Kæmpe skalp: Ny FCK-spiller dukker Man Utd

FC København viste igen, at de kan bide skeer med de største klubber i Europa, når det handler om talenterne.



FC København kan prale af at have en rigtig spændende talentafdeling, og klubben viste igen denne onsdag, hvorfor hypen er berettiget. 

Klubben har indtil videre imponeret i Youth League, og man fortsætte i samme stil denne eftermiddag, hvor man vandt 1-0 over Manchester United.

Sejren blev cementeret i slutfasen, da den nye FC København-spiller Queyrell Tchicamboud tog sagen i egen hånd. Han fik bolden på Manchester Uniteds banehalvdel, satte straks fart på og krøllede bolden sikkert i nettet nær den fjerneste stolpe. En glimrende soloaktion, som fik de unge FCK-spillere og i særdeleshed Tchicamboud selv til at bryde ud i jubel. 

Queyrell Tchicamboud er ny spiller i FC København. Han blev hentet i slutningen af september i stor international konkurrence, meldte FC København selv. Han har en fortid i Paris Saint-Germain og har repræsenteret det franske ungdomslandshold. 

Han blev indskiftet i dag, og man forstår, hvorfor der er store forventninger til ham i den danske hovedstad. 

Dermed har klubben ni point i gruppespillet i ungdommens Champions League, og man må sige, at det er en glimrende generalprøve for klubben forud de voksnes brag på Old Trafford senere i aften.

Muligheden for at spille sig videre fra gruppen ser også god ud, for FC København har maksimumpoint efter tre runder, og man har hele seks point ned til Bayern München på andenpladsen.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Forventer rekord i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked