Andreas Cornelius: Derfor blev jeg udskiftet

En advarsel fra fjerdedommeren var medvirkende til, at Andreas Cornelius blev udskiftet i pausen af lørdagens landskamp.



Tipsbladet i Qatar. 

Der var en håndfuld nye ansigter i Danmarks startopstilling til lørdagens brag mod Frankrig, og et af dem var Andreas Cornelius.

Kampen blev dog en halvkort fornøjelse for FC København-angriberen, som lod sig afløse af Martin Braithwaite allerede i pausen af opgøret, og over for pressen forklarer “Corner” efter kampen, at det blandt andet skyldtes en løftet pegefinger fra dommerteamet. 

– Det var, fordi jeg havde fået et gult kort og havde lavet et par frispark inden, og fjerdedommeren var henne og sige, at jeg lænede mig lidt for meget opad en rød billet. Det havde været katastrofalt at spille i undertal mod Frankrig, så det var derfor, siger landsholdsangriberen og tilføjer om Danmarks præstation:

– Præstationen var et fremskridt. Helt klart. Jeg synes, vi kan være tilfredse med præstationen i dag, og jeg synes, det er små marginaler, der gør, at vi ikke får resultatet.

Andreas Cornelius havde den tvivlsomme fornøjelse at spille over for stjernerne Raphael Varane og Dayot Upamecano i franske forsvar. En duo, der til daglig spiller hos henholdsvis Manchester United og Bayern München.

– Jeg synes, det gik udmærket i duellerne. Jeg er fint tilfreds med min præstation, og jeg var et godt opspilspunkt, og vi fik sat nogle gode omstillinger i gang ved at spille den op på mig. Det er jo kke altid, at der er så mange direkte dueller, og i dag var der meget spil langs jorden, så der var ikke så mange fysiske dueller, som der kan være, siger han.

Danmark skal nu møde Australien på onsdag og skal bruge en sejr for at gå videre. 





Ryster på hovedet: ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’




LIVE

TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup

Ryster på hovedet: ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Ny bejler til dansk guldfugl

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Lufter vild Ronaldo-teori

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Dansk træner færdig ved VM

Åbner op for sommertransfer

Til lægetjek i Superliga-klub

FCK går på rov i Viborg

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Chokskifte på vej?

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Schweiz – Canada