Han var en vigtig sidste skanse for Esbjerg, Herning Fremad, FC Midtjylland, Bochum, Sandefjord og Køge Boldklub samt det danske A-landshold i fire kampe, og nu er det andre, der skal have glæde af Peter Skov-Jensens viden.
Den tidligere målmand, nu 49 år, fortæller til Ligabold.dk, at han har takket ja til et job som træner for Ølstykkes U14-hold. Det er et job, han tidligere har haft, og nu igen har valgt at tage, da holdet stod uden træner.
Peter Skov-Jensen fortæller, at han er inspireret af nogle af de gode trænere, han har haft i sin karriere.
– Jeg trækker rigtig meget på erfaringerne fra min spillerkarriere, fordi jeg har haft Ove Pedersen i min tid som spiller, og han var rigtig god taktisk. Jeg har også haft Erik Rasmussen, der er rigtig god offensivt, og så har jeg haft Troels Bech, der var en kombination af det hele. Jeg har også haft Marcel Koller, da jeg var i Bochum, og Peter Neururer, der ikke havde noget taktisk forståelse overhovedet. Det var også spændende at se, hvordan det kører, når man spiller uden taktik. Jeg har taget det hele med, og jeg ved, hvad ting kan udløse, siger Peter Skov-Jensen til Ligabold.dk.
Skov-Jensen fik godt nok kun fire landskampe, men da Danmark i efteråret 2004 spillede 1-1 hjemme mod Tyrkiet, leverede målmanden flere store redninger. Danmark var kommet foran med 1-0 ved Jon Dahl Tomasson, inden Jesper Grønkjær en halv time inde i opgøret blev udvist. Og så kom Danmark under pres.
Til sidst scorede tyrkerne, men det blev ved den ene scoring.
Peter Skov-Jensen bor til dagligt i Stenløse – han stoppede i 2007 sin aktive karriere.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AaB dæmper superligaforventninger
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Her er Tysklands vej til VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
