Helt rolig omkring dansk sensation: Han er der!

For første gang skal teenagesensationen Chido Obi-Martin være en del af det danske U18-landshold, og det er noget, som landstræner Morten Eskesen glæder sig særligt til.



Du finder ikke en varmere dansk fodboldteenager end Chido Obi-Martin, efter at den bare 16-årige bomber har smadret mål ind på samlebånd for Arsenals ungdomshold. 

Dem kommer han ikke til at score for fremover. Parterne kappede båndene tidligere på sommeren, og på rygtebørsen ligner Manchester United den næste klub for den talentfulde angriber. 

Intet er dog sikkert endnu. Sikkert er det til gengæld, at Chido Obi-Martin til de kommende landskampe skal afsted med det danske U18-landshold, og det er noget, som landstræner Morten Eskesen glæder sig over. Det er nemlig første gang, at han får lov til at arbejde med kometen, som er, hvor han skal være, selv om han ikke har nogen klub. Det siger Eskesen til Tipsbladet.

– Jeg snakkede med ham i sidste uge og spurgte ham, om han var fit for fight og skadesfri. Det var han, og han er inbetween jobs. Lige nu har han ikke nogen klub, men det er et spørgsmål om tid. Der sker jo rigtig meget i transfervinduet. Vi ved, hvad han står for. Han har lavet rigtig mange mål og havde et godt EM sidst, siger Eskesen, som er sikker på, at den klub, der ender med Chido Obi-Martin, vil klappe i hænderne.

– Når jeg læser omkring ham, har de stået i kø for at få ham. Jeg er sikker på, at en mand med det talent ikke har svært med at finde en klub. Det er måske mere, hvilken klub han vælger.

Chido Obi-Martin gik ad flere omgange viralt i sidste sæson, fordi han for Arsenals ungdomshold nærmest udraderede sine modstandere med adskillige scoringer. 

At score mål er da også hans helt store evne, mener Eskesen.

– Hans helt store kompetence er jo, at han laver mange mål. Hvis du så nogle af målene til EM… han er en virkelig dygtig afslutter og til at positionere sig, så han kommer fri til det.

– Han er også dygtig mand-mod-mand. Han er god til at løbe i dybden i forhold til at komme i frie positioner. Hans afslutningsfærdigheder er det, der gør, at han kan score så mange mål. Et er at komme til chancerne – nummer to er at score. Der er han over middel, og det er det, der gør, at han er så interessant.

De evner får Eskesen og det danske U18-landshold brug for i de kommende kampe, hvor man i en miniturnering i Sverige møder Norge og så enten vinderen eller taberen af Sverige og Belgien, alt afhængig af hvordan det går mod Norge.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Her er alle VM-puljerne

Saver United-stjerne over

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er Danmarks VM-gruppe

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Rigmand vild med FC København-aftale

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Her er alle VM-grupperne

Griner af AaB-rygte

Dybt skuffet og trist

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

FC Fredericia – OB

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Her kan du se VM-lodtrækningen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme