Helt rolig omkring dansk sensation: Han er der!

For første gang skal teenagesensationen Chido Obi-Martin være en del af det danske U18-landshold, og det er noget, som landstræner Morten Eskesen glæder sig særligt til.



Du finder ikke en varmere dansk fodboldteenager end Chido Obi-Martin, efter at den bare 16-årige bomber har smadret mål ind på samlebånd for Arsenals ungdomshold. 

Dem kommer han ikke til at score for fremover. Parterne kappede båndene tidligere på sommeren, og på rygtebørsen ligner Manchester United den næste klub for den talentfulde angriber. 

Intet er dog sikkert endnu. Sikkert er det til gengæld, at Chido Obi-Martin til de kommende landskampe skal afsted med det danske U18-landshold, og det er noget, som landstræner Morten Eskesen glæder sig over. Det er nemlig første gang, at han får lov til at arbejde med kometen, som er, hvor han skal være, selv om han ikke har nogen klub. Det siger Eskesen til Tipsbladet.

– Jeg snakkede med ham i sidste uge og spurgte ham, om han var fit for fight og skadesfri. Det var han, og han er inbetween jobs. Lige nu har han ikke nogen klub, men det er et spørgsmål om tid. Der sker jo rigtig meget i transfervinduet. Vi ved, hvad han står for. Han har lavet rigtig mange mål og havde et godt EM sidst, siger Eskesen, som er sikker på, at den klub, der ender med Chido Obi-Martin, vil klappe i hænderne.

– Når jeg læser omkring ham, har de stået i kø for at få ham. Jeg er sikker på, at en mand med det talent ikke har svært med at finde en klub. Det er måske mere, hvilken klub han vælger.

Chido Obi-Martin gik ad flere omgange viralt i sidste sæson, fordi han for Arsenals ungdomshold nærmest udraderede sine modstandere med adskillige scoringer. 

At score mål er da også hans helt store evne, mener Eskesen.

– Hans helt store kompetence er jo, at han laver mange mål. Hvis du så nogle af målene til EM… han er en virkelig dygtig afslutter og til at positionere sig, så han kommer fri til det.

– Han er også dygtig mand-mod-mand. Han er god til at løbe i dybden i forhold til at komme i frie positioner. Hans afslutningsfærdigheder er det, der gør, at han kan score så mange mål. Et er at komme til chancerne – nummer to er at score. Der er han over middel, og det er det, der gør, at han er så interessant.

De evner får Eskesen og det danske U18-landshold brug for i de kommende kampe, hvor man i en miniturnering i Sverige møder Norge og så enten vinderen eller taberen af Sverige og Belgien, alt afhængig af hvordan det går mod Norge.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Mere aktivitet på vej i FC København

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Rekordtransfer?

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Chokskifte?

Hemmelig samtale med storklub

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

– Det er meget svært for Nørgaard

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

FBI Boston fælder dansk rigmand

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Kontramelding om transfer

Dyr dansk bomber til Everton?

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg