• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Trænertalentet Kasper Kurland blev i går præsenteret som ny cheftræner for AB.

Af Martin Davidsen

AB kiksede i forgangne sæson oprykning til Superligaen, og siden har både cheftræner Flemming Christensen og assistenten Michael Schäfer forladt klubben.

I går præsenterede AB så afløseren i chefstolen. Det bliver 32-årige Kasper Kurland, der fremover skal styre akedemikerne. Som assistent får han Poul Hansen, der i sidste sæson var ansat som individuel træner i klubben.

- Kombinationen af ungdom og rutine på trænerbænken sammen med en tilsvarende kombination på banen tilfører os den rette blanding af vitalitet, erfaring og ægte begejstring. Det nye træner-team med den dybt dedikerede Kasper Kurland i spidsen lover uhyre spændende. Samtidig sikrer Poul Hansens enorme rutine og store faglighed et stort potentiale, vi nu skal udløse i resultater, siger ABs adm. direktør Ronny Saul i en meddelelse på klubbens hjemmeside. 

Kasper Kurland er en rigtig klubmand, der har været medlem af klubben siden han var fem år. Han kommer fra en stilling som træner for klubbens U/19-hold.

- Jeg er ABer, og har altid drømt om at stå i spidsen for ABs 1. hold, samtidig føler jeg mig klar til opgaven, og derfor var det ikke en svær beslutning, da jeg blev præsenteret for muligheden. Mit klare mål, sammen med det øvrige trænerteam, bliver at skabe en god balance mellem de nye og de etablerede spillere i truppen. Der er ingen tvivl om, at truppen har et stort potentiale, som vi vil se i den kommende sæson, siger Kasper Kurland.

Ifølge AB's hjemmeside søger man nu efter endnu en assistenttræner til klubben. 
 

---------------------------

Se FC København i den afgørende Europa League-playoff mod HNK Rijeka på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus