Efter kun at have fået uafgjort mod Tunesien skal Danmark gerne have point mod det franske landshold lørdag eftermiddag, da man så bevarer en god mulighed for at gå videre inden sidste gruppekamp mod Australien.
Men det franske landshold bliver bestemt ingen nem opgave for Danmark, selv om Danmark faktisk har slået Les Bleus to gange i Nations League i 2022.
For med en sejr vil Didier Deschamps landshold være sikker på at gå videre fra gruppespillet og vil altså være i stand til at hvile spillere i sidste runde i gruppespillet mod Tunesien.
Derfor regner journalist Gregory Pras fra Canal+ med, at Didier Deschamps stiller med det tunge kavaleri mod Danmark.
– Den første kamp mod Australien var god med fire mål, så jeg tror ikke, at Didier Deschamps kommer til at lave en masse om. Han vil vinde. Den eneste ændring bliver nok Raphael Varane, for han er blevet klar, og han er chefen i forsvaret, siger Gregory Pras fra Canal+.
Én anden ændring skal der dog laves, da Lucas Hernandez er blevet alvorligt skadet, så Frankrig skal starte med en anden venstre back fra start mod Danmark. Det var hans bror, Theo Hernandez, der blev indskiftet og passede backen mod Australien.
Dermed kommer en spekulativ tanke omkring Eduardo Camavinga næppe til at ske – nogle spår, at han kan starte som venstre back mod Danmark.
– Jeg tror, at Theo Hernandez spiller. Camavinga har spillet der i træningskampe, men det var kun for at prøve noget, hvis der kommer en skade til Theo Hernandez ved VM. Så det bliver Theo Hernandez. Men med Didier Deschamps kan man aldrig helt vide det, tilføjer Gregory Pras.
Der er kampstart mellem Frankrig og Danmark klokken 17.00 lørdag. Du kan se interviewet med den franske journalist fra Canal+ i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Skifter til Rangers
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TOPNYHED
