Han var en vigtig sidste skanse for Esbjerg, Herning Fremad, FC Midtjylland, Bochum, Sandefjord og Køge Boldklub samt det danske A-landshold i fire kampe, og nu er det andre, der skal have glæde af Peter Skov-Jensens viden.
Den tidligere målmand, nu 49 år, fortæller til Ligabold.dk, at han har takket ja til et job som træner for Ølstykkes U14-hold. Det er et job, han tidligere har haft, og nu igen har valgt at tage, da holdet stod uden træner.
Peter Skov-Jensen fortæller, at han er inspireret af nogle af de gode trænere, han har haft i sin karriere.
– Jeg trækker rigtig meget på erfaringerne fra min spillerkarriere, fordi jeg har haft Ove Pedersen i min tid som spiller, og han var rigtig god taktisk. Jeg har også haft Erik Rasmussen, der er rigtig god offensivt, og så har jeg haft Troels Bech, der var en kombination af det hele. Jeg har også haft Marcel Koller, da jeg var i Bochum, og Peter Neururer, der ikke havde noget taktisk forståelse overhovedet. Det var også spændende at se, hvordan det kører, når man spiller uden taktik. Jeg har taget det hele med, og jeg ved, hvad ting kan udløse, siger Peter Skov-Jensen til Ligabold.dk.
Skov-Jensen fik godt nok kun fire landskampe, men da Danmark i efteråret 2004 spillede 1-1 hjemme mod Tyrkiet, leverede målmanden flere store redninger. Danmark var kommet foran med 1-0 ved Jon Dahl Tomasson, inden Jesper Grønkjær en halv time inde i opgøret blev udvist. Og så kom Danmark under pres.
Til sidst scorede tyrkerne, men det blev ved den ene scoring.
Peter Skov-Jensen bor til dagligt i Stenløse – han stoppede i 2007 sin aktive karriere.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
City holder liv i mesterskabsdrømmen
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Iran kommer med krav før VM
Hjulmand og co. taber stort skridt
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
