Du finder ikke en varmere dansk fodboldteenager end Chido Obi-Martin, efter at den bare 16-årige bomber har smadret mål ind på samlebånd for Arsenals ungdomshold.
Dem kommer han ikke til at score for fremover. Parterne kappede båndene tidligere på sommeren, og på rygtebørsen ligner Manchester United den næste klub for den talentfulde angriber.
Intet er dog sikkert endnu. Sikkert er det til gengæld, at Chido Obi-Martin til de kommende landskampe skal afsted med det danske U18-landshold, og det er noget, som landstræner Morten Eskesen glæder sig over. Det er nemlig første gang, at han får lov til at arbejde med kometen, som er, hvor han skal være, selv om han ikke har nogen klub. Det siger Eskesen til Tipsbladet.
– Jeg snakkede med ham i sidste uge og spurgte ham, om han var fit for fight og skadesfri. Det var han, og han er inbetween jobs. Lige nu har han ikke nogen klub, men det er et spørgsmål om tid. Der sker jo rigtig meget i transfervinduet. Vi ved, hvad han står for. Han har lavet rigtig mange mål og havde et godt EM sidst, siger Eskesen, som er sikker på, at den klub, der ender med Chido Obi-Martin, vil klappe i hænderne.
– Når jeg læser omkring ham, har de stået i kø for at få ham. Jeg er sikker på, at en mand med det talent ikke har svært med at finde en klub. Det er måske mere, hvilken klub han vælger.
Chido Obi-Martin gik ad flere omgange viralt i sidste sæson, fordi han for Arsenals ungdomshold nærmest udraderede sine modstandere med adskillige scoringer.
At score mål er da også hans helt store evne, mener Eskesen.
– Hans helt store kompetence er jo, at han laver mange mål. Hvis du så nogle af målene til EM… han er en virkelig dygtig afslutter og til at positionere sig, så han kommer fri til det.
– Han er også dygtig mand-mod-mand. Han er god til at løbe i dybden i forhold til at komme i frie positioner. Hans afslutningsfærdigheder er det, der gør, at han kan score så mange mål. Et er at komme til chancerne – nummer to er at score. Der er han over middel, og det er det, der gør, at han er så interessant.
De evner får Eskesen og det danske U18-landshold brug for i de kommende kampe, hvor man i en miniturnering i Sverige møder Norge og så enten vinderen eller taberen af Sverige og Belgien, alt afhængig af hvordan det går mod Norge.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT