Efter kun at have fået uafgjort mod Tunesien skal Danmark gerne have point mod det franske landshold lørdag eftermiddag, da man så bevarer en god mulighed for at gå videre inden sidste gruppekamp mod Australien.
Men det franske landshold bliver bestemt ingen nem opgave for Danmark, selv om Danmark faktisk har slået Les Bleus to gange i Nations League i 2022.
For med en sejr vil Didier Deschamps landshold være sikker på at gå videre fra gruppespillet og vil altså være i stand til at hvile spillere i sidste runde i gruppespillet mod Tunesien.
Derfor regner journalist Gregory Pras fra Canal+ med, at Didier Deschamps stiller med det tunge kavaleri mod Danmark.
– Den første kamp mod Australien var god med fire mål, så jeg tror ikke, at Didier Deschamps kommer til at lave en masse om. Han vil vinde. Den eneste ændring bliver nok Raphael Varane, for han er blevet klar, og han er chefen i forsvaret, siger Gregory Pras fra Canal+.
Én anden ændring skal der dog laves, da Lucas Hernandez er blevet alvorligt skadet, så Frankrig skal starte med en anden venstre back fra start mod Danmark. Det var hans bror, Theo Hernandez, der blev indskiftet og passede backen mod Australien.
Dermed kommer en spekulativ tanke omkring Eduardo Camavinga næppe til at ske – nogle spår, at han kan starte som venstre back mod Danmark.
– Jeg tror, at Theo Hernandez spiller. Camavinga har spillet der i træningskampe, men det var kun for at prøve noget, hvis der kommer en skade til Theo Hernandez ved VM. Så det bliver Theo Hernandez. Men med Didier Deschamps kan man aldrig helt vide det, tilføjer Gregory Pras.
Der er kampstart mellem Frankrig og Danmark klokken 17.00 lørdag. Du kan se interviewet med den franske journalist fra Canal+ i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
INTERVIEW
