Jimmy Nielsen: Jeg er kørt sur i Vejle

Målmanden Jimmy Nielsen er kørt sur i livet i Vejle Boldklub og er gået på jagt efter en ny klub, mens han samtidig overvejer tilbud om at blive træner.



Jimmy Nielsen og Vejle endte efteråret på 1. divisions ottendeplads, hvilket ikke var tilfredsstillende for klubben. Den 32-årige målmand var træt af, at det sportsligt gik så skidt og blev enig med sig selv om, at han måtte vende tilbage efter vinterpausen med ny energi.

Jeg har meddelt klubben, at jeg er kørt lidt sur i det. Så jeg kigger efter andre steder, eller også indstiller jeg karrieren til sommer og tager et af de trænertilbud, jeg har på hånden, siger Jimmy Nielsen til tipsbladet.dk.

I løbet af efteråret kom der historier frem om ballade og drukture i Vejle-truppen, men det er ikke disse ting, der har fået Jimmy Nielsen til at køre sur i Vejle-livet.

Jeg er lidt ked af, at jeg har det sådan. Jeg har brugt meget energi, tid og kræfter her. Men jeg har bare ikke den store motivation til at fortsætte i Vejle. Jeg er ikke sur på klubben eller noget, det er mig og min motivation, den er gal med, siger Jimmy Nielsen og understreger, at han fortsat har ambitioner med fodbolden.

– Jeg har stadig nogle ambitioner, som jeg gerne vil have opfyldt, så jeg vil gerne finde et andet sted at spille. Jeg tror på, at jeg har nogle gode år i mig endnu. Men kommer der ikke noget, så fortsætter jeg i Vejle resten af sæsonen, for jeg har jo altså stadig tre år tilbage af min kontrakt, og så stopper jeg nok til sommer og tager et trænerjob, siger han.





Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson skriver Superliga-historie



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Atletico Madrid – Arsenal

PSG – Bayern München

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr