Klubmand ny chef i AB

Trænertalentet Kasper Kurland blev i går præsenteret som ny cheftræner for AB.



AB kiksede i forgangne sæson oprykning til Superligaen, og siden har både cheftræner Flemming Christensen og assistenten Michael Schäfer forladt klubben.

I går præsenterede AB så afløseren i chefstolen. Det bliver 32-årige Kasper Kurland, der fremover skal styre akedemikerne. Som assistent får han Poul Hansen, der i sidste sæson var ansat som individuel træner i klubben.

– Kombinationen af ungdom og rutine på trænerbænken sammen med en tilsvarende kombination på banen tilfører os den rette blanding af vitalitet, erfaring og ægte begejstring. Det nye træner-team med den dybt dedikerede Kasper Kurland i spidsen lover uhyre spændende. Samtidig sikrer Poul Hansens enorme rutine og store faglighed et stort potentiale, vi nu skal udløse i resultater, siger ABs adm. direktør Ronny Saul i en meddelelse på klubbens hjemmeside. 

Kasper Kurland er en rigtig klubmand, der har været medlem af klubben siden han var fem år. Han kommer fra en stilling som træner for klubbens U/19-hold.

– Jeg er ABer, og har altid drømt om at stå i spidsen for ABs 1. hold, samtidig føler jeg mig klar til opgaven, og derfor var det ikke en svær beslutning, da jeg blev præsenteret for muligheden. Mit klare mål, sammen med det øvrige trænerteam, bliver at skabe en god balance mellem de nye og de etablerede spillere i truppen. Der er ingen tvivl om, at truppen har et stort potentiale, som vi vil se i den kommende sæson, siger Kasper Kurland.

Ifølge AB’s hjemmeside søger man nu efter endnu en assistenttræner til klubben. 
 





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Interessant melding om VM-profil

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tordner mod VM-træner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Superliga-boss med spændende transfermelding

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Vil smadre transferrekord

Tyskland – Elfenbenskysten

Vigtigt nyt for ‘AC’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Viaplay med stor AGF-nyhed



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Neestrup og co. vil have Barca-spiller