Foto: Getty Images
Talent

Nu går belgisk storklub på jagt efter ny dansker

Club Brugge har haft en masse succes med danske spillere, og nu har klubben øje for en ny en af slagsen.

Danskerforbindelsen er stærk i Club Brugge i disse tider, hvor Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen har udviklet sig til nøglespillere hos den belgiske klub. 

Nu kan endnu en dansker være på vej til klubben, omendt det vil være et skifte til den lange bane. 

Esbjerg melder på sin officielle hjemmeside, at 15-årige Rasmus Zwinge, der til daglig spiller på klubbens U17-hold, skal prøvetræne med Club Brugge de kommende dage. 

Club Brugge har angiveligt fulgt talentet tæt, og nu vil man for alvor tage et kig på ham. 

Den forespørgsel giver jubel i den danske 2. divisionsklub. 

- Først og fremmest er vi glade for, at en stor klub som Club Brügge har fået øje på Rasmus Zwinge, der er en dygtig, ung fodboldspiller, som vi er glade for at have i EfB. Ramus har arbejdet stenhårdt gennem en længere periode på træningsbanen, og det er blevet bemærket uden for landets grænser, hvilket også er et skulderklap til alle trænere og ledere i akademiet.

- Da vi fik henvendelsen talte vi med Rasmus og hans familie om muligheden, og vi blev hurtigt enige om at takke ja til tilbuddet. Vi glæder os til at følge Rasmus Zwinge i Belgien, der på opholdet får selskab af vores Head of Coaching Jonas Nim Bakkensen, forklarer klubbens talentchef Anders Brynaa. 

Club Brugge har allerede flere danske talenter på kontrakt. De ejer Tobias Lund Jensen og Jonathan Foss, der begge er danske ungdomslandsholdsspillere.