Én EM-slutrunde blev afsluttet søndag aften – en anden starter mandag.
Her fløjtes U19-EM i gang, og der er rigtig god grund til at følge med som dansker. For første gang nogensinde har et dansk U19-landshold nemlig kvalificeret sig til en slutrunde, og det er stærkt selskab, som de unge danske drenge er kommet i.
Man møder stormagterne Frankrig og Spanien i gruppespillet. Tyrkiet er den sidste modstander. Drømmene og ambitionerne er store hos de rød-hvide danskere, som har vundet de seneste otte kampe i træk. Man håber at gå i semifinalen, hvilket nummer et og to i hver gruppe gør, og troen er stor i lejren. Det kan man tydeligt mærke på landstræner Morten Eskesen, da Tipsbladet tager temperaturen på slutrunden med ham på dagen for afrejse.
– Forventningerne er, at hvis vi rammer vores topniveau, så kan vi komme i semifinalen. Det er svært ikke at være optimistisk, når vi har vundet ti kampe, spillet to uafgjort og kun tabt en på et år.
Netop en plads i semifinalen fører en ekstra gulerod med sig – nemlig en kvalifikation til verdensmesterskabet i Chile næste år, hvilket også vil være første gang for det danske landshold.
– De fem bedste hold ud af de otte kommer til verdensmesterskabet om et år i Chile. Nummer et og to går i semifinalen, og nummer tre for hver gruppe skal spille om at være blive nummer fem og komme til VM. I og med det er første gang, vi kommer til et EM, vil det også være første gang i historien at komme til VM. Der er også et delmål i det, så vi har et helt år at glæde os over at komme til VM, siger han.
Morten Eskesen slår naturligvis fast, at man rejser afsted for at vinde hele turneringen.
Konstant dialog med Superliga-klubber
Det er dog et amputeret dansk landshold, som er rejst afsted. Hele seks afbud har Morten Eskesen fået, fordi klubberne er i deres gode ret til ikke at sende spillerne afsted. Han må undvære Oscar Højlund, Victor Froholdt, Noah Nartey, Clement Bischoff, Amin Chiakha og Conrad Harder.
Det svækker naturligvis det danske landshold, men Morten Eskesen tager det hele med ro. De mange afbud er nemlig ikke overraskende for ham.
– Som træner har jeg vidst det. I halvandet år har jeg vidst, at det lå, når Superligaen blev spillet. Det er vilkårene, og så skal jeg sørge for at udtage så stærkt et hold som muligt ud fra de forudsætninger, der er.
– Jeg har helt bevidst ikke ladet mig frustrere over det, for jeg kan ikke bruge det til noget, siger han med et smil på læben.
Siden marts, hvor danskerne kvalificerede sig, har Morten Eskesen været i tæt dialog med de mange Superliga-klubber om de unge talenter.
– Den dialog, vi har haft med sportsdirektørerne, har været, at de giver alle spillerne en chance i opstarten for at komme tættere på spilletid, og hvis de griber den, vil de være tæt på Superliga-holdet, og så får vi dem højst sandsynligt ikke med.
– Flere gange om ugen har vi været i tæt dialog, for nogen gange sælger klubberne spillere, og andre dage køber de spillere, så det er enormt dynamisk, påpeger han.
Han fremhæver derudoer, at man i testkampene i februar havde 13 afbud.
Selv om Eskesen har fået en del afbud, så er det stadig dygtige og profilerede spillere, som han råder over. Eksempelvis er Oscar Schwartau en spiller, der kan gøre en forskel på det niveau, og Thomas Jørgensen er en del af holdet efter et yderst succesfuldt forår i Hvidovre, hvor han etablerede sig på seniorniveau.
Danmark indleder EM-slutrunden tirsdag mod Spanien.
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
NYHEDER
Trump bad FIFA revurdere karantæne
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW