England møder lørdag Frankrig i VM-kvartfinalen, og her har englænderne brug for en Harry Kane i topform, hvis Gareth Southgates tropper skal sende de forsvarende verdensmestre ud af turneringen.
Og ifølge Kanes tidligere træner i Tottenham er det afgørende, at den engelske landsholdskaptajn i lørdagens VM-brag forstår sin rolle til fulde.
I en klumme for The Athletic peger Mauricio Pochettino således på, at Harry Kane er utroligt dygtig til at falde tilbage i banen og fungere som en slags spilfordeler, der kan finde medspillerne i rummet bag modstanderens bagkæde. Men ifølge Pochettino skal Kane samtidig forstå, at det er afgørende at finde den rette balance i sit spil.
– Problemet opstår, når han konstant falder tilbage på midtbanen. Nogle gange sker det fordi hans hold har brug for det, men nogle gange sker det også fordi han ønsker at røre bolden, i stedet for at være på plads inde i feltet, hvor han kan score mål, skriver Pochettino således.
– Så du har brug for, at trænerstaben lægger sig fast på en strategi og en game plan. Og for mig og min fodboldopfattelse, så kan han bidrage mest, når han er inde i feltet.
Ifølge Mauricio Pochettino er Harry Kane nødt til at forstå, at han er ikke den samme spillertype som sin tidligere danske holdkammerat.
– For Harry handler det om at score mål. Han må ikke løbe rundt og tro, at hans prioritet skal være at være spilfordeler. Han er ikke Christian Eriksen. Han er Harry Kane. Han er en af de bedste angribere i verden, og hans primære arbejde ligger inde i feltet.
Opgøret mellem Frankrig og England spilles lørdag klokken 20 og kan ses på DR1.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Tuchel forsvarer sin taktik
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret