Andreas Cornelius: Derfor blev jeg udskiftet

En advarsel fra fjerdedommeren var medvirkende til, at Andreas Cornelius blev udskiftet i pausen af lørdagens landskamp.



Tipsbladet i Qatar. 

Der var en håndfuld nye ansigter i Danmarks startopstilling til lørdagens brag mod Frankrig, og et af dem var Andreas Cornelius.

Kampen blev dog en halvkort fornøjelse for FC København-angriberen, som lod sig afløse af Martin Braithwaite allerede i pausen af opgøret, og over for pressen forklarer “Corner” efter kampen, at det blandt andet skyldtes en løftet pegefinger fra dommerteamet. 

– Det var, fordi jeg havde fået et gult kort og havde lavet et par frispark inden, og fjerdedommeren var henne og sige, at jeg lænede mig lidt for meget opad en rød billet. Det havde været katastrofalt at spille i undertal mod Frankrig, så det var derfor, siger landsholdsangriberen og tilføjer om Danmarks præstation:

– Præstationen var et fremskridt. Helt klart. Jeg synes, vi kan være tilfredse med præstationen i dag, og jeg synes, det er små marginaler, der gør, at vi ikke får resultatet.

Andreas Cornelius havde den tvivlsomme fornøjelse at spille over for stjernerne Raphael Varane og Dayot Upamecano i franske forsvar. En duo, der til daglig spiller hos henholdsvis Manchester United og Bayern München.

– Jeg synes, det gik udmærket i duellerne. Jeg er fint tilfreds med min præstation, og jeg var et godt opspilspunkt, og vi fik sat nogle gode omstillinger i gang ved at spille den op på mig. Det er jo kke altid, at der er så mange direkte dueller, og i dag var der meget spil langs jorden, så der var ikke så mange fysiske dueller, som der kan være, siger han.

Danmark skal nu møde Australien på onsdag og skal bruge en sejr for at gå videre. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Du er en fucking maskine!”

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Her er 1/8-finalerne ved VM

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Klapper i om stor Superliga-transfer

USA – Belgien

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker på blokken i ny storklub

FCK tjener millioner på ung stopper

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast