Tipsbladet i Qatar.
Der var en håndfuld nye ansigter i Danmarks startopstilling til lørdagens brag mod Frankrig, og et af dem var Andreas Cornelius.
Kampen blev dog en halvkort fornøjelse for FC København-angriberen, som lod sig afløse af Martin Braithwaite allerede i pausen af opgøret, og over for pressen forklarer “Corner” efter kampen, at det blandt andet skyldtes en løftet pegefinger fra dommerteamet.
– Det var, fordi jeg havde fået et gult kort og havde lavet et par frispark inden, og fjerdedommeren var henne og sige, at jeg lænede mig lidt for meget opad en rød billet. Det havde været katastrofalt at spille i undertal mod Frankrig, så det var derfor, siger landsholdsangriberen og tilføjer om Danmarks præstation:
– Præstationen var et fremskridt. Helt klart. Jeg synes, vi kan være tilfredse med præstationen i dag, og jeg synes, det er små marginaler, der gør, at vi ikke får resultatet.
Andreas Cornelius havde den tvivlsomme fornøjelse at spille over for stjernerne Raphael Varane og Dayot Upamecano i franske forsvar. En duo, der til daglig spiller hos henholdsvis Manchester United og Bayern München.
– Jeg synes, det gik udmærket i duellerne. Jeg er fint tilfreds med min præstation, og jeg var et godt opspilspunkt, og vi fik sat nogle gode omstillinger i gang ved at spille den op på mig. Det er jo kke altid, at der er så mange direkte dueller, og i dag var der meget spil langs jorden, så der var ikke så mange fysiske dueller, som der kan være, siger han.
Danmark skal nu møde Australien på onsdag og skal bruge en sejr for at gå videre.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
MEDIE
Offentliggøres i dag
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
OPTAKT