England møder lørdag Frankrig i VM-kvartfinalen, og her har englænderne brug for en Harry Kane i topform, hvis Gareth Southgates tropper skal sende de forsvarende verdensmestre ud af turneringen.
Og ifølge Kanes tidligere træner i Tottenham er det afgørende, at den engelske landsholdskaptajn i lørdagens VM-brag forstår sin rolle til fulde.
I en klumme for The Athletic peger Mauricio Pochettino således på, at Harry Kane er utroligt dygtig til at falde tilbage i banen og fungere som en slags spilfordeler, der kan finde medspillerne i rummet bag modstanderens bagkæde. Men ifølge Pochettino skal Kane samtidig forstå, at det er afgørende at finde den rette balance i sit spil.
– Problemet opstår, når han konstant falder tilbage på midtbanen. Nogle gange sker det fordi hans hold har brug for det, men nogle gange sker det også fordi han ønsker at røre bolden, i stedet for at være på plads inde i feltet, hvor han kan score mål, skriver Pochettino således.
– Så du har brug for, at trænerstaben lægger sig fast på en strategi og en game plan. Og for mig og min fodboldopfattelse, så kan han bidrage mest, når han er inde i feltet.
Ifølge Mauricio Pochettino er Harry Kane nødt til at forstå, at han er ikke den samme spillertype som sin tidligere danske holdkammerat.
– For Harry handler det om at score mål. Han må ikke løbe rundt og tro, at hans prioritet skal være at være spilfordeler. Han er ikke Christian Eriksen. Han er Harry Kane. Han er en af de bedste angribere i verden, og hans primære arbejde ligger inde i feltet.
Opgøret mellem Frankrig og England spilles lørdag klokken 20 og kan ses på DR1.
LIVE
LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
OPTAKT