Han var en vigtig sidste skanse for Esbjerg, Herning Fremad, FC Midtjylland, Bochum, Sandefjord og Køge Boldklub samt det danske A-landshold i fire kampe, og nu er det andre, der skal have glæde af Peter Skov-Jensens viden.
Den tidligere målmand, nu 49 år, fortæller til Ligabold.dk, at han har takket ja til et job som træner for Ølstykkes U14-hold. Det er et job, han tidligere har haft, og nu igen har valgt at tage, da holdet stod uden træner.
Peter Skov-Jensen fortæller, at han er inspireret af nogle af de gode trænere, han har haft i sin karriere.
– Jeg trækker rigtig meget på erfaringerne fra min spillerkarriere, fordi jeg har haft Ove Pedersen i min tid som spiller, og han var rigtig god taktisk. Jeg har også haft Erik Rasmussen, der er rigtig god offensivt, og så har jeg haft Troels Bech, der var en kombination af det hele. Jeg har også haft Marcel Koller, da jeg var i Bochum, og Peter Neururer, der ikke havde noget taktisk forståelse overhovedet. Det var også spændende at se, hvordan det kører, når man spiller uden taktik. Jeg har taget det hele med, og jeg ved, hvad ting kan udløse, siger Peter Skov-Jensen til Ligabold.dk.
Skov-Jensen fik godt nok kun fire landskampe, men da Danmark i efteråret 2004 spillede 1-1 hjemme mod Tyrkiet, leverede målmanden flere store redninger. Danmark var kommet foran med 1-0 ved Jon Dahl Tomasson, inden Jesper Grønkjær en halv time inde i opgøret blev udvist. Og så kom Danmark under pres.
Til sidst scorede tyrkerne, men det blev ved den ene scoring.
Peter Skov-Jensen bor til dagligt i Stenløse – han stoppede i 2007 sin aktive karriere.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Marokko – Haiti
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Tyrkiet – USA
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tunesien – Holland
