Jimmy Nielsen: Jeg er kørt sur i Vejle

Målmanden Jimmy Nielsen er kørt sur i livet i Vejle Boldklub og er gået på jagt efter en ny klub, mens han samtidig overvejer tilbud om at blive træner.



Jimmy Nielsen og Vejle endte efteråret på 1. divisions ottendeplads, hvilket ikke var tilfredsstillende for klubben. Den 32-årige målmand var træt af, at det sportsligt gik så skidt og blev enig med sig selv om, at han måtte vende tilbage efter vinterpausen med ny energi.

Jeg har meddelt klubben, at jeg er kørt lidt sur i det. Så jeg kigger efter andre steder, eller også indstiller jeg karrieren til sommer og tager et af de trænertilbud, jeg har på hånden, siger Jimmy Nielsen til tipsbladet.dk.

I løbet af efteråret kom der historier frem om ballade og drukture i Vejle-truppen, men det er ikke disse ting, der har fået Jimmy Nielsen til at køre sur i Vejle-livet.

Jeg er lidt ked af, at jeg har det sådan. Jeg har brugt meget energi, tid og kræfter her. Men jeg har bare ikke den store motivation til at fortsætte i Vejle. Jeg er ikke sur på klubben eller noget, det er mig og min motivation, den er gal med, siger Jimmy Nielsen og understreger, at han fortsat har ambitioner med fodbolden.

– Jeg har stadig nogle ambitioner, som jeg gerne vil have opfyldt, så jeg vil gerne finde et andet sted at spille. Jeg tror på, at jeg har nogle gode år i mig endnu. Men kommer der ikke noget, så fortsætter jeg i Vejle resten af sæsonen, for jeg har jo altså stadig tre år tilbage af min kontrakt, og så stopper jeg nok til sommer og tager et trænerjob, siger han.





TransferLIVE: Diant Ramaj tæt på ny klub




LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Supercomputer: De vinder Superligaen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Arsenal jagter Spurs-stjerne

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen