Helt rolig omkring dansk sensation: Han er der!

For første gang skal teenagesensationen Chido Obi-Martin være en del af det danske U18-landshold, og det er noget, som landstræner Morten Eskesen glæder sig særligt til.



Du finder ikke en varmere dansk fodboldteenager end Chido Obi-Martin, efter at den bare 16-årige bomber har smadret mål ind på samlebånd for Arsenals ungdomshold. 

Dem kommer han ikke til at score for fremover. Parterne kappede båndene tidligere på sommeren, og på rygtebørsen ligner Manchester United den næste klub for den talentfulde angriber. 

Intet er dog sikkert endnu. Sikkert er det til gengæld, at Chido Obi-Martin til de kommende landskampe skal afsted med det danske U18-landshold, og det er noget, som landstræner Morten Eskesen glæder sig over. Det er nemlig første gang, at han får lov til at arbejde med kometen, som er, hvor han skal være, selv om han ikke har nogen klub. Det siger Eskesen til Tipsbladet.

– Jeg snakkede med ham i sidste uge og spurgte ham, om han var fit for fight og skadesfri. Det var han, og han er inbetween jobs. Lige nu har han ikke nogen klub, men det er et spørgsmål om tid. Der sker jo rigtig meget i transfervinduet. Vi ved, hvad han står for. Han har lavet rigtig mange mål og havde et godt EM sidst, siger Eskesen, som er sikker på, at den klub, der ender med Chido Obi-Martin, vil klappe i hænderne.

– Når jeg læser omkring ham, har de stået i kø for at få ham. Jeg er sikker på, at en mand med det talent ikke har svært med at finde en klub. Det er måske mere, hvilken klub han vælger.

Chido Obi-Martin gik ad flere omgange viralt i sidste sæson, fordi han for Arsenals ungdomshold nærmest udraderede sine modstandere med adskillige scoringer. 

At score mål er da også hans helt store evne, mener Eskesen.

– Hans helt store kompetence er jo, at han laver mange mål. Hvis du så nogle af målene til EM… han er en virkelig dygtig afslutter og til at positionere sig, så han kommer fri til det.

– Han er også dygtig mand-mod-mand. Han er god til at løbe i dybden i forhold til at komme i frie positioner. Hans afslutningsfærdigheder er det, der gør, at han kan score så mange mål. Et er at komme til chancerne – nummer to er at score. Der er han over middel, og det er det, der gør, at han er så interessant.

De evner får Eskesen og det danske U18-landshold brug for i de kommende kampe, hvor man i en miniturnering i Sverige møder Norge og så enten vinderen eller taberen af Sverige og Belgien, alt afhængig af hvordan det går mod Norge.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Waow! Han bliver et stort Superliga-salg




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Populære Chelsea – køb billetter her!

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Katastrofe for Jack Grealish



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

På vild liste med Lionel Messi

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

‘Ronaldo vinder kampen’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

– Alt for meget kaos i Horsens

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Viaplay hæver priserne

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Como kan vinde i Napoli

AGF mangler flere profiler mod OB

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen