Tidligere landsholdskeeper bliver U-træner

Tidligere Superliga-målmand, der også spillede fire A-landskampe, er blevet U-træner i Ølstykke.



Han var en vigtig sidste skanse for Esbjerg, Herning Fremad, FC Midtjylland, Bochum, Sandefjord og Køge Boldklub samt det danske A-landshold i fire kampe, og nu er det andre, der skal have glæde af Peter Skov-Jensens viden.

Den tidligere målmand, nu 49 år, fortæller til Ligabold.dk, at han har takket ja til et job som træner for Ølstykkes U14-hold. Det er et job, han tidligere har haft, og nu igen har valgt at tage, da holdet stod uden træner. 

Peter Skov-Jensen fortæller, at han er inspireret af nogle af de gode trænere, han har haft i sin karriere.

 – Jeg trækker rigtig meget på erfaringerne fra min spillerkarriere, fordi jeg har haft Ove Pedersen i min tid som spiller, og han var rigtig god taktisk. Jeg har også haft Erik Rasmussen, der er rigtig god offensivt, og så har jeg haft Troels Bech, der var en kombination af det hele. Jeg har også haft Marcel Koller, da jeg var i Bochum, og Peter Neururer, der ikke havde noget taktisk forståelse overhovedet. Det var også spændende at se, hvordan det kører, når man spiller uden taktik. Jeg har taget det hele med, og jeg ved, hvad ting kan udløse, siger Peter Skov-Jensen til Ligabold.dk.

Skov-Jensen fik godt nok kun fire landskampe, men da Danmark i efteråret 2004 spillede 1-1 hjemme mod Tyrkiet, leverede målmanden flere store redninger. Danmark var kommet foran med 1-0 ved Jon Dahl Tomasson, inden Jesper Grønkjær en halv time inde i opgøret blev udvist. Og så kom Danmark under pres.

Til sidst scorede tyrkerne, men det blev ved den ene scoring.

Peter Skov-Jensen bor til dagligt i Stenløse – han stoppede i 2007 sin aktive karriere.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Colombia – Portugal

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til storklub?

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Supercomputer: Her er VM-finalen

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”