Advarer stjerne inden VM-brag: Du er ikke Eriksen

Ifølge Mauricio Pochettino er det afgørende for Englands chancer mod Frankrig, at Harry Kane ikke tror, at han skal spille som Christian Eriksen.



England møder lørdag Frankrig i VM-kvartfinalen, og her har englænderne brug for en Harry Kane i topform, hvis Gareth Southgates tropper skal sende de forsvarende verdensmestre ud af turneringen. 

Og ifølge Kanes tidligere træner i Tottenham er det afgørende, at den engelske landsholdskaptajn i lørdagens VM-brag forstår sin rolle til fulde. 

I en klumme for The Athletic peger Mauricio Pochettino således på, at Harry Kane er utroligt dygtig til at falde tilbage i banen og fungere som en slags spilfordeler, der kan finde medspillerne i rummet bag modstanderens bagkæde. Men ifølge Pochettino skal Kane samtidig forstå, at det er afgørende at finde den rette balance i sit spil.  

– Problemet opstår, når han konstant falder tilbage på midtbanen. Nogle gange sker det fordi hans hold har brug for det, men nogle gange sker det også fordi han ønsker at røre bolden, i stedet for at være på plads inde i feltet, hvor han kan score mål, skriver Pochettino således. 

– Så du har brug for, at trænerstaben lægger sig fast på en strategi og en game plan. Og for mig og min fodboldopfattelse, så kan han bidrage mest, når han er inde i feltet. 

Ifølge Mauricio Pochettino er Harry Kane nødt til at forstå, at han er ikke den samme spillertype som sin tidligere danske holdkammerat. 

– For Harry handler det om at score mål. Han må ikke løbe rundt og tro, at hans prioritet skal være at være spilfordeler. Han er ikke Christian Eriksen. Han er Harry Kane. Han er en af de bedste angribere i verden, og hans primære arbejde ligger inde i feltet. 

Opgøret mellem Frankrig og England spilles lørdag klokken 20 og kan ses på DR1. 





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF