Efter kun at have fået uafgjort mod Tunesien skal Danmark gerne have point mod det franske landshold lørdag eftermiddag, da man så bevarer en god mulighed for at gå videre inden sidste gruppekamp mod Australien.
Men det franske landshold bliver bestemt ingen nem opgave for Danmark, selv om Danmark faktisk har slået Les Bleus to gange i Nations League i 2022.
For med en sejr vil Didier Deschamps landshold være sikker på at gå videre fra gruppespillet og vil altså være i stand til at hvile spillere i sidste runde i gruppespillet mod Tunesien.
Derfor regner journalist Gregory Pras fra Canal+ med, at Didier Deschamps stiller med det tunge kavaleri mod Danmark.
– Den første kamp mod Australien var god med fire mål, så jeg tror ikke, at Didier Deschamps kommer til at lave en masse om. Han vil vinde. Den eneste ændring bliver nok Raphael Varane, for han er blevet klar, og han er chefen i forsvaret, siger Gregory Pras fra Canal+.
Én anden ændring skal der dog laves, da Lucas Hernandez er blevet alvorligt skadet, så Frankrig skal starte med en anden venstre back fra start mod Danmark. Det var hans bror, Theo Hernandez, der blev indskiftet og passede backen mod Australien.
Dermed kommer en spekulativ tanke omkring Eduardo Camavinga næppe til at ske – nogle spår, at han kan starte som venstre back mod Danmark.
– Jeg tror, at Theo Hernandez spiller. Camavinga har spillet der i træningskampe, men det var kun for at prøve noget, hvis der kommer en skade til Theo Hernandez ved VM. Så det bliver Theo Hernandez. Men med Didier Deschamps kan man aldrig helt vide det, tilføjer Gregory Pras.
Der er kampstart mellem Frankrig og Danmark klokken 17.00 lørdag. Du kan se interviewet med den franske journalist fra Canal+ i videoen øverst til denne artikel.
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
