Én EM-slutrunde blev afsluttet søndag aften – en anden starter mandag.
Her fløjtes U19-EM i gang, og der er rigtig god grund til at følge med som dansker. For første gang nogensinde har et dansk U19-landshold nemlig kvalificeret sig til en slutrunde, og det er stærkt selskab, som de unge danske drenge er kommet i.
Man møder stormagterne Frankrig og Spanien i gruppespillet. Tyrkiet er den sidste modstander. Drømmene og ambitionerne er store hos de rød-hvide danskere, som har vundet de seneste otte kampe i træk. Man håber at gå i semifinalen, hvilket nummer et og to i hver gruppe gør, og troen er stor i lejren. Det kan man tydeligt mærke på landstræner Morten Eskesen, da Tipsbladet tager temperaturen på slutrunden med ham på dagen for afrejse.
– Forventningerne er, at hvis vi rammer vores topniveau, så kan vi komme i semifinalen. Det er svært ikke at være optimistisk, når vi har vundet ti kampe, spillet to uafgjort og kun tabt en på et år.
Netop en plads i semifinalen fører en ekstra gulerod med sig – nemlig en kvalifikation til verdensmesterskabet i Chile næste år, hvilket også vil være første gang for det danske landshold.
– De fem bedste hold ud af de otte kommer til verdensmesterskabet om et år i Chile. Nummer et og to går i semifinalen, og nummer tre for hver gruppe skal spille om at være blive nummer fem og komme til VM. I og med det er første gang, vi kommer til et EM, vil det også være første gang i historien at komme til VM. Der er også et delmål i det, så vi har et helt år at glæde os over at komme til VM, siger han.
Morten Eskesen slår naturligvis fast, at man rejser afsted for at vinde hele turneringen.
Konstant dialog med Superliga-klubber
Det er dog et amputeret dansk landshold, som er rejst afsted. Hele seks afbud har Morten Eskesen fået, fordi klubberne er i deres gode ret til ikke at sende spillerne afsted. Han må undvære Oscar Højlund, Victor Froholdt, Noah Nartey, Clement Bischoff, Amin Chiakha og Conrad Harder.
Det svækker naturligvis det danske landshold, men Morten Eskesen tager det hele med ro. De mange afbud er nemlig ikke overraskende for ham.
– Som træner har jeg vidst det. I halvandet år har jeg vidst, at det lå, når Superligaen blev spillet. Det er vilkårene, og så skal jeg sørge for at udtage så stærkt et hold som muligt ud fra de forudsætninger, der er.
– Jeg har helt bevidst ikke ladet mig frustrere over det, for jeg kan ikke bruge det til noget, siger han med et smil på læben.
Siden marts, hvor danskerne kvalificerede sig, har Morten Eskesen været i tæt dialog med de mange Superliga-klubber om de unge talenter.
– Den dialog, vi har haft med sportsdirektørerne, har været, at de giver alle spillerne en chance i opstarten for at komme tættere på spilletid, og hvis de griber den, vil de være tæt på Superliga-holdet, og så får vi dem højst sandsynligt ikke med.
– Flere gange om ugen har vi været i tæt dialog, for nogen gange sælger klubberne spillere, og andre dage køber de spillere, så det er enormt dynamisk, påpeger han.
Han fremhæver derudoer, at man i testkampene i februar havde 13 afbud.
Selv om Eskesen har fået en del afbud, så er det stadig dygtige og profilerede spillere, som han råder over. Eksempelvis er Oscar Schwartau en spiller, der kan gøre en forskel på det niveau, og Thomas Jørgensen er en del af holdet efter et yderst succesfuldt forår i Hvidovre, hvor han etablerede sig på seniorniveau.
Danmark indleder EM-slutrunden tirsdag mod Spanien.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
Det er mesterskabsklasse, AGF!
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
Ekspert: Det mest positive for FCK
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
– Det var en skuffelse
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TIPSBLADET SPECIAL