Argentina gruer for hård 1/8-finale ved VM

Ovenpå søndagens opgør mellem Danmark og Frankrig konstaterer den argentinske avis Olé, at der formentlig venter Lionel Messi og kompagni en rigtig svær modstander i ottendedelsfinalen, uanset om Argentina vinder deres gruppe eller ej.



Argentina anses hos de fleste bookmakere for at være en af de helt store VM-favoritter, men i den fodboldgale sydamerikanske nation ser man nu med en vis ængstelse på 1/8-finalen, hvor der venter en modstander fra Gruppe D, såfremt argentinerne altså avancerer. 

Og ovenpå Danmarks 2-0-sejr over Frankrig søndag konstaterer den store argentinske avis Olé, at der uanset hvad nok venter Argentina en vanskelig ottendedelsfinale ved slutrunden i Qatar. 

– Danmark, med Eriksen som hovedpersonen, slog igen Frankrig. Begge hold er i gruppe D. Og de er begge mulige modstandere for Argentina, skriver Olé således. 

– Får vi endnu et opgør mellem Argentina og Frankrig at se i ottendedelsfinalen, ligesom det skete i Rusland i 2018? Bliver Danmark modstanderen for Argentina efter gruppespillet? Al logik peger på, at Argentina har gode muligheder for at vinde gruppen. Og i det tilfælde venter der et opgør mod toeren fra gruppe C, som indeholder både Frankrig og Danmark. 

Et opgør imod Lionel Messi og kompagni står nok heller ikke særligt højt på Kasper Hjulmands ønskeliste, og derfor tyder meget på, at det vil være guld værd for Danmark at vinde gruppe C. 

De øvrige nationer i gruppe C er Mexico, Polen og Saudi-Arabien. Gruppe D består af Danmark, Frankrig, Australien og Tunesien.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Brasiliansk VM-mavepuster



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Monsterbud på vej

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Arsenal-dansker vender hjem

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden