Der løber mange unge og talentfulde spillere rundt i FCK. Et af de store talenter, som skiller sig ud, og som er blevet bemærket internationalt, er Amin Chiakha.
De mange mål fra den unge og arbejdsomme angriber er nemlig ikke gået ubemærket hen.
Der har tidligere været skrevet om stor udenlandsk interesse for den danske ungdomslandsholdsspiller. I den forbindelse blev den unge angriber kædet sammen med Juventus og Ajax.
Nu kan Tipsbladet afsløre, at der også er andre bejlere, som har set sig lune på FCK-talentet.
De store engelske Manchester-klubber, United og City, følger også begge den varme angriber, som både har banket mål ind i U19-Ligaen og i UEFA Youth League, ungdommens Champions League.
Derudover følger både Bundesliga-klubber samt hollandske og franske klubber fra Ligue 1 angriberen tæt. Der er derfor bred international interesse for Chiakha.
Klubberne har både været til stede ved FCKs kampe i U19-Ligaen og i Youth League, hvor de unge løver bl.a. slog netop Manchester United.
Der resterer kun halvandet år af kontrakten mellem Chiakha og FCK, og det er derfor ikke utænkeligt, at der med den store udenlandske interesse kan ske noget allerede nu til sommer.
Der er dog ingen tvivl om, at FCK vil gøre deres for at holde på angrebstalentet.
Chiakha har allerede trænet en del med klubbens førstehold, og ifølge Tipsbladets kilder i og omkring klubben er der store forventninger til den unge U-landsholdsspiller.
Amin Chiakha er udtaget til det danske U18-landshold, som i denne uge spillede 1-1 i en venskabskamp mod Tyskland.
Det danske U19-landshold har dog et forestående EM til sommer, hvor Danmark deltager for første gang, og det er derfor også en mulighed for Youth League- topscoreren at fortsætte sin gode målform, hvis han bliver udtaget til turneringen, som finder sted i Irland fra 15.-29. juli.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold