England møder lørdag Frankrig i VM-kvartfinalen, og her har englænderne brug for en Harry Kane i topform, hvis Gareth Southgates tropper skal sende de forsvarende verdensmestre ud af turneringen.
Og ifølge Kanes tidligere træner i Tottenham er det afgørende, at den engelske landsholdskaptajn i lørdagens VM-brag forstår sin rolle til fulde.
I en klumme for The Athletic peger Mauricio Pochettino således på, at Harry Kane er utroligt dygtig til at falde tilbage i banen og fungere som en slags spilfordeler, der kan finde medspillerne i rummet bag modstanderens bagkæde. Men ifølge Pochettino skal Kane samtidig forstå, at det er afgørende at finde den rette balance i sit spil.
– Problemet opstår, når han konstant falder tilbage på midtbanen. Nogle gange sker det fordi hans hold har brug for det, men nogle gange sker det også fordi han ønsker at røre bolden, i stedet for at være på plads inde i feltet, hvor han kan score mål, skriver Pochettino således.
– Så du har brug for, at trænerstaben lægger sig fast på en strategi og en game plan. Og for mig og min fodboldopfattelse, så kan han bidrage mest, når han er inde i feltet.
Ifølge Mauricio Pochettino er Harry Kane nødt til at forstå, at han er ikke den samme spillertype som sin tidligere danske holdkammerat.
– For Harry handler det om at score mål. Han må ikke løbe rundt og tro, at hans prioritet skal være at være spilfordeler. Han er ikke Christian Eriksen. Han er Harry Kane. Han er en af de bedste angribere i verden, og hans primære arbejde ligger inde i feltet.
Opgøret mellem Frankrig og England spilles lørdag klokken 20 og kan ses på DR1.
LIVE
LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’