Helt rolig omkring dansk sensation: Han er der!

For første gang skal teenagesensationen Chido Obi-Martin være en del af det danske U18-landshold, og det er noget, som landstræner Morten Eskesen glæder sig særligt til.



Du finder ikke en varmere dansk fodboldteenager end Chido Obi-Martin, efter at den bare 16-årige bomber har smadret mål ind på samlebånd for Arsenals ungdomshold. 

Dem kommer han ikke til at score for fremover. Parterne kappede båndene tidligere på sommeren, og på rygtebørsen ligner Manchester United den næste klub for den talentfulde angriber. 

Intet er dog sikkert endnu. Sikkert er det til gengæld, at Chido Obi-Martin til de kommende landskampe skal afsted med det danske U18-landshold, og det er noget, som landstræner Morten Eskesen glæder sig over. Det er nemlig første gang, at han får lov til at arbejde med kometen, som er, hvor han skal være, selv om han ikke har nogen klub. Det siger Eskesen til Tipsbladet.

– Jeg snakkede med ham i sidste uge og spurgte ham, om han var fit for fight og skadesfri. Det var han, og han er inbetween jobs. Lige nu har han ikke nogen klub, men det er et spørgsmål om tid. Der sker jo rigtig meget i transfervinduet. Vi ved, hvad han står for. Han har lavet rigtig mange mål og havde et godt EM sidst, siger Eskesen, som er sikker på, at den klub, der ender med Chido Obi-Martin, vil klappe i hænderne.

– Når jeg læser omkring ham, har de stået i kø for at få ham. Jeg er sikker på, at en mand med det talent ikke har svært med at finde en klub. Det er måske mere, hvilken klub han vælger.

Chido Obi-Martin gik ad flere omgange viralt i sidste sæson, fordi han for Arsenals ungdomshold nærmest udraderede sine modstandere med adskillige scoringer. 

At score mål er da også hans helt store evne, mener Eskesen.

– Hans helt store kompetence er jo, at han laver mange mål. Hvis du så nogle af målene til EM… han er en virkelig dygtig afslutter og til at positionere sig, så han kommer fri til det.

– Han er også dygtig mand-mod-mand. Han er god til at løbe i dybden i forhold til at komme i frie positioner. Hans afslutningsfærdigheder er det, der gør, at han kan score så mange mål. Et er at komme til chancerne – nummer to er at score. Der er han over middel, og det er det, der gør, at han er så interessant.

De evner får Eskesen og det danske U18-landshold brug for i de kommende kampe, hvor man i en miniturnering i Sverige møder Norge og så enten vinderen eller taberen af Sverige og Belgien, alt afhængig af hvordan det går mod Norge.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Rangerer Eriksen over superstjerner

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Nartey blæser alt modstand til vægs

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Raser over dansk stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Hold da op – den er helt gal

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Forlænger med to Superliga-talenter

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

City-ejer sælger klub

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Supercomputer: Værste nogensinde!