Andreas Cornelius: Derfor blev jeg udskiftet

En advarsel fra fjerdedommeren var medvirkende til, at Andreas Cornelius blev udskiftet i pausen af lørdagens landskamp.



Tipsbladet i Qatar. 

Der var en håndfuld nye ansigter i Danmarks startopstilling til lørdagens brag mod Frankrig, og et af dem var Andreas Cornelius.

Kampen blev dog en halvkort fornøjelse for FC København-angriberen, som lod sig afløse af Martin Braithwaite allerede i pausen af opgøret, og over for pressen forklarer “Corner” efter kampen, at det blandt andet skyldtes en løftet pegefinger fra dommerteamet. 

– Det var, fordi jeg havde fået et gult kort og havde lavet et par frispark inden, og fjerdedommeren var henne og sige, at jeg lænede mig lidt for meget opad en rød billet. Det havde været katastrofalt at spille i undertal mod Frankrig, så det var derfor, siger landsholdsangriberen og tilføjer om Danmarks præstation:

– Præstationen var et fremskridt. Helt klart. Jeg synes, vi kan være tilfredse med præstationen i dag, og jeg synes, det er små marginaler, der gør, at vi ikke får resultatet.

Andreas Cornelius havde den tvivlsomme fornøjelse at spille over for stjernerne Raphael Varane og Dayot Upamecano i franske forsvar. En duo, der til daglig spiller hos henholdsvis Manchester United og Bayern München.

– Jeg synes, det gik udmærket i duellerne. Jeg er fint tilfreds med min præstation, og jeg var et godt opspilspunkt, og vi fik sat nogle gode omstillinger i gang ved at spille den op på mig. Det er jo kke altid, at der er så mange direkte dueller, og i dag var der meget spil langs jorden, så der var ikke så mange fysiske dueller, som der kan være, siger han.

Danmark skal nu møde Australien på onsdag og skal bruge en sejr for at gå videre. 





Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

Forventer rekord i Superliga-klub

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

– Han har en “grim” side



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Brøndby tæt på ny forstærkning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM

‘Sort uheld’ i Viborg

Dansk klub har lagt hele strategien om

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Spændende transfermelding om Maxsø

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’