Andreas Cornelius: Derfor blev jeg udskiftet

En advarsel fra fjerdedommeren var medvirkende til, at Andreas Cornelius blev udskiftet i pausen af lørdagens landskamp.



Tipsbladet i Qatar. 

Der var en håndfuld nye ansigter i Danmarks startopstilling til lørdagens brag mod Frankrig, og et af dem var Andreas Cornelius.

Kampen blev dog en halvkort fornøjelse for FC København-angriberen, som lod sig afløse af Martin Braithwaite allerede i pausen af opgøret, og over for pressen forklarer “Corner” efter kampen, at det blandt andet skyldtes en løftet pegefinger fra dommerteamet. 

– Det var, fordi jeg havde fået et gult kort og havde lavet et par frispark inden, og fjerdedommeren var henne og sige, at jeg lænede mig lidt for meget opad en rød billet. Det havde været katastrofalt at spille i undertal mod Frankrig, så det var derfor, siger landsholdsangriberen og tilføjer om Danmarks præstation:

– Præstationen var et fremskridt. Helt klart. Jeg synes, vi kan være tilfredse med præstationen i dag, og jeg synes, det er små marginaler, der gør, at vi ikke får resultatet.

Andreas Cornelius havde den tvivlsomme fornøjelse at spille over for stjernerne Raphael Varane og Dayot Upamecano i franske forsvar. En duo, der til daglig spiller hos henholdsvis Manchester United og Bayern München.

– Jeg synes, det gik udmærket i duellerne. Jeg er fint tilfreds med min præstation, og jeg var et godt opspilspunkt, og vi fik sat nogle gode omstillinger i gang ved at spille den op på mig. Det er jo kke altid, at der er så mange direkte dueller, og i dag var der meget spil langs jorden, så der var ikke så mange fysiske dueller, som der kan være, siger han.

Danmark skal nu møde Australien på onsdag og skal bruge en sejr for at gå videre. 





Odds og spilforslag til tirsdagens Championship-semifinalereturkamp mellem Sunderland og Coventry LIVE

TransferLIVE: PL-oprykkere smadrer transferrekord

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

VM-Vækkeuret: En hård skæbne

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Argentina – Schweiz

Spansk VM-helt slog til igen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner