert er det til gengæld, at Chido Obi-Martin til de kommende landskampe skal afsted med det danske U18-landshold, og det er noget, som landstræner Morten Eskesen glæder sig over. Det er nemlig første gang, at han får lov til at arbejde med kometen, som er, hvor han skal være, selv om han ikke har nogen klub. Det siger Eskesen til Tipsbladet.

– Jeg snakkede med ham i sidste uge og spurgte ham, om han var fit for fight og skadesfri. Det var han, og han er inbetween jobs. Lige nu har han ikke nogen klub, men det er et spørgsmål om tid. Der sker jo rigtig meget i transfervinduet. Vi ved, hvad han står for. Han har lavet rigtig mange mål og havde et godt EM sidst, siger Eskesen, som er sikker på, at den klub, der ender med Chido Obi-Martin, vil klappe i hænderne.

– Når jeg læser omkring ham, har de stået i kø for at få ham. Jeg er sikker på, at en mand med det talent ikke har svært med at finde en klub. Det er måske mere, hvilken klub han vælger.

Chido Obi-Martin gik ad flere omgange viralt i sidste sæson, fordi han for Arsenals ungdomshold nærmest udraderede sine modstandere med adskillige scoringer. 

At score mål er da også hans helt store evne, mener Eskesen.

– Hans helt store kompetence er jo, at han laver mange mål. Hvis du så nogle af målene til EM… han er en virkelig dygtig afslutter og til at positionere sig, så han kommer fri til det.

– Han er også dygtig mand-mod-mand. Han er god til at løbe i dybden i forhold til at komme i frie positioner. Hans afslutningsfærdigheder er det, der gør, at han kan score så mange mål. Et er at komme til chancerne – nummer to er at score. Der er han over middel, og det er det, der gør, at han er så interessant.

De evner får Eskesen og det danske U18-landshold brug for i de kommende kampe, hvor man i en miniturnering i Sverige møder Norge og så enten vinderen eller taberen af Sverige og Belgien, alt afhængig af hvordan det går mod Norge.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Chido Obi var ustyrlig




EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

FCK-bænken var rasende!

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

OB – FC Midtjylland

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

FC Fredericia – AGF

Salah strålede for Liverpool

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Det var forfærdeligt at se på!’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

For første gang siden 1999!

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Jeg skammer mig’

Danmark indleder med et brag mod Norge

Stort Brøndby-boost



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Præsenterer Thomas Franks afløser

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Kryds i H.C. Andersens hjemby

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland